Ontario Cup Standings after 3 Races

Updated on Tuesday, June 11, 2013

Cup# Name of Event Location Date
1 Plastiglas Ontario Cup #1 Woodnewton, Uxbridge April 28, 2013
2 Plastiglas Ontario Cup #2 Mansfield Outdoor Centre May 26, 2013
3 Plastiglas Ontario Cup #3 Sir Sam`s Ski and Bike, Haliburton June 09, 2013
4 Sudbury Canada Cup #4 Ontario Cup XC #4, Naughton Ski & MTB Trails, Sudbury, Ontario July 14, 2013
5 Canadian XC Mountain Bike Championships Ontario Cup XC #5, at Hardwood Ski and Bike, Ontario July 21, 2013
6 Plastiglas Ontario Cup #6 Highlands Nordic, Duntroon, Ontario August 18, 2013
7 Ontario XC Mountain Bike Championships – Plastiglas Ontario Cup #7 Horseshoe Resort, Ontario September 08, 2013

Categories
9:00am Start Female: Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
9:00am Start Male: U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
10:00am Start Female: Senior Sport (19-29 yrs), Master Sport (30-39 yrs), Master Sport (40-49 yrs), Master 50+, Try an O-Cup,
10:00am Start Male: Master Sport (40-44 yrs), Master Sport (45-49 yrs), Master Sport (50-54 yrs), Master Sport (55-59 yrs), Master (60+ yrs), Try an O-Cup,
11:45am Start: SingleSpeed,
11:45am Start Female: Cadet Expert (15-16 yrs), Junior Expert (17-18 yrs), Senior Expert (19-29 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40+ yrs),
11:45am Start Male: Senior Sport (19-29 yrs), Junior Sport (17-18 yrs), Master Sport (30-34 yrs), Master Sport (35-39 yrs),
1:30pm Start Female: Senior Elite,
1:30pm Start Male: Senior Elite, Junior Expert (17-18 yrs), Cadet Expert (15-16 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40-44 yrs), Master Expert (45-49 yrs), Master Expert (50-59 yrs), Senior Expert (19-29 yrs),

NOTES:

  • Ontario Cup Points are awarded to fully UCI / CCA Licensed riders in Ontario
  • Citizen Permit holders under the age of 17 as of December 31, 2013 are eligible for Ontario Cup Points (except U17S (Cadet) Sport)
  • Riders that upgrade bring 33 percent of their points from each race up to the next category, but forfiet there standing in the category they have left
  • When you purchase a full UCI license your points gained on ‘One Days’ will be awarded

U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Jonker, Ryan 72 25 25 22 CP598 J&J Cycle
2 Woods, Graeme 67 22 20 25 CP670 Team Hardwood-Trek
Connor, Cameron 55 20 17 18 Morning Glory Cycling Club
3 Sanders, Dylan 51 9 22 20 CP570
3 Webster, Aidan 51 18 16 17 CP119 Waterloo Cycling Club
5 Farren, David 49 15 18 16 CP306 HBCC
6 Pugsley, Cole 42 16 13 13 74259 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
7 Peddle, Zachary 35 17 3 15 75439 EsteemTraining.Com
8 Steciuk, Graeme 29 11 8 10 CP278 Team Hardwood-Trek
9 Balasch, Joseph 27 13 14 75335 CoachChris.ca/Ted Velikonja
10 Offless, Tyler 25 10 7 8 CP934
11 Hudson, James 24 10 14 CP78 Caledon Hills Cycling Race Team
11 Ladosz, Seth 24 12 12 CP920
13 Messina, Trevor 22 7 6 9 CP231 Hamilton Youth Cycling
14 Christenson, Riley 15 15 74213 Collingwood Cycling Club
15 Duffy, Logan 14 14 CP719 Team Hardwood-Trek
16 Breen, Gavin 12 12 CP154 Two Wheel Racing
16 Wright, Brandon 12 8 4 CP458 Team Spoke O`Motion
18 Stimpfig, Roland 11 11 CP448
18 Davies, Harrison 11 11 CP222
20 Bishenden, James 9 9 CP349 Team Spoke O`Motion
21 Burke, Spencer 7 7 CP652 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
22 Kleinikkink, Adrian 6 6 CP321 Waterloo Cycling Club
22 Donaldson, Angus 6 6 CP1202 EsteemTraining.Com
Fargo, Hayden 5 5 Cyclepath Oakville Race Team
24 Jeffs, Adam 2 2 CP875 Barrie/Simcoe Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Emsley, Nicholas 72 22 25 25 CP226
2 Simms, Noah 61 25 14 22 74681 Team Hardwood-Trek
3 Sanderson, Brody 55 18 20 17 CP936 Team Hardwood-Trek
4 Clark, Tyler 53 20 15 18 74622 Ottawa Bicycle Club
5 Staples, Graydon 50 14 22 14 75275 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
6 Leonard, Scott 49 16 17 16 CP129 Team Hardwood-Trek
7 Mulcahy, Keegan 40 15 13 12 CP48
8 Conlon, Matt 38 18 20 75177 St. Catharines Cycling Club
9 Fedorowich, Owen 36 11 10 15 CP758 CSAJCC p/b Norco LG
10 Danaher, Brendan 35 10 12 13 CP45 Arrow Racing
11 Lee, Brandon 34 13 11 10 CP228 Team Hardwood-Trek
12 Ng, Hudson 28 12 16 CP483 Cyclepath Oakville Race Team
13 Chalovich, Max 24 9 9 6 CP152 Lapdogs Cycling Club
14 Roy, Shawn 19 4 8 7 CP779 Arrow Racing
15 Flood, Nolan 18 7 11 CP418 Arrow Racing
16 Braun, Jonas 17 17 75243 St. Catharines Cycling Club
16 Truman, Kade 17 8 9 CP355 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
18 Doiron, Thomas 15 7 8 CP485 Team Hardwood-Trek
19 Bertelsen, Leif 10 5 5 CP668 CSAJCC p/b Norco LG
20 Brassor, Scott 8 2 2 4 CP646 Team Hardwood-Trek
21 Luba, Robert 6 6 75694 EsteemTraining.Com
21 Buckingham, Jason 6 6 CP455 Hamilton Youth Cycling
21 Currie, Sean 6 3 3 CP601 Owen Sound Cycling Club
24 Davies, Austin 5 5 CP223
25 Goyette, Jacob 4 4 CP268 Team Spoke O`Motion
26 Andersen, Kyle 3 3 CP219
27 Mason, Henry 2 2 CP1191

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Ruder, Sarah-Louise 69 22 25 22 75747 Cyclepath Markham
2 Harvey, Rebecca 65 20 20 25 CP405 CSAJCC p/b Norco LG
Cummings, Elissa 22 22
3 Baltovich, Maddy 20 20 CP1219

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Fuller, Samantha 75 25 25 25 CP153 Down to Earth
2 Fabbro, Sarah 66 22 22 22 75722 Team Hardwood-Trek
3 Gilligan, Dana 60 20 20 20 CP571 Team Hardwood-Trek
4 Follas, Skye 50 18 15 17 CP352 The Hub Race Team
4 Lai, Jessica 50 16 16 18 CP317
6 Waldeck, Camille 45 15 14 16 74691 ShortHills CC Race Team : Reactivated Racing
7 Creswicke, Charlotte 34 17 17 CP107 Invita-FCV
8 Schaefer, Tove 18 18 CP502 EsteemTraining.Com
Varieur, Natasia 13 13
Vandermyden, Lorraine 12 12

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Woods, Colton 75 25 25 25 CP708 Team Hardwood-Trek
2 Smith, Will 66 22 22 22 CP234 Team Hardwood-Trek
3 Leliveld, Matthew 57 17 20 20 CP560 Team Hardwood-Trek
4 Carone, Joey 51 18 18 15 CP666 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
5 Fex, Rene 48 20 10 18 CP650 Team Hardwood-Trek
6 Monteith, Robbie 47 14 16 17 75729 Team Hardwood-Trek
7 Wuergler, Eric 42 11 15 16 CP651 Bike Zone Racing
8 Kerr, Dylan 34 8 13 13 CP768 Team Hardwood-Trek
9 Knights, Luke 31 10 7 14 CP91 Team Spoke O`Motion
10 Summers, Laurier 30 13 6 11 CP671 Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles
11 Brooks, Cole 27 15 12 CP933 Team Hardwood-Trek
12 Landry, Tristan 25 7 8 10 CP143 Speedriver.com
13 Elliott, Richard 18 9 9 75655 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
14 Ogryzlo, Levi 17 17 CP600 Cyclepath Oakville Race Team
14 Harvey, Cole 17 12 5 CP404 CSAJCC p/b Norco LG
16 Brassor, Michael 16 4 12 CP976
16 Hedgcock, James 16 16 75674 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
18 Dicks, Alexander 14 14 CP394 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
18 Couch, Spencer 14 5 9 CP595 Team Hardwood-Trek
20 Ciotlos, Jack 11 11 CP1042
21 Rocks, Thomas 8 8 CP1145 EsteemTraining.Com
22 Murphy, Robert 6 6 75001 Team Spoke O`Motion
23 Bishenden, Stuart 3 3 CP347 Team Spoke O`Motion
24 Jackson, Zakariya 2 2 CP1126 Newmarket Eagles Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Stel, Jocelyn 72 22 25 25 75276
2 Peddle, Mackenzie 65 25 22 18 CP452 EsteemTraining.Com
3 Shikaze, Kaitlyn 60 20 20 20 CP261 Cyclepath Oakville Race Team
4 MacDonald, Sierra 57 18 17 22 CP326 Team Hardwood-Trek
5 Trayling, Molly 48 15 16 17 CP674 Team Hardwood-Trek
6 Kaminski, Madeleine 46 16 14 16 CP587 Team Hardwood-Trek
7 Beaudoin, Celeste 41 14 13 14 CP1135
8 Reid, Carys 30 15 15 CP148 Team Spoke O`Motion
9 Stecnik, Claire 18 18 CP1100 Team Hardwood-Trek
10 Smyth, Chloe 13 13 CP750

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Kleinikkink, Amanda 75 25 25 25 CP324 Waterloo Cycling Club
2 Ebner, Annika 66 22 22 22 75428 Fresh Air Experience
3 Couch, Riley 60 20 20 20 CP596 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Clark, Owen 75 25 25 25 74623 Ottawa Bicycle Club
2 Raynor, Aidan 66 22 22 22 CP369 Newmarket Eagles Cycling Club
3 Hrotovytskyy, Bohdan 57 20 17 20 CP54 Team Hardwood-Trek
4 Bibic, Dylan 55 18 20 17 CP688
5 De Groote, Theodore 50 16 16 18 CP371 Newmarket Eagles Cycling Club
6 Mysko, Alex 46 17 18 11 CP385 Team Hardwood-Trek
7 Holmgren, Max 45 15 14 16 CP786 Velocity Cycle And Ski
8 Barnes, Lucas 44 14 15 15 CP417 Team Hardwood-Trek
9 Ravelle, Bodhi 38 13 12 13 CP681 Arrow Racing
10 Mehta, Rohan 37 12 13 12 CP414 Arrow Racing
Varieur, Zachary 31 11 10 10
Varieur, Jasper 28 10 9 9
11 Leynes, Jude 27 8 11 8 CP407 Arrow Racing
12 Harapiak, Benjamin 24 9 8 7 CP603 Arrow Racing
Fleetwood, Damian 14 14
Tress, Braydon 7 7

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Maxwell, Brett 68 18 25 25 75912 Bike Zone Racing
2 Bowen, Michael 54 16 18 20 74504 Cyclepath Markham
3 Bryce, Chris 50 15 17 18 CP771 Dark Horse Flyers
4 Saunders, Matt 42 20 22 75244 Team Spoke O`Motion
5 Conlon, Shawn 31 8 10 13 75176 St. Catharines Cycling Club
6 Wiersma, Richard 29 14 15 74452
7 Leonard, Jube 26 9 17 CP799 Team Hardwood-Trek
7 Robbescheuten, Keith 26 13 13 75544
9 Ng, Carl 24 9 15 75452 Cyclepath Oakville Race Team
10 Labancz, David 23 7 16 75185 The Hamilton Cycling Club
11 Bowers, Richard 22 11 11 74456 Lapdogs Cycling Club
11 Wood, Paul 22 5 6 11 74641 Lapdogs Cycling Club
McPhee, Ian 22 22
Kelly, Alex 20 20
13 Barrett, Chris 18 8 10 75929
14 Fu, William 17 17 74282
15 Grujic, Steve 16 4 12 75956
15 Solem, Murray 16 16 75550 Spinsanity Cycles Inc.
17 Walsh, Steven 15 7 8 CP397 Team Spoke O`Motion
18 Davies, Roy 14 14 74783
18 Gain, Don 14 14 75609 Team Hardwood-Trek
20 Rose, Joel 12 12 74197 The Hub Race Team
Devries, John 12 12
21 Cox, Barry 11 6 5 74608 Lapdogs Cycling Club
22 Cummins, Jamie 10 4 6 75621 Arrow Racing
Schiafone, Clint 10 10
23 Fisher, Russell 9 9 75921
24 Ebner, Bob 7 7 75427 Fresh Air Experience
25 Humphreys, David 5 3 2 75229
Musgrave, Keith 5 5
26 Brokenshire, Andrew 4 4 CP931
27 MacLeod, Doug 3 3 CP511
27 Plata, Alan 3 3 75818
Kaminski, Paul 2 2 Morning Glory Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Zietara, Adam 53 17 14 22 74546 Lapdogs Cycling Club
2 Munoz, Mauricio 49 14 15 20 75114
3 Connor, Greg 47 25 22 74244 Morning Glory Cycling Club
4 Febrey, John 45 15 13 17 75577 HBCC
5 Jackson, Adrian 38 18 20 75064 Nacsworld.com Norco
6 McCrossan, Steve 37 13 12 12 75462
6 Moore, David 37 20 17 74447 Morning Glory Cycling Club
8 Wagler, Paul 33 11 9 13 75172 Two Wheel Racing
9 Lowes, Brent 31 7 10 14 75774
10 Rendering, Gary 25 25 75909
11 Harvey, Bill 24 8 16 75280 CSAJCC p/b Norco LG
12 Berno, Dino 23 10 4 9 74561 EsteemTraining.Com
13 Kleinikkink, Albert 20 5 15 75120 Waterloo Cycling Club
14 Matthews, Mark 19 8 11 75231 Total Sports the Bike Shop
Toohill, Sean 18 18
Beer, Christopher 18 18
15 Leliveld, John 17 6 11 75862
16 MacEachern, Andrew 16 16 74359 Morning Glory Cycling Club
16 Givens, Robert 16 16 74204 Chain Reaction Cycling Club
18 Andersen, Rick 15 5 10 74702
19 Lee, Jeff 12 12 74958
20 Cho, Derrick 10 2 8 74672 Lapdogs Cycling Club
21 Hynd, Robert 9 6 3 75256 EsteemTraining.Com
22 McLean, Kevin 7 7 75661 Cabbagetown Cycling Club
22 McIntyre, John 7 7 75955
24 James, Kevin 4 4 CP79 Caledon Hills Cycling Race Team
25 Grant, Andrew 2 2 74809

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (50-54 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Matthews, Timothy 75 25 25 25 75004 Trek Store C.C.
2 Lynch, Michael 59 22 22 15 74411 Two Wheel Racing
3 Abbey, Garnett 56 20 16 20 74683 ERACE Cancer Cycling Team
4 Follas, Jamie 55 16 17 22 74854 The Hub Race Team
5 Martins, Emanuel 53 15 20 18 75217 London Centennial Wheelers Inc.
6 Burke, John 43 12 14 17 75645 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
7 Wind, Hardy 35 17 18 75933 Bike Zone Racing
8 Blacklock, Chris 33 18 15 CP140 Cyclepath Oakville Race Team
9 Wagler, Duane 32 11 11 10 74508 Two Wheel Racing
10 Read, Nigel 27 4 10 13 75212 Team Spoke O`Motion
11 Nadon, Jean-Pierre 21 10 11 74618 Two Wheel Racing
11 Bow, Malcolm 21 7 14 74191 Speed River Cycling Club
13 Chalovich, Mike 20 8 12 74538 Lapdogs Cycling Club
Loney, Peter 16 16 HBCC
14 Rieckelman, Ed 15 7 8 74283
15 Giangrande, John 14 14 75602 Trek Store C.C.
16 Hall, James 13 13 75508 Trek Store C.C.
16 Killeen, William 13 13 CP364
Jenkins, Wayne 12 12
Horz, Peter 11 5 6
18 East, Tom 9 9 CP863
18 Landsley, Sean 9 9 75287 Pedal Power Racing
Morrison, Tim 6 6 ShortHills CC Race Team
20 Roman, Ricardo 5 5 CP1200
21 Rennie, Robert 4 4 CP619 Arrow Racing
22 Mang, Paul 3 3 74801 MBRC.org – Gears
Smith, Robert 3 3
23 Hall, Stuart 2 2 CP930
23 Girolametto, Paul 2 2 75631

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (55-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Derrick, Mark 60 13 22 25 74365 Kamikaze Racing
2 Near, Barry 54 20 18 16 75295 Trek Store C.C.
3 Zottl, Fred 47 25 22 74395 Arrow Racing
4 Michaud, Jean 31 16 15 75525 Lapdogs Cycling Club
4 Farnell, Brian 31 16 15 75570 J&J Cycle
6 Kofman, Peter 22 22 74123 ERACE Cancer Cycling Team
7 Massicotte, Robert 20 20 75574 ERACE Cancer Cycling Team
7 Wood, Dale 20 20 CP435 Total Sports the Bike Shop
9 Hawks, Tom 18 18 CP250 Total Sports the Bike Shop
9 Cabardos, Louis 18 18 75630 Cobourg Cycling Club
11 Valjas, Peter 17 17 75725 Cobourg Cycling Club
11 Vendrig, Richard 17 17 CP928
11 Irwin, Greg 17 17 74947
14 Bietola, John 15 15 74055
15 Packham, Bill 14 14 74474 Lapdogs Cycling Club
Porter, Terry 14 14
Reinholt, Ron 13 13
16 Tykoliz, Wally 12 12 74951 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master (60+ yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Reid, Chris 67 22 25 20 75931 Team Spoke O`Motion : Newmarket Eagles Cycling Club
2 Wiechula, Damian 58 20 20 18 74992 CSAJCC p/b Norco LG
3 Fabbro, Dave 50 25 25 75686 Team Hardwood-Trek
3 Morrow, Francis 50 17 17 16 74130
5 Hughes, Craig 45 14 16 15 74396
6 Kinsie, Bob 44 22 22 74684 Two Wheel Racing
7 Rose, Robert 33 18 15 74337 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
7 Baker, Steve 33 16 17 75568 CSAJCC p/b Norco LG
7 Kocemba, Jan 33 15 18 75201

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Demers, Samantha 58 18 20 20 75808 Sudbury Cycle Club
2 Smith, Carolyn 55 20 18 17 74148 Waterloo Cycling Club
3 Webster, Lindsay 50 25 25 CP1056
Ford-Smith, Shannon E. 40 22 18 ERACE Cancer Cycling Team
4 Wudarzewski, Amanda 38 16 22 75503 Waterloo Cycling Club
5 Goettsch, Mari-Ann 29 15 14 75366 Wild Bettys Cycling Club
Zabukovec, Alana 25 25
6 Campbell, Jennifer 22 22 74820 First Capital Cycling, Kingston
7 Chappell, Lauren 17 17 75080 First Capital Cycling, Kingston
7 Scheld, Meagen 17 17 CP1242
9 Thibodeau, Shawna 16 16 75895
St-Onge, Veronique 16 16
Reid, Katie 15 15
10 Burress, Katherine 15 15 CP201
Ng, Renne 13 13
11 Wichrowska, Natalie 12 12 75045

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Alsop, Christina 54 18 16 20 74925 CSAJCC p/b Norco LG
2 Lewis, Anouchka 50 25 25 CP748
Martin, Marisa 42 22 20 Wild Bettys Cycling Club
3 Fender, Lisa 42 20 22 75707 Wild Bettys Cycling Club
Grujic, Karen 36 18 18
4 Powers, Laura 25 25 75053 Arrow Racing
5 Ivey, Katherine 22 22 75826
Emsley, Angela 17 17
6 Letton, Jane 17 17 75719 Wild Bettys Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-49 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Winters, Donna 72 25 22 25 CP264
2 Getty, Kim 69 22 25 22 75069
3 Chalovich, Kim 53 20 17 16 74852 Lapdogs Cycling Club
3 Waldeck, Margie 53 18 18 17 75318 ShortHills CC Race Team
5 Seydel Diberto, Alison 51 17 16 18 75357 ShortHills CC Race Team
6 Lagler, Sandra 39 14 13 12 75143 EsteemTraining.Com
7 McIsaac, Denise 29 14 15 74719 Bike Zone Racing
7 MacIntyre, Meg 29 15 14 CP829
9 McLean, Holly 28 16 12 75170 Trek Store C.C.
10 Amancio, Michelle 24 13 11 75675 Caledon Hills Cycling Race Team
11 Smith, Carolyn 20 20 CP822 Team Hardwood-Trek
11 Brockington, Kara 20 20 CP124
13 Woodin, Melanie 15 15 CP509 Morning Glory Cycling Club
14 Flood, Melanie 13 13 CP374

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master 50+ Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Wilson, Jen 72 22 25 25 75619 Caledon Hills Cycling Race Team
2 Fisher, Lee 40 20 20 75521 CSAJCC p/b Norco LG
2 Flemming, Tanya 40 18 22 74954 CSAJCC p/b Norco LG
4 Russell, Cathy 34 16 18 75286 EsteemTraining.Com
5 Tykoliz, Anna 30 14 16 74950 CoachChris.ca/Ted Velikonja
Atkinson, Rebecca 30 13 17 Wild Bettys Cycling Club
6 Armstrong, Barb 27 12 15 74941 CSAJCC p/b Norco LG
Underwood, Ene 25 25
7 Foxcroft, Jillian 22 22 75359
8 Armstrong, Sherry 17 17 75788
9 Brooks, Deena 15 15 75565

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Rudmik, Kristi 25 25 CP1039
1 Harries, Gillian 25 25 CP854 Mountainview CC-Total Sports
Rippel, Janet 25 25 Timmins Cycling Club
3 Vanexan, Lisa 22 22 CP1222
Couture, Helene 22 22
Salt, Jessica 20 20
4 Quirion, Myndi 20 20 CP312
Cowan, Cheryl 18 18
Futak, Ripa 17 17

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Carrier, Nicholas 50 25 25 CP1114
2 Janzen, Lee 36 16 20 CP151
3 Hubbert, Matt 33 13 20 CP439
4 Leska, Robert 30 14 16 CP415 EsteemTraining.Com
5 Farren, Adam 26 11 15 75198 HBCC
6 Girgis, Simon 25 25 CP667
7 Chan, Alan 22 22 CP776
Demers, Richard 22 22 Timmins Cycling Club
7 Tzavelas, Louie 22 10 12 CP249
7 Lwin, Trevor 22 22 CP382
10 Kubacki, Kamil 20 20 CP69
11 Hannaford, Dean 18 18 CP1190
11 Lim, Lloyd 18 18 CP675 Impala Bicycles
11 Reis, Marco 18 18 CP1036
11 Brassor, David 18 9 9 CP777 Team Hardwood-Trek
15 Stevenson, Simon 17 17 CP870
15 Froehlich, Mario 17 17 CP530
15 Taylor, Mark 17 17 CP244
18 Elliott, Frank 16 16 75139 Owen Sound Cycling Club
Duncan, Stuart 15 15
19 Duffy, James 15 15 CP694 Team Hardwood-Trek
20 Harries, Owen 14 14 CP853 Mountainview CC-Total Sports
21 Hulton, James 13 13 CP505 Team Hardwood-Trek
22 Lee, Robert 12 12 CP190 Barrie/Simcoe Cycling Club
Bosque, Jaime 11 11
23 Muir, Jeff 10 10 CP744
Farnell, David 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


SingleSpeed

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Dermont, David 75 25 25 25 75699
2 Burnside, Brian 62 22 18 22 CP551 CSAJCC p/b Norco LG
3 Laszkowski, Krystian 58 20 20 18 CP93
4 Fleetwood, Craig 42 22 20 CP1084 Blacksmith Cycle
5 van Vliet, Claudia 40 12 15 13 CP556 CSAJCC p/b Norco LG
6 Storoniak, Alexa 39 11 14 14 CP644 CSAJCC p/b Norco LG
7 Lowry, Thomas 35 18 17 CP200
8 Ivey, Chris 32 16 16 75302 Barrie/Simcoe Cycling Club
9 Beck, Tom 31 15 16 74435
Caylor, Sarah 28 13 15 Bike Zone Racing
10 Woo, Larry 25 14 11 74384 Lapdogs Cycling Club
11 Duncan, Michael 17 17 74321 HBCC
11 Artemyev, Roman 17 17 CP362
13 Osborne, Mike 13 13 CP163 Waterloo Cycling Club
14 Kerton, Jeff 12 12 75153 ShortHills CC Race Team
15 Haufler, Bob 10 10 74438 Midweek Cycling Club
Vernackt, Chris 9 9 Midweek Cycling Club
Simard, Dan 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Philipps, Scott 72 25 22 25 74372 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
2 Saunders, Denny 53 20 17 16 74207 Team T1C London Honda-Village Cycle
3 Wedeles, Chris 49 18 16 15 75030 Bateman`s Bicycle Company
4 Hatfaludy-Kantor, Babylon 46 15 14 17 75919
5 James, Alex 44 22 22 75526 KHS Bicycles
6 Groenke, Alex 40 20 20 74551 Peterborough Cycling Club
7 O`Keefe, Daniel 39 13 12 14 74826 Rock and Road Cycling
8 Beilis, Alex 31 11 9 11 75950
Saywell, Adrian 28 17 11
Kinsie, Jon 25 25
9 Jirasek, Lubomir 23 16 7 75405 EsteemTraining.Com
10 Poole, Denver 20 12 8 75505
11 Slotegraaf, Sidney 18 18 74903 TUF RACK Racing
11 McPhaden, Cameron 18 18 74628
13 Brunet, Darcey 15 15 75906
Smith, Tavis 14 6 8
14 Kane, Thomas 14 14 CP1089
15 Fraser, Rob 13 13 74734 TUF RACK Racing
15 Charlebois, Marc 13 13 75616
Manning, Ian 12 12
17 Sagle, Ian 11 5 6 75763 Dark Horse Flyers
18 Hamill, Aaron 10 10 74476 Waterloo Cycling Club
Thibert, Stuart 10 10
18 Williams, Kris 10 10 75829
Whitten, Trevor 9 9
Ocampo, Michael 9 9
20 Brunet, Danny 7 7 75865
20 Pereira, Jordan 7 7 75816 The Hub Race Team
Grummett, Mike 6 6
22 Normandeau, Michael 5 5 CP785
Whitty, Alec 5 5
23 Waters, Jeff 4 4 74470
23 Giangrande, Charles 4 4 75601 Trek Store C.C.
25 Donaghey, Ian 3 3 75755
25 Cabardos, Alain 3 3 75628 Cobourg Cycling Club
27 Cattral, Colin 2 2 75423 ERACE Cancer Cycling Team

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Sport (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 McDougall, Graham 67 17 25 25 75557 EsteemTraining.Com
2 O`Donnell, Trevor 66 22 22 22 75536 Centurion Development Canada
3 Jeffs, Nathan 45 25 20 75383 Centurion Development Canada
4 Floyd, Austin 38 18 20 74216 Chameleonaires Club
5 Pugsley, Adam 34 17 17 74258 Centurion Development Canada
Slute, Ben 34 16 18
6 Ayrheart, Craig 33 15 18 75189 Peterborough Cycling Club
7 Jefferey, Matthew 20 20 75813
8 Truman, Hayden 16 16 CP357 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
9 Andersen, Ryan 14 14 74952

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-34 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 De Groote, Eric 65 25 20 20 74825 Newmarket Eagles Cycling Club
2 Bandurka, Dan 62 18 22 22 74884 Lapdogs Cycling Club
3 Sharp, Matt 50 20 16 14 75011 Kamikaze Racing
3 Chappell, Brandon 50 16 17 17 75102 Kamikaze Racing
5 Bateman, Robert 48 15 15 18 75697 Bateman`s Bicycle Company
6 Kaikkonen, Phil 47 22 25 75006 Pedal Power Racing
7 Simpson, Eric 41 25 16 75360
8 Lavers, Matthew 30 11 8 11 75700
9 Wheelock, David 29 17 12 74659 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
Horlick, Mike 28 13 15 Evolution Cycling Club
10 Buckland, Jesse 25 12 13 75712 Arrow Racing
11 Blayney, Richard 23 14 9 74311 North Down CC
11 Parrott, Jamie 23 13 10 75062 Euro-Sports
11 Chapman, Ben 23 9 4 10 75600
14 Zalewski, Filip 22 7 6 9 74550 Lapdogs Cycling Club
Vreugdenhil, Jeremy 21 10 11
Anstice, Alex 18 18 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
15 Jenkins, Kevin 14 14 75356 Cobourg Cycling Club
16 Moesker, Dallas 12 12 75749 Pedal Power Racing
17 Grzesh, Matt 8 8 74477 Team T1C London Honda-Village Cycle
McGuire, Brandon 7 7
18 Fitzsimmons, Elliott 6 6 74665 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
MacDonald, Scott 5 5
Johnston, Livingston 3 3

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (35-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Carnegie, Gavin 72 25 22 25 74821 Trek Store C.C.
2 Charles, Trevor 49 15 16 18 74394
3 Knights, Dave 42 10 15 17 74457 Team Spoke O`Motion
4 Honig, Peter 40 20 20 75519
5 Bauckham, Joe 33 22 11 75368 Kamikaze Racing
6 Reith, Bevin 32 18 14 74791 Lapdogs Cycling Club
7 Tearle, Kevin 30 13 17 74275 Nacsworld.com Norco
8 MacKinnon, Keith 29 17 12 74870 Evolution Cycling Club
9 Murphy, Michael 27 14 13 74793 Team Spoke O`Motion
Good, Steve 25 25 Bike Zone Racing
Godson, Jesse 22 22
Bosotas, Paul 20 20
10 Raynor, Chris 19 5 14 75052 Newmarket Eagles Cycling Club
10 Bennetto, Al 19 11 8 74756 Pedal Power Racing
12 Artemyev, Roman 18 18 CP362
13 Belanger, Louis 16 16 74352 Morning Glory Cycling Club
13 Rodgers, Mark 16 16 74397
Bartczak, Tomek 15 15 Bateman`s Bicycle Company
Boudreau, Ryan 13 13
Betzold, Blaine 13 7 6 ShortHills CC Race Team
15 Russell, Dan 12 12 74166 Lapdogs Cycling Club
Lederman, Chris 12 12
Chappell, Mark 10 10 KHS Bicycles
16 Cummins, Jeremy 10 8 2 75805 Arrow Racing
17 Marett, John 9 9 75611 Peterborough Cycling Club
17 Ennis, Jay 9 9 CP1012
19 Smith, Ryan 7 3 4 CP905
19 Moosie, Brian 7 7 75426 Lapdogs Cycling Club
21 Ioannou, Stefan 6 6 74491
Markon, Vincent 5 5 Bike Zone Racing
22 Carnegie, Graham 4 4 75789
23 Ishai, Lior 3 3 CP208
24 Ravelle, Kent 2 2 75467 Arrow Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Leonard, Erica 65 20 25 20 74730 Trek Store C.C.
2 Simms, Hannah 58 18 22 18 74678 Trek Store C.C.
3 Lai, Tiffany 51 16 18 17 75316
4 Meeuwisse, Soren 50 25 25 75582 Trek Store C.C.
5 Foxcroft, Paige 44 22 22 75132 Trek Store C.C.
6 Creswicke, Farleigh 34 17 17 74667 Invita-FCV
7 Thomas, Emily 20 20 74584 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Golding, Haley 50 25 25 74239 CSAJCC p/b Norco LG
2 Demers, Jess 48.25 8.25 22 18 75820 Timmins Cycling Club
3 Nadon, Marie-Pierre 45 25 20 74156 Two Wheel Racing
4 Kelly, Siobhan 44 22 22 74217 AdrenalineRacer / ToWheels
5 Hague, Gillian 38 20 18 74238 AdrenalineRacer / ToWheelsBarrie/Simcoe Cycling Club
6 Fleury, Megan 37 20 17 75490 AdrenalineRacer / ToWheelsBarrie/Simcoe Cycling Club
7 Howden, Isabella 18 18 75795 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Kaikkonen, Kate 72 22 25 25 75013 Pedal Power Racing
2 Giangrande, Victoria 62 20 20 22 75584 Trek Store C.C.
3 Hope, Barbara 56 18 18 20 74593 Team Spoke O`Motion
4 Ferguson, Tabi 47 25 22 75429 Waterloo Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Hanham, Tanya 60 25 17 18 74427 CoachChris.ca/Ted Velikonja
1 Hutson, Lisa 60 20 20 20 74853 HBCC
1 Cauchi, Catrina 60 22 16 22 75038 Rock and Road Cycling
4 Shin, Linda 50 25 25 74723 Blacksmith Cycle
5 O`Connor, Sarah 46 14 15 17 75615 Wild Bettys Cycling Club
6 Owsley, Abigail 40 18 22 74776 Pedal Power Racing
7 Starck, Carlene 35 17 18 75552 TUF RACK Racing
8 Cullen, Kelly 32 16 16 74566 Team Spoke O`Motion
9 Morgan, Kate 29 15 14 74454 Lapdogs Cycling Club
10 Wright, Jennifer 18.61 5.61, 13 75710
11 Robertson, Michelle 13 13 75213 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40+ yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Musgrave, Ingrid 55 16 17 22 75641
2 Holmgren, Lisa 50 25 25 75649 Velocity Cycle And Ski
3 O`Hare-Vedova, Maureen 49 15 16 18 75466 Pedal Power Racing
4 Sweet, Carmen 45 25 20 75290 Impala Bicycles
5 Smith, Helen 40 18 22 75660 Evolution Cycling Club
6 Greene, Leslie 38 11 11 16 75478 Chain Reaction Cycling Club
7 Mitges, Jany 35 17 18 74185 ERACE Cancer Cycling Team
8 Davis, Lori 32 15 17 74580 Barrie/Simcoe Cycling Club
9 Schoebl, Glenda 27 13 14 75249 Bike Zone Racing
10 Bacik, Andrea 26 14 12 75288 Pedal Power Racing
11 Derrick, Lynn 25 10 15 74366 Kamikaze Racing
11 Bowker, Andrea 25 12 13 75236 Lapdogs Cycling Club
13 Duke, Robyn 22 22 74541 Lapdogs Cycling Club
14 Mousseau, Nathalie 20 20 74325 CoachChris.ca/Ted Velikonja
14 Kofman, Lori 20 20 74124 ERACE Cancer Cycling Team

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Noble, Steven 59 18 25 16 74086 Opus / OGC
1 Krushel, Kelsey 59 20 22 17 74789 TUF RACK Racing
3 Bailey, Mitchell 47 25 22 74052 Trek Canada Mountain Bike Team
4 Martindill, Matthew 42 11 18 13 75035
5 McClelland, Jacob 38 9 17 12 75453 AWI Racing
6 Atkins, Ryan 37 17 20 75037 Apollo Cycling Team
7 Nadon, Marc-Antoine 31 16 15 74098 Scott – 3 Rox Racing
8 Wagler, Tyson 29 13 5 11 74517 Two Wheel Racing
9 Zandstra, Derek 25 25 74053 Scott – 3 Rox Racing
10 Gale, Tim 23 7 16 75141 Pedal Power Racing
11 McNeely, Evan 22 22 74021 Norco Factory Team
11 Wagler, Preston 22 8 9 5 74509 Two Wheel Racing
11 Brioschi, Corey 22 3 10 9 74319 ShortHills CC Race Team
11 Lynch, Scott 22 15 7 75056 Two Wheel Racing
15 Watson, Andrew 20 20 74279 Norco Factory Team
15 Carleton, Tim 20 5 12 3 74160 La Bicicletta Cycling Club
17 Jette, Cameron 18 18 74116 Scott – 3 Rox Racing
17 Slaughter, Jon 18 12 6 74179 CSAJCC p/b Norco LG
19 Cauchi, John 17 7 10 74650 Rock and Road Cycling
20 Wallar, Robin 15.51 7.26 8.25 74552 Team Spoke O`Motion
21 Varga, Daniel 15 15 75716 Orleans Cycle
21 Winfield, Jon 15 2 13 74866 Team Bikeland
23 Disera, Peter 14 14 74069 CSAJCC p/b Norco LG
23 Winfield, Mark 14 6 8 74567 Team Bikeland
23 Massicotte, Kevin 14 14 74091 Ride with Rendall
23 Farquharson, Matthew 14 14 74782 TUF RACK Racing
27 Meyers, Trent 11 11 74136 Caledon Hills Cycling Race Team
28 Ross, Davis 10 10 74442 Team Bikeland
29 Matthews, Bretton 8 4 4 75329 Norco Evolution
29 Schmidt, Alex 8 8 74844 Speedriver.com
31 Lefebvre, Alex 6 6 74345 Speedriver.com
32 Fruetel, Chris 4 4 74996 Trek Store C.C. : Peterborough Cycling Club
33 Alp, Stu 3 3 75888 KHS Bicycles
34 Forrest, Jarrod 2 2 75058 Rebec and Kroes Cycles
34 Baumhard, Erich 2 2 75324 Evolution Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Jonker, Jarred 58 13 20 25 74209 J&J Cycle
2 Kozman, Braedyn 52 16 16 20 75440
3 Elliott, William 43 18 25 74118 CSAJCC p/b Norco LG
4 Meyers, Bryan 39 17 22 74210 CSAJCC p/b Norco LG
5 Skala, Eddie 37 15 22 74773 Pedal Bicycle Shop
6 Brennan, Jaxon 36 18 18 75082 Team Spoke O`Motion
7 Freund, Brandon 28 14 14 75109
8 Gowthorpe, Andrew 27 12 15 75110 Cyclepath Oakville Race Team
9 Burke, Jack 22 22 75083 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
10 Thomas, Aaron 20 20 74240 CoachChris.ca/Ted Velikonja
11 Waldeck, Tommy 17 17 74690 Reactivated Racing
11 Johnston, Eric 17 17 74934 Barrie/Simcoe Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Haviland, Sue 62 20 22 20 75311 Norco Evolution
2 Lafrenière, Julie 56 14 25 17 74040 Ride with Rendall
3 Bietola, Laura 40 25 15 74056 RealDeal/Gears p/b Fieldgate
4 Bonikowsky, Sarah 37 9 17 11 75454 Reynold Cycle
5 Smith, Haley 36 18 18 74083 Norco Factory Team
6 Stickle, Rhonda 35 15 20 75050 Team Bikeland : P-K Express/ HNZStrategic.com
7 Dreyer, Mandy 32 16 16 74902 TUF RACK Racing
8 Dundas, Katlyn 27 13 14 74087 Trek Store C.C.
9 Sin, Amanda 25 25 74057 Scott – 3 Rox Racing
10 Nieuwold, Elyse 24 11 13 74231 Team Spoke O`Motion
10 Wagler, Samantha 24 12 12 74110 Two Wheel Racing
12 Brooks, Cayley 22 22 74108 Trek Canada Mountain Bike Team
12 Kofman, Mikaela 22 22 74047 Scott – 3 Rox Racing
14 Sabel, Crystal 18 18 75659 Chain Reaction Cycling Club
15 Gray, Heather 17 17 75381 CSAJCC p/b Norco LG
16 Flynn, Emily 10 10 74085 West Of Québec Wheelers

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Orschel, Tyler 62 22 22 18 75386 Trek Store C.C.
2 Edwards, Tyler 54 12 20 22 75332 Total Sports the Bike Shop
3 Disera, Quinton 50 25 25 74214 CSAJCC p/b Norco LG
4 Hellreich, Kaleb 48 15 16 17 75271 TUF RACK Racing
5 Mulcahy, Liam 45 25 20 74220
6 Barton, Malcolm 44 16 17 11 75108
6 Jonker, Andrew 44 14 18 12 75325 J&J Cycle
8 Flood, Owen 41 13 12 16 75388 Arrow Racing
9 Etzl, Taylor 39 17 15 7 74363 St. Catharines Cycling Club
10 Shaver, Caleb 32 18 14 74913 Reactivated Racing
11 Thompson, Jacob 31 10 13 8 75125 Total Sports the Bike Shop
12 Schumacher, Cole 29 9 10 10 75420 Team Hardwood-Trek
13 Valjas, Austin 26 11 15 75733 Team Hardwood-Trek
14 Yule, Max 24 11 13 75251 St. Catharines Cycling Club
15 Lambert, Griffin 23 14 9 75204 CSAJCC p/b Norco LG
16 Schaefer, Rune 20 20 75441 EsteemTraining.Com
17 Beaudoin, Trevor 14 9 5 75911
17 Leska, Keith 14 8 6 75393 EsteemTraining.Com
19 Kocemba, Jan 8 8 75903

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Brusso, Mark 65 25 20 20 74205 Lapdogs Cycling Club
2 Samson, Jerome 55 22 16 17 75379 Sweet Pete`s-Primary
3 Souter, Danny 50 25 25 74981 KHS Bicycles
4 Trimble, Adam 49 14 17 18 75065 Norco Evolution
5 Dennis, Michael 45 16 15 14 74475 Speed River Cycling Club
6 Parniak, Robert 44 22 22 75265 Tall Tree Cycles / Steelwool
7 Stel, Robert 38 10 13 15 75277
7 Landry, Jeff 38 12 10 16 74278 CoachChris.ca/Ted Velikonja
9 Waghorne, Bret 33 11 9 13 74767
10 Organ, George 31 17 14 75579 Cyclepath Oakville Race Team
11 Klassen, Donny 25 6 8 11 75538 CoachChris.ca/Ted Velikonja
12 Kirchner, Jeff 20 8 12 74710 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
12 Oliver, Tim 20 20 74882 Collingwood Cycling Club
14 Mahood, Kevin 18 6 12 74569 CSAJCC p/b Norco LG
14 Patte, Mike 18 18 75567 The Hub Race Team
16 Holmes, Scott 16 7 9 74816 HBCC
17 Stewart, Nathan 15 15 75757 Cyclepath Oakville Race Team
18 Cullen, Myles 13 13 74565 Team Spoke O`Motion
19 Wiechula, Stefan 11 11 75724 CSAJCC p/b Norco LG
20 Simmons, Jeremy 10 10 74414 Trek Store C.C.
21 Hipsz, Tom 9 9 75313 Wheels of Bloor/Graywood Developments
22 Smit, Tristan 7 7 74318 Evolution Cycling Club
23 Smith, Steve 5 5 75238 Evolution Cycling Club
23 Hoddy, Craig 5 5 75349

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Barnes, Jon 69 25 22 22 75073 Trek Canada Mountain Bike Team
2 Croutch, Andrew 60 22 20 18 74017 The Hub Race Team
3 Holmgren, Robert 50 25 25 75491 Velocity Cycle And Ski
4 Hardinge, Derek 43.25 8.25 18 17 74726
5 Jobin, Éric 36 16 20 74460 CoachChris.ca/Ted Velikonja
5 Nicholle, Rod 36 12 10 14 75407 Caledon Hills Cycling Race Team
7 Martin, Steven 35.26 7.26 13 15 74835 Lapdogs Cycling Club
8 Berger, Brent 33 17 16 75926
9 Lawrie, Michael 32 17 15 75206 Cyclepath Oakville Race Team
10 Ireland, Neil 30 13 4 13 74175 CoachChris.ca/Ted Velikonja
11 Owsley, Tony 28 14 14 74775 Pedal Power Racing
12 Buchan, Jeff 27 16 11 74339 Velocity Cycle And Ski
13 Cowan, Michael 26 18 8 75578 Team Spoke O`Motion
14 Apse, Edgars 22 10 12 74061 Blacksmith Cycle
14 Fargo, Brent 22 15 7 75187 Cyclepath Oakville Race Team
16 Heck, Steve 20 20 75728 Team Smart / RFK
17 Bell, Pary 17 11 6 74161 Morning Glory Cycling Club
18 Stuart, Mark 14 9 5 74696 Cyclepath Oakville Race Team
19 Calhoun, Sean 9 9 74305 Collingwood Cycling Club
20 Spak, Matthew 8 8 75449 AWI Racing
21 Saunders, Matt 7 7 75244 Team Spoke O`Motion

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Cooney, Paul 75 25 25 25 74694 Team Spoke O`Motion
2 Davidson, Mike 62 20 20 22 74859 Team Spoke O`Motion
3 Simms, Kevin 60 18 22 20 74682 Team Hardwood-Trek
4 Shikaze, Jeff 52 16 18 18 75320 Cyclepath Oakville Race Team
5 Ruder, Gordon 47 14 17 16 74975 Cyclepath Markham
6 Peever, Jeff 44 11 16 17 74324 Two Wheel Racing
7 Hanrahan, Thomas 29.51 7.26 8.25 14 75541
8 Neal, Steve 28 13 15 75520 Wild Bettys Cycling Club
9 Dainty, William 27 12 15 75086 EsteemTraining.Com
10 Clark, Greg 22 9 13 74621 Ottawa Bicycle Club
10 Nishman, Rob 22 10 12 74294 Morning Glory Cycling Club
10 Mazza, Michael 22 22 75575 Cyclepath Markham
Heck, Steve 22 22
13 Meeuwisse, Glenn 17 17 74848 Team Hardwood-Trek
14 Orschel, Eric 15 15 75070 Trek Store C.C.
15 Jones, Graham 14 14 74268 Morning Glory Cycling Club
16 Brogden, Jim 13 13 74827 Speed River Cycling Club
17 VanTil, Mike 11 11 75917 Elite Health
18 Yeates, Chris 8 8 75254 Cabbagetown Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (50-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Sule, Robert 75 25 25 25 74019 ERACE Cancer Cycling Team
2 Landry, Rick 59 22 20 17 74370 Speedriver.com
3 Van Dijk, Emil 58 14 22 22 74558
4 MacKillop, John 55 18 17 20 75207 Cyclepath Markham
5 Trayling, Bill 51 17 18 16 75612 Velocity Cycle And Ski
6 Johnston, R. Scott 49 16 15 18 75554 Bike Zone Racing
7 Girolametto, David 42 20 12 10 74603 Bike Zone Racing
8 Verblac, Victor 40 15 14 11 74970
9 Clarke, Linnley 37 9 13 15 74770 Team Bikeland
10 Sokolovic, Oggie 33 10 10 13 75488 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
11 Wright, Chris 32 11 9 12 75300 Caledon Hills Cycling Race Team
12 Forrest, Peter 25 8 8 9 75647 Bike Zone Racing
13 Leclair, Guy 24.25 8.25 16 74577 Apollo Bicycles
14 Fisher, John 18 12 6 75522 CSAJCC p/b Norco LG
15 Avery, Ken 14 6 8 75463 Arrow Racing
15 Cordier, Gilles 14 7 7 74039 Ride with Rendall
15 Knapp, Howard 14 14 75340 Impala Bicycles
18 Bergman, Bob 13 13 74036 Canadian Cycling Magazine
19 Mueller, Martin 11 11 75149 Impala Bicycles
20 Cranwell, Michael 7 7 74385 Lapdogs Cycling Club
21 Thompson, Danny 6 6 75822 Caledon Hills Cycling Race Team
22 Ptolemy, Ian 5 5 74769 Lapdogs Cycling Club
22 Vatcher, Peter 5 5 75593

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Prosser, Steve 67 25 17 25 75546 Team Spoke O`Motion
2 Guenette, Paul 62 18 22 22 75248 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
3 Bauman, Edgar 47 16 14 17 75100
4 Harris, Jay 42 13 20 9 75573 Trek Store C.C.
4 Reid, Charles 42 11 11 20 75671 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
6 LeBlanc, Jason 36 20 12 4 74673 Team Hardwood-Trek
7 Downing, Erik 35 15 8 12 74410 D`Ornellas Cycling Club
8 Vendrig, Kurt 32 14 18 75471 Impala Bicycles
8 Hlavenka, Luke 32 17 15 75112 EsteemTraining.Com
10 Hope, Dan 26 6 6 14 74315 Team Spoke O`Motion
11 Clarke, William 25 4 10 11 74771 Team Bikeland
12 Barson, Chris 24 12 7 5 74581 CoachChris.ca/Ted Velikonja
13 Froehlich, Josh 22 9 13 75289
14 Wood, Thomas 20 2 18 75382 Total Sports the Bike Shop
15 Janhunen, Stefan 19 8 4 7 75230 Waterloo Cycling Club
16 Girard, Dominic 16 16 75310 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
16 Pendziwol, Colin 16 16 75663 Blacksheep Mountain Bike Club
18 Martin, Nathan 15 5 10 75691 Two Wheel Racing
18 May, Codey 15 10 5 75228 Total Sports the Bike Shop
18 Guiot, Tom 15 15 75827 Total Sports the Bike Shop
18 McKnight, Chris 15 9 6 75513
22 Biancolin, David 13 13 74439 Lapdogs Cycling Club
23 Cassell, Matthew 10 7 3 74548 Caledon Hills Cycling Race Team
24 Tavchandjian, Nicolas 8 8 75572 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
25 Ng, Dylan 3 3 75337
26 Cabardos, Emile 2 2 75629 Cobourg Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories