Scott Ontario Cup Standings after 3 Races

Updated on Sunday, June 08, 2014

Cup# Name of Event Location Date
1 Scott Ontario Cup #1 presented by Plastiglas Woodnewton, Uxbridge May 04, 2014
2 Scott Ontario Cup #2 presented by Plastiglas Mansfield May 25, 2014
3 Scott Ontario Cup #3 presented by Plastiglas Sir Sams Ski and Bike June 08, 2014
4 Sudbury Canada Cup Naughton Ski & MTB Trails July 13, 2014
5 Canadian XC Mountain Bike Championships Hardwood Ski and Bike July 19, 2014
6 Scott Ontario Cup #6 presented by Plastiglas Mountainview Ski and MTB Center August 17, 2014
7 Scott Ontario Provincial Championships OCup #7 p/b Plastiglas Horseshoe Resort September 21, 2014

Categories
9:00am Start Female: Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs), U15 Minime (13-14 yrs), U13 Peewee (11-12 yrs), U11 Squirt (9-10 yrs),
9:00am Start Male: U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs), U15 Minime (13-14 yrs), U13 Peewee (11-12 yrs), U11 Squirt (9-10 yrs),
10:00am Start Female: Senior Sport (19-29 yrs), Master Sport (30-39 yrs), Master Sport (40-49 yrs), Master 50+, Try an O-Cup,
10:00am Start Male: Master Sport (40-44 yrs), Master Sport (45-49 yrs), Master Sport (50-54 yrs), Master Sport (55-59 yrs), Master (60+ yrs), Try an O-Cup,
11:45am Start: SingleSpeed,
11:45am Start Female: U17 Cadet Expert (15-16 yrs), Junior Expert (17-18 yrs), Senior Expert (19-29 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40+ yrs),
11:45am Start Male: Senior Sport (19-29 yrs), Junior Sport (17-18 yrs), Master Sport (30-34 yrs), Master Sport (35-39 yrs),
1:30pm Start Female: Senior Elite,
1:30pm Start Male: Senior Elite, Junior Expert (17-18 yrs), U17 Cadet Expert (15-16 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40-44 yrs), Master Expert (45-49 yrs), Master Expert (50-59 yrs), Senior Expert (19-29 yrs),

NOTES:

  • Ontario Cup Points are awarded to fully UCI / CCA Licensed riders in Ontario
  • Citizen Permit holders under the age of 17 as of December 31, 2014 are eligible for Ontario Cup Points (except for Cadet Expert 15-16)
  • Riders that upgrade bring 33 percent of their points from each race up to the next category, but forfiet there standing in the category they have left
  • When you purchase a full UCI license your points gained on ‘One Days’ will be awarded

U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Kerr, Gavin 75 25 25 25 75321 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Breen, Gavin 64 22 20 22 74468 Two Wheel Racing
3 Buckingham, Jason 52 15 22 15 CP2467 Hamilton Youth Cycling
4 Wright, Brandon 50 16 18 16 CP2289 Team Spoke O`Motion
5 Bertelsen, Leif 46 13 15 18 CP2869 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
6 Bishenden, James 43 18 11 14 CP2249 Team Spoke O`Motion
7 Doiron, Thomas 37 20 17 CP2540 Team Hardwood Trek
7 Irving, Connor 37 17 20 CP2478 Team Spoke O`Motion
9 Farren, David 36 10 14 12 CP2238
10 Steciuk, Graeme 35 11 13 11 CP2914
11 Andersen, Kyle 34 9 12 13 CP2539 Apollo Bicycles
12 Diniz, Nicholas 31 14 17 CP2854 Oakville Cycling Club
13 Stimpfig, Roland 28 12 16 CP2857
14 Brassor, Scott 27 8 10 9 CP2916 Team Hardwood Trek
15 Hulton, Thomas 22 7 9 6 CP2905 Team Hardwood Trek
16 Kleinikkink, Adrian 19 5 7 7 CP2421 Waterloo Cycling Club
17 Davies, Austin 16 8 8 CP2475 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
18 Mitchell, Nickolas 10 10 CP3262 Barrie/Simcoe Cycling Club
19 Blacklock, Evan 6 6 CP2347 Cyclepath Oakville Race Team
Jones, Quinn 4 4

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U15 Minime (13-14 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Woods, Colton 75 25 25 25 75693 Team Hardwood Trek
2 Clark, Tyler 64 20 22 22 75432 XPREZO – BORSAO
3 Leonard, Scott 58 18 20 20 CP2601 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
4 Lee, Brandon 55 22 16 17 CP2296 Team Hardwood Trek
5 Fedorowich, Owen 49 17 14 18 CP2877 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
6 Fex, Rene 46 13 17 16 CP2620 Team Hardwood Trek
7 Mulcahy, Keegan 45 16 15 14 74879 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
8 Ogryzlo, Levi 41 14 12 15 CP2393 Cyclepath Oakville Race Team
9 Currie, Sean 32 12 8 12 CP2140 Arrow Racing
10 Kerr, Dylan 31 11 7 13 75734 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
11 Harvey, Cole 28 8 10 10 CP2245 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
12 Mysko, Paul 24 15 9 CP2909 Team Hardwood Trek
13 Chalovich, Max 19 10 9 CP2322 Lapdogs Cycling Club
14 Ng, Hudson 18 18 CP3153 Cyclepath Oakville Race Team
14 Goyette, Jacob 18 7 11 CP2529 Team Spoke O`Motion
16 Bishenden, Stuart 16 6 3 7 CP2248 Team Spoke O`Motion
17 Rissanen, Jack 14 5 4 5 CP2906 Team Hardwood Trek
18 Loney, Calvin 13 3 2 8 CP2429
18 Perigord, Jack 13 13 75729 Hamilton Youth Cycling
20 Wuergler, Eric 12 6 6 CP3096
Meek, Declan 11 11
21 Dicks, Alexander 9 9 CP2207 Team NCCH p/b DEC Express
22 Hedgcock, James 5 5 74160 Team NCCH p/b DEC Express
23 Radulescu, Ian 4 4 CP2856 St. Catharines Cycling Club
23 Brassor, Michael 4 4 cp2977
25 Carroll, Devin 3 3 CP2893 Arrow Racing
26 Rennie, Jamieson 2 2 CP3277 Arrow Racing
26 Jackson, Zakariya 2 2 CP2859 Newmarket Eagles Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Cummings, Elissa 75 25 25 25 75717
2 Waldeck, Camille 66 22 22 22 74892 St. Catharines Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U15 Minime (13-14 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Shikaze, Kaitlyn 75 25 25 25 CP2419 Cyclepath Oakville Race Team
2 Stel, Jocelyn 44 22 22 CP2698 Oakville Cycling Club
3 Webster, Keiran 40 20 20 CP@2
Vanderlee, Marlee 22 22

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U13 Peewee (11-12 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Smith, Will 65 18 25 22 CP2868 Team Hardwood Trek
1 Monteith, Robbie 65 25 20 20 CP2895 Team Hardwood Trek
3 Clark, Owen 58 22 18 18 75433 XPREZO – BORSAO
4 Holmgren, Max 51 17 17 17 CP2818 Velocity Cycle and Ski
5 Leliveld, Matthew 47 22 25 CP2696 Team Hardwood Trek
6 Knights, Luke 45 20 12 13 CP2398 Team Spoke O`Motion
7 Barnes, Lucas 43 13 15 15 CP2463 Team Hardwood Trek
8 Lancaster, Brett 36 12 14 10 CP2683 Team Hardwood Trek
9 Mysko, Alex 32 16 16 CP2908 Team Hardwood Trek
10 Fleetwood, Damian 27 13 14 CP2874 Lapdogs Cycling Club
11 Landry, Tristan 23 14 9 74884 Speedriver.com
McGarr, Richie 22 11 11 St. Catharines Cycling Club
12 Corry, William 19 10 9 CP2551 Newmarket Eagles Cycling Club
13 Raynor, Aidan 16 16 CP2251 Newmarket Eagles Cycling Club
14 Zufelt, Cole 15 15 CP2405
Loney, Alec 12 12
15 Agnew-Kata, David 11 11 CP2772
16 Sutcliffe, Andrew 10 10 CP3093
Clark, Oscar 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U13 Peewee (11-12 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 MacDonald, Sierra 72 22 25 25 CP2813 Team Hardwood Trek
2 Reid, Carys 62 20 22 20 CP2299 Team Spoke O`Motion
3 Kleinikkink, Amanda 54 18 18 18 CP2422 Waterloo Cycling Club
4 Beaudoin, Celeste 47 14 16 17 CP2821
5 Trayling, Molly 42 20 22 CP2773 Team Hardwood Trek
6 Weening, Abigail 34 17 17 CP2766
7 Ebner, Annika 31 16 15 75064 Fresh Air Experience
8 Balasch, Hannah 29 14 15 CP2154
Carroll, Jenna 16 16
9 Jackson, Yasmin 15 15 CP2860 Newmarket Eagles Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U11 Squirt (9-10 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Clark, Elli 75 25 25 25 75434 XPREZO – BORSAO
2 Holmgren, Ava 44 22 22 CP2817 Velocity Cycle and Ski
3 Holmgren, Isabella 40 20 20 CP2816
4 Doble, Erin 18 18 CP3210 Team Horseshoe p/b Norco Bicycles
Balasch, Lydia 18 18

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U11 Squirt (9-10 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Hrotovytskyy, Bohdan 72 25 25 22 CP2765 Midweek Cycling Club
2 De Groote, Theodore 69 22 22 25 CP2431 Newmarket Eagles Cycling Club
3 MacDonald, Sullivan 60 20 20 20 CP2814 Team Hardwood Trek
4 Young, Benjamin 53 17 18 18 CP2527
5 Norman, Lucas 50 18 16 16 CP2385
5 Bartholomew, Colton 50 16 17 17 CP2694 Team Hardwood Trek
7 Inglis, Theron 39 14 13 12 CP2822 Team Hardwood Trek
8 Mehta, Rohan 38 11 12 15 CP2143 Arrow Racing
9 Knights, Evan 34 10 10 14 CP2397 Team Spoke O`Motion
10 Dehaan, Cooper 27 12 15 CP2628 Team Hardwood Trek
10 Leynes, Jude 27 6 8 13 CP3170
10 Dehaan, Tilson 27 13 14 CP2627 Team Hardwood Trek
13 Ravelle, Bodhi 26 15 11 CP2697 Arrow Racing
14 Barnes, Jacob 25 5 9 11 CP2464 Trek Store C.C.
15 Leynes, Carter 20 4 6 10 CP3172
16 Harapiak, Benjamin 16 7 9 CP2803 Arrow Racing
17 Carroll, Brendan 15 7 8 CP2894 Arrow Racing
18 Zufelt, Lance 9 9 CP2406
Nicol, Colin 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Knights, Dave 75 25 25 25 74659 Team Spoke O`Motion
2 Murphy, Michael 62 22 22 18 74688 Team Spoke O`Motion
3 Batrynchuk, Jody 59 20 17 22 75531 Racer Sportif/Mattamy Homes
4 Adams, Scott 48 14 18 16 74706
5 MacNeil, Ron 47 11 16 20 75624 Cyclepath Markham
6 Robbescheuten, Keith 40 16 11 13 75538
7 Knights, Greg 36 8 13 15 74450 Arrow Racing
8 Hellems, William 32 15 17 75698 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
8 Laidman, Sheldon 32 18 14 75704 First Capital Cycling, Kingston
10 Rose, Joel 31 17 14 74656 The Hub Race Team
11 Saunders, Matt 28 6 12 10 74789 Team Spoke O`Motion
12 Grujic, Steve 27 7 9 11 74247 The Hub Race Team
13 Bowers, Richard 23 13 10 74437 Lapdogs Cycling Club
Kelly, Alex 20 20
14 MacDonald, Dan 19 5 6 8 75214 Team Hardwood Trek
15 Wood, Paul 15 3 5 7 74970 Lapdogs Cycling Club
15 Bewley, Alex 15 15 75346
17 Moosie, Brian 14 9 5 74759 Lapdogs Cycling Club
Link, Toby 12 12
18 Solem, Murray 12 12 75724 Spinsanity Cycles Bike Club
19 St-Amour, Jean 10 10 75782 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
20 Reith, Bevin 9 9 74249 Lapdogs Cycling Club
21 Curitti, Raffaele 8 8 74447 Cyclepath Oakville Race Team
22 Canning, Todd 7 7 cp3133
23 Doble, Andrew 6 6 75887 Team Horseshoe p/b Norco Bicycles
24 Ravelle, Kent 4 4 75437 Arrow Racing
Gayette, MIke 4 4
24 Rodgers, Mark 4 4 74183
26 Leynes, Tristan 3 3 CP3037
26 Goyette, Mike 3 3 CP2369
28 Teno, Phillip 2 2 74564
28 Cummins, Jamie 2 2 75851 Arrow Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Rendering, Gary 64 17 22 25 75119
2 Steciuk, Gavin 51 16 15 20 75568
3 Lowes, Brent 50 14 14 22 75587
3 Gain, Don 50 25 25 75399
5 Zietara, Adam 42 22 20 74313 Lapdogs Cycling Club
6 Lundy, Joe 37 20 17 75363 Caledon Hills Cycling Race Team
7 Kleinikkink, Albert 33 11 7 15 74926 Waterloo Cycling Club
8 McIsaac, Mark 32 9 10 13 74267 Bike Zone Racing
9 Hillier, Andrew 30 8 8 14 75369 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
9 Wagler, Paul 30 13 5 12 75172 Two Wheel Racing
11 Harvey, Bill 29 3 9 17 74594 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
12 Andersen, Rick 26 12 4 10 74113
13 Leliveld, John 22 6 16 75523
14 Davies, Roy 21 10 11 75169 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
Berger, Brent 18 18
15 Givens, Robert 18 18 74418 Chain Reaction Bicycles/Twin Pro Graphics
Breault, Michael 18 18 First Capital Cycling, Kingston
Toohill, Sean 16 16
16 Bruch, Shawn 15 15 75751 Newmarket Eagles Cycling Club
17 Cho, Derrick 13 4 9 75215 Lapdogs Cycling Club
17 Girard, Roger 13 13 74800 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
Meek, Bill 12 12
19 MacEachern, Andrew 11 11 75200 Morning Glory Cycling Club
20 Carstens, John 9 6 3 74849
McLean, David 7 7
Ogryzlo, David 5 5 Cyclepath Oakville Race Team
21 Woods, Doug 2 2 CP2673 Team Hardwood Trek
21 Hart, Stephen 2 2 74294 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (50-54 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Burke, John 70 25 20 25 75521 Barrie/Simcoe Cycling Club
2 Landsley, Sean 57 22 15 20 75396 Pedal Power Racing
3 Moritz, Bob 51 16 17 18 75229 WFP Coaching / Trek Bikes
4 Shirk, Peter 48 20 18 10 74265 Waterloo Cycling Club
5 Beck, Tom 46 17 13 16 74515
6 Kipfer, Fritz 44 22 22 75411
7 Giangrande, John 42 13 14 15 75561 Trek Store C.C.
8 Febrey, John 41 18 10 13 75641
9 Nadon, Jean-Pierre 34 11 11 12 75006 Two Wheel Racing
10 Irwin, James 32 12 9 11 74836 Lapdogs Cycling Club
11 Berno, Dino 26 10 8 8 74144 EsteemTraining.Com
12 Bernier, Jacques 25 25 74271 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
13 Chalovich, Mike 21 6 6 9 75016 Lapdogs Cycling Club
14 Wagler, Duane 20 8 12 75249 Two Wheel Racing
15 Ptolemy, Ian 17 17 74451 Lapdogs Cycling Club
16 Hill, Hugh 16 16 75094 EsteemTraining.Com
Smith, Patrick 15 15 Comprehensive Racing
17 Jackson, Adrian 14 14 75666 B1 Cipollini Racing Club
17 Lynch, Michael 14 14 74392 Two Wheel Racing
19 Read, Nigel 9 5 4 75073 Team Spoke O`Motion
19 Morrison, Tim 9 9 75706 Rock and Road Cycle
21 Harries, Owen 7 7 CP3112 Mountainview Cycling Club – Total Sports
21 Wevers, Otto 7 7 74246 Impala Bicycles
Devitt, Robert 7 7
Rennie, Robert 6 6 Arrow Racing
23 Froehlich, Mario 5 5 74844
24 Mang, Paul 4 4 75061 MBRC.org-Gears
25 Whetham, Anthony 3 3 75282 Impala Bicycles

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (55-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Matthews, Timothy 69 22 22 25 74774 Trek Store C.C.
2 Derrick, Mark 54 16 18 20 74398 Arrow Racing
3 Hall, James 51 17 17 17 75071 Team Smart/RFK
4 Wind, Hardy 50 25 25 74578 Bike Zone Racing
5 Zottl, Fred 42 20 22 75259 Arrow Racing
6 Wood, Dale 34 16 18 CP2616 Mountainview Cycling Club – Total Sports
7 Loney, Peter 30 14 16 75807
8 Massicotte, Robert 29 14 15 75598 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
9 Kiriakopoulos, Chris 26 13 13 74956 Hamilton Youth Cycling
10 Fisher, John 20 20 75668 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
11 Staples, David 18 18 74369 Barrie/Simcoe Cycling Club
12 Packham, Bill 15 15 74491 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master (60+ yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Fabbro, Dave 75 25 25 25 75524 Trek Store C.C.
2 Near, Barry 62 22 20 20 75711 Trek Store C.C.
3 Wiechula, Damian 55 20 18 17 74791 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
4 Forbes, Jim 51 18 17 16 74960
5 Morrow, Francis 48 17 16 15 74355
6 Kinsie, Bob 44 22 22 74692 Two Wheel Racing
7 Tykoliz, Wally 43 15 15 13 75167 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
8 Hughes, Craig 28 14 14 74358
Baehre, Ralph 23 12 11
9 Andre-Barrett, Greg 18 18 CP2156 Cyclepath Oakville Race Team
10 Farnell, Brian 16 16 75357 First Capital Cycling, Kingston
11 Doble, Mike 14 14 74366 Newmarket Eagles Cycling Club
Kocemba, Jan 13 13
12 Carleton, Robert 13 13 75533
Fenninger, Lou 12 12

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Lynch, Sarah 65 18 22 25 75793 Two Wheel Racing
Burley, Andrea 44 22 22
2 Ferguson, Victoria 43 25 18 75276 Kindhuman Cycling Club
3 Chiesa, Tatiana 37 20 17 74562 Wild Bettys
Reid, Katie 37 20 17 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
4 Ng, Renee 32 16 16 75503 Wild Bettys
4 Burress, Katherine 32 17 15 CP2075
Webster, Brittany 25 25
Ragotte, Kate 20 20
6 Harries, Gillian 18 18 CP3111 Mountainview Cycling Club – Total Sports
7 Schevers, Amanda 16 16 74306
8 Blaylock, April 14 14 75798 Waterloo Cycling Club
Stumpf, Natalie 13 13 Wolfpak Racing/Inception Cyclery

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Alsop, Christina 67 20 25 22 74375 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Grujic, Karen 58 18 20 20 75604 The Hub Race Team
3 Letton, Jane 57 17 22 18 74855 Wild Bettys
4 Gale, Kerry 51 16 18 17 75702 Pedal Power Racing
5 Parish, Hannah 50 25 25 74281 AWI Racing
6 Fender, Lisa 22 22 74124 Wild Bettys
7 Rinaldi, Gia 16 16 75446
8 Emsley, Angela 15 15 CP2169
Howard, Sarah 14 14 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
9 Rodgers, Jenn 8.25 8.25 75745

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-49 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Tucker, Shannon 75 25 25 25 74922 Wild Bettys
2 Le Dez, Meghan 62 22 18 22 75845
3 Amancio, Michelle 53 18 15 20 75253 Midweek Cycling Club
4 McLean, Holly 51 17 17 17 74242 Trek Store C.C.
5 McIsaac, Denise 38 20 18 74266 Bike Zone Racing
Bonus, Suzanne 22 22
6 Metzger, Sandra 20 20 CP2409 Team Hardwood Trek
Richard, Renee 16 16 Scott Racing
Raczkevi, Susie 16 16
7 Loney, Amanda 16 16 75795
8 Smith, Carolyn 15 15 CP2830 Team Hardwood Trek
Woitzik, Samantha 14 14
9 Flood, Melanie 14 14 75341 Arrow Racing
Mycroft, Colleen 13 13

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master 50+ Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Derrick, Lynn 70 20 25 25 74397 Collingwood Cycling Club
2 Tykoliz, Anna 47 14 17 16 75168 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
3 Armstrong, Barb 44 13 16 15 75520 Apollo Bicycles
4 Flemming, Tanya 37 17 20 75442 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
Taylor, Joanne 33 16 17 Trek Store C.C.
LePage, Michele 25 25 Two Wheel Racing
Meeuwisse, Lea 22 22
5 Bernier, Micheline 22 22 74272 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
6 Davie, Melinda 20 20 74176 Wild Bettys
7 Foxcroft, Jillian 18 18 75537
7 Fisher, Lee 18 18 75669 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
7 Russell, Cathy 18 18 CP2593 EsteemTraining.Com
Clarke, Debbie 15 15 Brant Cycle

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Shufflebotham, Kari 44 22 22 CP2141 Arrow Racing
2 Anderson, Janelle 25 25 CP2493 Barrie/Simcoe Cycling Club
Lundry, Dina 25 25

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Loney, Brian 68 18 25 25 CP2430
2 Tzavelas, Louie 43 13 10 20 CP2054 Forest City Velodrome
3 Thompson, Cameron 39 17 22 75027 Kindhuman Cycling Club
4 Lee, Robert 33 16 17 CP2295 Barrie/Simcoe Cycling Club
5 Smiarowski, Jerry 29 15 14 CP2692 Rock and Road Cycle
6 Mehta, Tushar 24 12 12 CP2142 Arrow Racing
7 Salatino, Tony 22 11 11 CP2736
Nicol, Greg 22 22 Owen Sound Cycling Club
7 Brassor, David 22 22 cp2986
Peacock, James 20 20
Curran, Oliver 20 20
Carr, Chad 18 18
9 Mysko, Rod 16 16 cp2952
Panke, Adam 15 15
Hulton, James 14 14 Team Hardwood Trek
Porter, Garry 13 13
10 Hepburn, Adam 10 10 CP2555

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


SingleSpeed

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Cook, Bryant 75 25 25 25 75320 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Matheson, Brendan 66 22 22 22 75364 Barrie/Simcoe Cycling Club
3 Dermont, David 60 20 20 20 74928 True North Cycles
4 Fleetwood, Craig 52 17 18 17 CP2702 Blacksmith Cycle
5 Burnside, Brian 36 18 18 CP2863 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
5 Woo, Larry 36 10 12 14 74405 Lapdogs Cycling Club
7 Ivey, Chris 33 16 17 75657 Newmarket Eagles Cycling Club
8 Duncan, Michael 30 14 16 CP2861
8 Glazier, Scott 30 15 15 75351 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
10 Caylor, Sarah 27 14 13 CP2855 Bike Zone Racing
11 Storoniak, Alexa 21 11 10 CP2939 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
12 VanTil, Mike 16 16 75039
13 Kasprzyk, Tommy 15 15 75529 The Hub Race Team
Carson, Sean 13 13
14 McCrossan, Steve 12 12 75099
15 Neal, Steve 11 11 75323 Wild Bettys
16 Simard, Dan 9 9 74872
16 Snyder, Grant 9 9 CP2255

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Kaiser, Mitch 62 20 22 20 75059
2 Floyd, Austin 52 22 12 18 75393 Chameleonaires Club
3 Grummett, Mike 51 14 20 17 74362
4 Rutherford, Ryan 47 25 22 75588 Impala Bicycles
5 Williams, Kris 43 11 16 16 75667 Spinsanity Cycles Bike Club
6 Ramsbottom, Tyler 37 8 14 15 75540 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
7 Nadeau, Marc-Eric 36 18 18 75608 Norco Evolution
8 Sagle, Ian 31 17 14 74118 Dark Horse Flyers
9 Wedeles, Chris 30 15 15 75563 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
Fisher, John 25 16 9 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
10 McPhaden, Cameron 25 25 74340 Team Véloselect
Armstrong, Lachlan 25 25 Blacksheep Mountain Bike Club
11 Giangrande, Charles 24 5 6 13 75560 Trek Store C.C.
12 Wen, Peter 19 9 10 75062
13 Zammit, Matthew 18 7 11 75673
14 Oosterveen, Derek 17 17 75222 Reactivated Racing
Speers, Richard 13 13
15 Waters, Jeff 13 13 74311
16 Steeves, Drew 12 12 74376
Smith, Tavis 12 12
17 Chao, Adrian 11 11 75708
18 MacPhail, Andrew 10 10 74746 Wheels of Bloor/Graywood Developments
18 Donaghey, Ian 10 10 75303
Pugsley, Adam 9 9 Barrie/Simcoe Cycling Club
Marcassa, Liam 8 8
Korogyi, Adam 8 8
Giltrow, Graeme 7 7
20 Poole, Denver 6 6 75645
21 Hughes, Tim 5 5 75612
Wetzl, Jesse 4 4
Smith, Josh 4 4
Napiorkowski, Adam 3 3
Beedham, Scott 2 2

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Sport (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Sanders, Dylan 75 25 25 25 75838 Bikesports Cycling Club
2 Balasch, Joseph 62 18 22 22 74189 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
2 Beaudoin, Trevor 62 22 20 20 75637
4 Davies, Harrison 51 17 17 17 75872 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
5 Christensen, Riley 36 18 18 74757 Arrow Racing
6 Rogers, Greg 23.25 8.25 15 CP3018
Holung, Rhece 20 20 Spinsanity Cycles Bike Club
7 Messina, Trevor 16 16 75636 Hamilton Youth Cycling
7 Bellman, Amit Rakoff 16 16 75728 Bateman`s Bicycle Company Ltd.

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-34 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Anstice, Alex 72 22 25 25 74845 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
2 Buckland, Jesse 60 18 20 22 75491 Arrow Racing
3 Money, Kyle 58 20 18 20 75621
4 Stiell, Mike 43 12 15 16 75709 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
5 McDonald, Jeff 35 10 10 15 75032 Rock and Road Cycle
6 Sealey, Sean 31 14 17 74985 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
6 Lavers, Matthew 31 13 18 75038
6 Saywell, Adrian 31 15 16 74964 Rock and Road Cycle
Bechtel, Sean 25 25 Caledon Hills Cycling Race Team
9 Fitzsimmons, Elliott 23 11 12 75593 Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
10 Bailey, Dylan 22 22 75855 Blacksheep Mountain Bike Club
11 Beilis, Alex 17 17 75476 Team Spoke O`Motion
Bulthuis, Eric 17 17
12 Cruz, John Paul 16 16 74339
13 Chappell, Brandon 14 14 75449
14 Savage, Noel 13 13 75733 Pedales Rapidos : Peterborough Cycling Club
Clark, David 11 11

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (35-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Ennis, Jay 72 25 22 25 75590
2 Winster, Justen 67 22 25 20 74999
3 Bartczak, Tomek 58 20 20 18 75596 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
4 Dignam, Neil 46 13 17 16 75013 The Hub Race Team
5 Cairns, Mark 42 14 13 15 74136
5 Stewart, Seth 42 11 14 17 75878
7 MacKinnon, Keith 36 18 18 74386 Evolution Cycles Cycling Club
8 Cummins, Jeremy 32 16 16 75600 Arrow Racing
9 Janzen, Lee 29 6 9 14 74911
10 Betzold, Blaine 27 12 15 74583 Rock and Road Cycle
Godson, Jesse 22 22
11 Ioannou, Stefan 21 9 12 74434
Bosotas, Paul 17 17
12 Farla, Simon 15 15 CP2659 Owen Sound Cycling Club
13 Ishai, Lior 11 11 74901
Furtado, Steven 10 10
14 Smith, Oren 10 10 74417 Collingwood Cycling Club
15 Gaudenzi, Dan 8 8 75353 Impala Bicycles
16 Smith, Ryan 7 7 75812
Leblond, Tom 5 5

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U17 Cadet Expert (15-16 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Fuller, Samantha 70 25 25 20 74633 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG : Down to Earth
2 Fabbro, Sarah 64 22 20 22 75661 Team Hardwood Trek
3 Gilligan, Dana 58 18 22 18 75469 Team Hardwood Trek
4 Harvey, Rebecca 49 16 18 15 74734 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
5 Follas, Skye 47 15 16 16 75564 The Hub Race Team
6 Baltovich, Maddy 37 20 17 75690
7 Creswicke, Charlotte 34 17 17 74159 Spinsanity Cycles Bike Club : Kallisto-FCV
8 Leonard, Erica 25 25 74119 Team Bikeland

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Kelly, Siobhan 65 20 25 20 74487 ToWheels/EpicSport/BCC
2 Foxcroft, Paige 47 25 22 74377 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Meeuwisse, Soren 47 22 25 75078 Trek Canada Mountain Bike Team
4 Nadon, Marie-Pierre 18 18 74077 Two Wheel Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Zabukovec, Alana 69 22 22 25 75615 TUF RACK Racing
2 Fleury, Megan 60 18 20 22 75400 Short Hills Cycling Club
3 Ferguson, Tabi 45 20 25 74962 Waterloo Cycling Club
4 Smith, Carolyn 33 16 17 74106 Waterloo Cycling Club
5 Kinsie, Danielle 18 18 75447 Two Wheel Racing
6 Hope, Barbie 17 17 74532 RealDeal/Gears p/b Waspcam

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Shin, Linda 72 22 25 25 75452 Blacksmith Cycle
2 Morgan, Kate 52 17 18 17 74615 Lapdogs Cycling Club
3 Wright, Jennifer 47 14 17 16 75723
4 Lewis, Anouchka 42 20 22 74690 Team Spoke O`Motion
4 Owsley, Abigail 42 20 22 75576 Pedal Power Racing
6 Cauchi, Catrina 38 18 20 75482 Rock and Road Cycle
7 Hutson, Lisa 34 16 18 74920 HBCC
8 Stickle, Rhonda 25 25 75173 RealDeal/Gears p/b Waspcam
9 O`Connor, Sarah 15 15 74639 Wild Bettys

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40+ yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Holmgren, Lisa 75 25 25 25 75635 Velocity Cycle and Ski
2 Musgrave, Ingrid 66 22 22 22 75567
3 Mousseau, Nathalie 60 20 20 20 74137 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
4 O`Hare, Maureen 50 18 16 16 75034 Team Type1Cycling/London Honda/Village Cycle
5 Getty, Kim 46 15 13 18 75159 Team Hardwood Trek
6 Bacik, Andrea 45 14 14 17 75395 Pedal Power Racing
7 Waldeck, Margie 39 13 11 15 75479 Short Hills Cycling Club
8 Davis, Lori 35 17 18 75741 Barrie/Simcoe Cycling Club
9 Wilson, Jennifer 17.26 7.26 10 75484 Caledon Hills Cycling Race Team
10 Winters, Donna 17 17 75304 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
11 Mitges, Jany 16 16 74243 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
12 Schoebl, Glenda 15 15 75664 Bike Zone Racing
13 Bowker, Andrea 12 12 74741 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Krushel, Kelsey 53 12 25 16 75413 TUF RACK Racing
2 Disera, Peter 40 18 22 74075 Norco Factory Team
3 Bailey, Mitchell 39 14 25 74082 Trek Canada Mountain Bike Team
4 Lynch, Scott 35 5 15 15 74654 Two Wheel Racing
5 Marc-Antoine Nadon, We are the north 32 15 17 74057 Scott – 3 Rox Racing
6 Winfield, Mark 30 10 20 74303 Team Bikeland
6 McClelland, Jacob 30 18 12 75451 AWI Racing
8 Brioschi, Corey 27 17 10 75182 RealDeal/Gears p/b Waspcam
9 Zandstra, The Champ Derek 25 25 74025 Scott – 3 Rox Racing
10 Schmidt, Alex 24 3 14 7 74696 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
11 Martindill, Matthew 22 9 13 74222
11 Morka, Adam 22 22 74064 WFP Coaching / Trek Bikes
11 Winfield, Jon 22 22 74587 Team Bikeland
14 Carleton, Tim 21 2 16 3 74172 La Bicicletta Cycling Club
15 McNeely, Evan 20 20 74078 Norco Factory Team
15 Watson, Andrew 20 20 74087 Norco Factory Team
17 Slaughter, Jon 19 8 11 74288 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
18 bottom Cameron Jette, Started from the 18 18 74197 Scott – 3 Rox Racing
18 Kinsie, Jon 18 9 9 75273 The Hub Race Team
18 Farquharson, Matthew 18 10 8 75497 TUF RACK Racing
21 Glassford, Peter 17 17 74052 Trek Canada Mountain Bike Team
21 Hermanovsky, Michael 17 11 6 75601 Norco Evolution
23 Massicotte, Kevin 16 16 74559 Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles
24 Fruetel, Chris 15 4 6 5 74566 Trek Store C.C.
25 Wallar, Robin 14 12 2 74184 RealDeal/Gears p/b Waspcam
25 Chapman, Stephen 14 14 74997
27 Garrigan, Mike 13 13 74013
27 Klaver, David 13 13 75556 Norco Evolution
29 Reid, Dave 11 7 4 74817 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
29 Ross, Davis 11 11 74493 Team Bikeland
31 Meyers, Trent 8 8 75203 RealDeal/Gears p/b Waspcam
32 Atkins, Ryan 7 7 75347 TUF RACK Racing
33 Barrette, Anthony 6 6 75223 Rebec and Kroes Cycle
34 Forrest, Jarrod 5 5 75129 Rebec and Kroes Cycle
35 Guenette, Paul 4 4 75674 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
36 MacKillop, Brendan 3 3 74809 Cyclepath Markham
37 Pendziwol, Colin 2 2 75836 Blacksheep Mountain Bike Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Meyers, Bryan 67 22 25 20 74325 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Flood, Owen 52 15 20 17 75468 Arrow Racing
3 Yule, Max 50 17 18 15 75269 St. Catharines Cycling Club
3 Disera, Quinton 50 25 25 74076 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
5 Mulcahy, Liam 42 20 22 74553 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
6 O`Donnell, Trevor 40 18 22 74557 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG : Kallisto-FCV
7 Lambert, Griffin 31 15 16 75388 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
8 Etzl, Taylor 30 13 17 74895 St. Catharines Cycling Club
9 Kocemba, Jan 28 14 14 75691
10 Freund, Brandon 27 11 16 75628 Mountainview Cycling Club – Total Sports
11 McDougall, Graham 25 12 13 74976 Team Hardwood Trek
12 Kozman, Braedyn 18 18 74326 TUF RACK Racing
13 Andersen, Ryan 16 16 75387 Apollo Bicycles
14 Brennan, Jaxon 14 14 75431 Team Spoke O`Motion

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Giangrande, Victoria 54 17 22 15 74567 Trek Store C.C.
2 Webster, Lindsay 50.25 8.25 25 17 75550 TUF RACK Racing
3 Dreyer, Mandy 47 22 25 74084 TUF RACK Racing
4 Kaikkonen, Kate 44 13 17 14 75450 Pedal Power Racing
5 Gendron, Karlee 42 20 22 74363 Trek Canada Mountain Bike Team
6 Nieuwold, Elyse 38 18 20 75121 Team Spoke O`Motion
7 Gray, Heather 34 16 18 75606 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
8 Golding, Haley 32 14 18 74073 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
9 Dundas, Katlyn 31 15 16 74602 Trek Store C.C.
10 Smith, Haley 25 25 74083 Norco Factory Team
11 Bernier, Mélanie 20 20 75040
12 Wagler, Samantha 16 16 75381 Two Wheel Racing

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


U17 Cadet Expert (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Staples, Matthew 51 15 18 18 74371 Next Wave Cycling Team
2 Webster, Aidan 48 14 17 17 74327 Waterloo Cycling Club
3 Orschel, Tyler 47 25 22 74555 Trek Store C.C.
3 Holmgren, Gunnar 47 22 25 75549 Velocity Cycle and Ski : Next Wave Cycling Team
5 Staples, Graydon 43 18 25 74370 Next Wave Cycling Team
5 Schumacher, Cole 43 12 16 15 74773 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
7 Sanderson, Brody 37 17 20 74485 Velocity Cycle and Ski
8 Hellreich, Kaleb 36 16 20 74473 TUF RACK Racing : Next Wave Cycling Team
9 Barton, Malcolm 34 20 14 74484
10 Simms, Noah 26 13 13 74218 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
11 Woods, Graeme 25 10 15 75694
11 Edwards, Tyler 25 9 16 75470 Total Sports the Bike Shop
13 Allaire, Jake 22 22 74896 Newmarket Eagles Cycling Club
14 Emsley, Nicholas 11 11 74586 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Cauchi, John 58 16 17 25 74599 Rock and Road Cycle
2 Samson, Jerome 51 17 16 18 75418
3 Dennis, Michael 50 15 15 20 74241 Speedriver.com
4 Oliver, Tim 47 25 22 74207 Sound Solutions
5 Trimble, Adam 46 18 14 14 75738 Norco Evolution
6 Souter, Dan 45 20 25 75370 Apollo Bicycles
7 Gale, Tim 42 20 22 75258 Pedal Power Racing
8 Mahood, Kevin 41 12 13 16 74506 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
9 Brusso, Mark 40 22 18 74444 Lapdogs Cycling Club
10 Bandurka, Dan 37 10 12 15 74413 Lapdogs Cycling Club
11 Kaikkonen, Phil 26 14 12 75242 Pedal Power Racing
12 Alp, Stuart 24 7 17 75754 Apollo Bicycles : Speed River Cycling Club
13 Bateman, Robert 23 7 6 10 74501 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
14 Laszkowski, Krystian 22 13 9 74907
15 Prosser, Steve 19 9 10 74591 Team Spoke O`Motion
16 Holmes, Scott 18 5 13 75841
17 Marett, John 16 5 11 75656 Peterborough Cycling Club
18 Patte, Mike 11 11 74641 The Hub Race Team
18 Kelly, Sean 11 11 74004
20 De Groote, Eric 9 6 3 75147 Newmarket Eagles Cycling Club
21 Kirchner, Jeff 8 8 74930 Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
21 Carnegie, Gavin 8 8 75217 Trek Store C.C.
23 Hoddy, Craig 4 4 74718

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Holmgren, Robert 72 25 22 25 75528 Velocity Cycle and Ski
2 Barnes, Jon 69 22 25 22 74837 Trek Canada Mountain Bike Team
3 Hardinge, Derek 56 20 16 20 75031 Dark Horse Flyers
4 Buchan, Jeff 51 17 17 17 75591 Velocity Cycle and Ski
5 Parniak, Robert 36 18 18 74745 Tall Tree Cycles
5 Bowen, Michael 36 10 12 14 75041 Cyclepath Markham
5 Croutch, Andrew 36 16 20 74838 The Hub Race Team
8 Stewart, Nathan 32 14 18 75660 Cyclepath Oakville Race Team
9 Maxwell, Brett 31 15 16 75448 Bike Zone Racing
10 Ireland, Neil 28 13 15 75114 Velocity Cycle and Ski
11 Owsley, Tony 27 13 14 74975 Pedal Power Racing
12 Sanchez, Alex 15 15 74909 Lapdogs Cycling Club
13 Cowan, Michael 12 12 75675 Team Spoke O`Motion
14 Anderson, Lorne 11 11 75165 Lapdogs Cycling Club
15 Tran, Tuan 9 9 75247

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Jobin, Éric 75 25 25 25 74138 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
2 Davidson, Mike 62 18 22 22 75367
3 Cooney, Paul 57 22 18 17 74740 Team Spoke O`Motion
4 Mazza, Michael 52 20 16 16 75339 Cyclepath Markham
5 Ruder, Gordon 51 16 20 15 74846 Cyclepath Markham
6 Shikaze, Jeff 50 15 15 20 75029 Cyclepath Oakville Race Team
7 Simms, Kevin 49 14 17 18 75036 Trek Store C.C.
8 Peever, Jeff 38 13 12 13 74467 Two Wheel Racing
9 Meeuwisse, Glenn 31 17 14 75079 Team Hardwood Trek : Trek Store C.C.
9 Campbell, Sean 31 10 9 12 75194 Waterloo Cycling Club
11 Clark, Greg 27 13 14 75338 XPREZO – BORSAO
12 Dainty, William 20 12 8 74529 EsteemTraining.Com
13 Jones, Graham 11 11 74724 Morning Glory Cycling Club
13 Bell, Pary 11 11 74801 Morning Glory Cycling Club
15 Brogden, Jim 10 10 75309 Speed River Cycling Club
16 Nishman, Rob 9 9 74146 Morning Glory Cycling Club
17 Neal, Steve 7 7 75323 Wild Bettys

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (50-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 MacKillop, John 54 16 18 20 75209 Cyclepath Markham
1 Leclair, Guy 54 17 20 17 75049 Apollo Bicycles
3 Sokolovic, Oggie 50 15 17 18 74496 Lapdogs Cycling Club
4 Landry, Rick 47 22 25 74367 Speedriver.com
4 Orschel, Eric 47 25 22 74953 Trek Store C.C.
6 Girolametto, David 43 13 15 15 74356 Kawartha Cycling Club
7 Forrest, Peter 42 12 16 14 75382 Bike Zone Racing
7 Clarke, Linnley 42 20 22 74620 Team Bikeland
9 Abbey, Garnett 41 18 12 11 74357 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
10 Wright, Chris 33 11 9 13 75485 Caledon Hills Cycling Race Team
11 Sule, Robert 25 25 76999 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
12 Follas, Jamie 24 8 16 75565 The Hub Race Team
13 Avery, Ken 22 10 12 75417 Arrow Racing
14 Cranwell, Michael 14 14 74359 Lapdogs Cycling Club
14 Johnston, R. Scott 14 14 75595 Bike Zone Racing
16 Bergman, Bob 13 13 75290 Canadian Cycling Magazine
17 Van Dijk, Emil 11 11 75614 Owen Sound Cycling Club
18 Bow, Malcolm 10 10 74407 Speed River Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 License Affiliated Club or Team
1 Hlavenka, Luke 64 25 22 17 74869 RealDeal/Gears p/b Waspcam
2 LeBlanc, Jason 63 22 25 16 74476 Team Hardwood Trek
3 Skala, Eddie 62 20 20 22 75266 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
4 Girard, Dominic 60 17 18 25 74663 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
5 Tavchandjian, Nicolas 45 16 16 13 75501 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
6 Wagler, Simon 43 12 13 18 74819 Two Wheel Racing
7 Hope, Dan 38 9 14 15 74918 Team Spoke O`Motion
8 Stel, Robert 37 13 12 12 75584 Oakville Cycling Club
8 Reid, Charles 37 17 20 75703 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
10 Kakamousias, Tom 32 18 14 74403 Norco Evolution
11 Cassell, Matthew 27 10 9 8 74490 Caledon Hills Cycling Race Team
12 Wood, Thomas 21 10 11 74803 Mountainview Cycling Club – Total Sports
13 Martin, Nathan 19 8 11 74752 Two Wheel Racing
French, John 15 15
14 James, Alex 15 15 75245 Apollo Bicycles
15 Janhunen, Stefan 14 14 75175 Waterloo Cycling Club
16 Froehlich, Josh 11 11 75605
17 Barson, Chris 10 10 74464 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
18 Philipps, Scott 9 9 74742 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
19 O`Keefe, Daniel 7 7 75426 Rock and Road Cycle

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories