Scott Ontario Cup Standings after 2 presented by Plastiglas

Updated on Sunday, May 25, 2014

Cup# Name of Event Location Date
1 Scott Ontario Cup #1 presented by Plastiglas Woodnewton, Uxbridge May 04, 2014
2 Scott Ontario Cup #2 presented by Plastiglas Mansfield May 25, 2014
3 Scott Ontario Cup #3 presented by Plastiglas Sir Sams Ski and Bike June 08, 2014
4 Sudbury Canada Cup Naughton Ski & MTB Trails July 13, 2014
5 Canadian XC Mountain Bike Championships Hardwood Ski and Bike July 19, 2014
6 Scott Ontario Cup #6 presented by Plastiglas Mountainview Ski and MTB Center August 17, 2014
7 Scott Ontario Provincial Championships OCup #7 p/b Plastiglas Horseshoe Resort September 21, 2014

Categories
9:00am Start Female: Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs), U15 Minime (13-14 yrs), U13 Peewee (11-12 yrs), U11 Squirt (9-10 yrs),
9:00am Start Male: U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs), U15 Minime (13-14 yrs), U13 Peewee (11-12 yrs), U11 Squirt (9-10 yrs),
10:00am Start Female: Senior Sport (19-29 yrs), Master Sport (30-39 yrs), Master Sport (40-49 yrs), Master 50+, Try an O-Cup,
10:00am Start Male: Master Sport (40-44 yrs), Master Sport (45-49 yrs), Master Sport (50-54 yrs), Master Sport (55-59 yrs), Master (60+ yrs), Try an O-Cup,
11:45am Start: SingleSpeed,
11:45am Start Female: U17 Cadet Expert (15-16 yrs), Junior Expert (17-18 yrs), Senior Expert (19-29 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40+ yrs),
11:45am Start Male: Senior Sport (19-29 yrs), Junior Sport (17-18 yrs), Master Sport (30-34 yrs), Master Sport (35-39 yrs),
1:30pm Start Female: Senior Elite,
1:30pm Start Male: Senior Elite, Junior Expert (17-18 yrs), U17 Cadet Expert (15-16 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40-44 yrs), Master Expert (45-49 yrs), Master Expert (50-59 yrs), Senior Expert (19-29 yrs),

NOTES:

  • Ontario Cup Points are awarded to fully UCI / CCA Licensed riders in Ontario
  • Citizen Permit holders under the age of 17 as of December 31, 2014 are eligible for Ontario Cup Points (except for Cadet Expert 15-16)
  • Riders that upgrade bring 33 percent of their points from each race up to the next category, but forfiet there standing in the category they have left
  • When you purchase a full UCI license your points gained on ‘One Days’ will be awarded

U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Kerr, Gavin 50 25 25 75321 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Breen, Gavin 42 22 20 74468 Two Wheel Racing
3 Buckingham, Jason 37 15 22 CP2467 Hamilton Youth Cycling
4 Wright, Brandon 34 16 18 CP2289 Team Spoke O`Motion
5 Diniz, Nicholas 31 14 17 CP2854 Oakville Cycling Club
6 Bishenden, James 29 18 11 CP2249 Team Spoke O`Motion
7 Bertelsen, Leif 28 13 15 CP2869 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
7 Stimpfig, Roland 28 12 16 CP2857
9 Steciuk, Graeme 24 11 13 CP2914
9 Farren, David 24 10 14 CP2238
11 Andersen, Kyle 21 9 12 CP2539 Apollo Bicycles
12 Doiron, Thomas 20 20 CP2540 Team Hardwood Trek
13 Brassor, Scott 18 8 10 CP2916 Team Hardwood Trek
14 Irving, Connor 17 17 CP2478 Team Spoke O`Motion
15 Hulton, Thomas 16 7 9 CP2905 Team Hardwood Trek
16 Kleinikkink, Adrian 12 5 7 CP2421 Waterloo Cycling Club
17 Davies, Austin 8 8 CP2475 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
18 Blacklock, Evan 6 6 CP2347 Cyclepath Oakville Race Team
Jones, Quinn 4 4

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U15 Minime (13-14 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Woods, Colton 50 25 25 75693 Team Hardwood Trek
2 Clark, Tyler 42 20 22 75432 XPREZO – BORSAO
3 Leonard, Scott 38 18 20 CP2601 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
3 Lee, Brandon 38 22 16 CP2296 Team Hardwood Trek
5 Mulcahy, Keegan 31 16 15 74879 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
5 Fedorowich, Owen 31 17 14 CP2877 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
7 Fex, Rene 30 13 17 CP2620 Team Hardwood Trek
8 Ogryzlo, Levi 26 14 12 CP2393 Cyclepath Oakville Race Team
9 Mysko, Paul 24 15 9 CP2909 Team Hardwood Trek
10 Currie, Sean 20 12 8 CP2140 Arrow Racing
11 Kerr, Dylan 18 11 7 75734 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
11 Ng, Hudson 18 18 CP3153 Cyclepath Oakville Race Team
11 Harvey, Cole 18 8 10 CP2245 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
14 Perigord, Jack 13 13 75729 Hamilton Youth Cycling
Meek, Declan 11 11
15 Chalovich, Max 10 10 CP2322 Lapdogs Cycling Club
16 Bishenden, Stuart 9 6 3 CP2248 Team Spoke O`Motion
16 Rissanen, Jack 9 5 4 CP2906 Team Hardwood Trek
16 Dicks, Alexander 9 9 CP2207 Team NCCH p/b DEC Express
19 Goyette, Jacob 7 7 CP2529 Team Spoke O`Motion
20 Wuergler, Eric 6 6 CP3096
21 Loney, Calvin 5 3 2 CP2429
21 Hedgcock, James 5 5 74160 Team NCCH p/b DEC Express
23 Radulescu, Ian 4 4 CP2856 St. Catharines Cycling Club
24 Jackson, Zakariya 2 2 CP2859 Newmarket Eagles Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Cummings, Elissa 50 25 25 75717
2 Waldeck, Camille 44 22 22 74892 St. Catharines Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U15 Minime (13-14 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Shikaze, Kaitlyn 50 25 25 CP2419 Cyclepath Oakville Race Team
2 Stel, Jocelyn 22 22 CP2698 Oakville Cycling Club
Vanderlee, Marlee 22 22
Webster, Karen 20 20 Waterloo Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U13 Peewee (11-12 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Monteith, Robbie 45 25 20 CP2895 Team Hardwood Trek
2 Smith, Will 43 18 25 CP2868 Team Hardwood Trek
3 Clark, Owen 40 22 18 75433 XPREZO – BORSAO
4 Holmgren, Max 34 17 17 CP2818 Velocity Cycle and Ski
5 Knights, Luke 32 20 12 CP2398 Team Spoke O`Motion
5 Mysko, Alex 32 16 16 CP2908 Team Hardwood Trek
7 Barnes, Lucas 28 13 15 CP2463 Team Hardwood Trek
8 Lancaster, Brett 26 12 14 CP2683 Team Hardwood Trek
9 Leliveld, Matthew 22 22 CP2696 Team Hardwood Trek
10 Corry, William 19 10 9 CP2551 Newmarket Eagles Cycling Club
11 Zufelt, Cole 15 15 CP2405
12 Landry, Tristan 14 14 74884 Speedriver.com
13 Fleetwood, Damian 13 13 CP2874 Lapdogs Cycling Club
14 Agnew-Kata, David 11 11 CP2772
McGarr, Richie 11 11 St. Catharines Cycling Club
15 Sutcliffe, Andrew 10 10 CP3093
Clark, Oscar 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U13 Peewee (11-12 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 MacDonald, Sierra 47 22 25 CP2813 Team Hardwood Trek
2 Reid, Carys 42 20 22 CP2299 Team Spoke O`Motion
3 Kleinikkink, Amanda 36 18 18 CP2422 Waterloo Cycling Club
4 Weening, Abigail 34 17 17 CP2766
5 Ebner, Annika 31 16 15 75064 Fresh Air Experience
6 Beaudoin, Celeste 30 14 16 CP2821
7 Trayling, Molly 20 20 CP2773 Team Hardwood Trek
8 Jackson, Yasmin 15 15 CP2860 Newmarket Eagles Cycling Club
9 Balasch, Hannah 14 14 CP2154

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U11 Squirt (9-10 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Clark, Elli 50 25 25 75434 XPREZO – BORSAO
2 Holmgren, Ava 22 22 CP2817
3 Holmgren, Isabella 20 20 CP2816
Balasch, Lydia 18 18

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U11 Squirt (9-10 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Hrotovytskyy, Bohdan 50 25 25 CP2765 Midweek Cycling Club
2 De Groote, Theodore 44 22 22 CP2431 Newmarket Eagles Cycling Club
3 MacDonald, Sullivan 40 20 20 CP2814 Team Hardwood Trek
4 Young, Benjamin 35 17 18 CP2527
5 Norman, Lucas 34 18 16 CP2385
6 Bartholomew, Colton 33 16 17 CP2694 Team Hardwood Trek
7 Dehaan, Cooper 27 12 15 CP2628 Team Hardwood Trek
7 Dehaan, Tilson 27 13 14 CP2627 Team Hardwood Trek
7 Inglis, Theron 27 14 13 CP2822 Team Hardwood Trek
10 Ravelle, Bodhi 26 15 11 CP2697 Arrow Racing
11 Mehta, Rohan 23 11 12 CP2143 Arrow Racing
12 Knights, Evan 20 10 10 CP2397 Team Spoke O`Motion
13 Leynes, Jude 14 6 8 CP3170
13 Barnes, Jacob 14 5 9 CP2464 Trek Store C.C.
15 Leynes, Carter 10 4 6 CP3172
16 Zufelt, Lance 9 9 CP2406
Nicol, Colin 8 8
17 Carroll, Brendan 7 7 CP2894 Arrow Racing
17 Harapiak, Benjamin 7 7 CP2803 Arrow Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Knights, Dave 50 25 25 74659 Team Spoke O`Motion
2 Murphy, Michael 44 22 22 74688 Team Spoke O`Motion
3 Batrynchuk, Jody 37 20 17 75531 Racer Sportif/Mattamy Homes
4 Adams, Scott 32 14 18 74706
5 Rose, Joel 31 17 14 74656 The Hub Race Team
6 MacNeil, Ron 27 11 16 75624 Cyclepath Markham
6 Robbescheuten, Keith 27 16 11 75538
8 Bowers, Richard 23 13 10 74437 Lapdogs Cycling Club
9 Knights, Greg 21 8 13 74450 Arrow Racing
Kelly, Alex 20 20
10 Saunders, Matt 18 6 12 74789 Team Spoke O`Motion
10 Laidman, Sheldon 18 18 75704 First Capital Cycling, Kingston
12 Grujic, Steve 16 7 9 74247 The Hub Race Team
13 Hellems, William 15 15 75698 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
13 Bewley, Alex 15 15 75346
15 Solem, Murray 12 12 75724 Spinsanity Cycles Bike Club
16 MacDonald, Dan 11 5 6 75214 Team Hardwood Trek
17 St-Amour, Jean 10 10 75782 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
18 Moosie, Brian 9 9 74759 Lapdogs Cycling Club
19 Wood, Paul 8 3 5 74970 Lapdogs Cycling Club
19 Curitti, Raffaele 8 8 74447 Cyclepath Oakville Race Team
21 Canning, Todd 7 7 cp3133
22 Ravelle, Kent 4 4 75437 Arrow Racing
Gayette, MIke 4 4
23 Leynes, Tristan 3 3 CP3037
24 Cummins, Jamie 2 2 75851 Arrow Racing
24 Teno, Phillip 2 2 74564

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Gain, Don 50 25 25 75399
2 Zietara, Adam 42 22 20 74313 Lapdogs Cycling Club
3 Rendering, Gary 39 17 22 75119
4 Lundy, Joe 37 20 17 75363 Caledon Hills Cycling Race Team
5 Steciuk, Gavin 31 16 15 75568
6 Lowes, Brent 28 14 14 75587
7 McIsaac, Mark 19 9 10 74267 Bike Zone Racing
Berger, Brent 18 18
8 Givens, Robert 18 18 74418 Chain Reaction Bicycles/Twin Pro Graphics
8 Wagler, Paul 18 13 5 75172 Two Wheel Racing
8 Kleinikkink, Albert 18 11 7 74926 Waterloo Cycling Club
Toohill, Sean 16 16
11 Hillier, Andrew 16 8 8 75369 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
11 Andersen, Rick 16 12 4 74113
13 Bruch, Shawn 15 15 75751 Newmarket Eagles Cycling Club
14 Girard, Roger 13 13 74800 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
15 Harvey, Bill 12 3 9 74594 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
Meek, Bill 12 12
16 MacEachern, Andrew 11 11 75200 Morning Glory Cycling Club
17 Davies, Roy 10 10 75169 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
18 Carstens, John 9 6 3 74849
McLean, David 7 7
19 Leliveld, John 6 6 75523
Ogryzlo, David 5 5 Cyclepath Oakville Race Team
20 Cho, Derrick 4 4 75215 Lapdogs Cycling Club
21 Hart, Stephen 2 2 74294 Lapdogs Cycling Club
21 Woods, Doug 2 2 CP2673 Team Hardwood Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (50-54 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Burke, John 45 25 20 75521 Barrie/Simcoe Cycling Club
2 Shirk, Peter 38 20 18 74265 Waterloo Cycling Club
3 Landsley, Sean 37 22 15 75396 Pedal Power Racing
4 Moritz, Bob 33 16 17 75229 WFP Coaching / Trek Bikes
5 Beck, Tom 30 17 13 74515
6 Febrey, John 28 18 10 75641
7 Giangrande, John 27 13 14 75561 Trek Store C.C.
8 Bernier, Jacques 25 25 74271 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
9 Kipfer, Fritz 22 22 75411
9 Nadon, Jean-Pierre 22 11 11 75006 Two Wheel Racing
11 Irwin, James 21 12 9 74836 Lapdogs Cycling Club
12 Wagler, Duane 20 8 12 75249 Two Wheel Racing
13 Berno, Dino 18 10 8 74144 EsteemTraining.Com
14 Hill, Hugh 16 16 75094 EsteemTraining.Com
Smith, Patrick 15 15 Comprehensive Racing
15 Jackson, Adrian 14 14 75666 B1 Cipollini Racing Club
16 Chalovich, Mike 12 6 6 75016 Lapdogs Cycling Club
17 Read, Nigel 9 5 4 75073 Team Spoke O`Motion
17 Morrison, Tim 9 9 75706 Rock and Road Cycle
19 Wevers, Otto 7 7 74246 Impala Bicycles
Devitt, Robert 7 7
20 Froehlich, Mario 5 5 74844
21 Mang, Paul 4 4 75061 MBRC.org-Gears
22 Whetham, Anthony 3 3 75282 Impala Bicycles

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (55-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Wind, Hardy 50 25 25 74578 Bike Zone Racing
2 Matthews, Timothy 44 22 22 74774 Trek Store C.C.
3 Hall, James 34 17 17 75071 Team Smart/RFK
3 Derrick, Mark 34 16 18 74398 Arrow Racing
5 Massicotte, Robert 29 14 15 75598 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
6 Kiriakopoulos, Chris 26 13 13 74956 Hamilton Youth Cycling
7 Fisher, John 20 20 75668 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
7 Zottl, Fred 20 20 75259 Arrow Racing
9 Staples, David 18 18 74369 Barrie/Simcoe Cycling Club
10 Wood, Dale 16 16 CP2616 Mountainview Cycling Club – Total Sports
11 Packham, Bill 15 15 74491 Lapdogs Cycling Club
12 Loney, Peter 14 14 75807

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master (60+ yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Fabbro, Dave 50 25 25 75524 Trek Store C.C.
2 Near, Barry 42 22 20 75711 Trek Store C.C.
3 Wiechula, Damian 38 20 18 74791 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
4 Forbes, Jim 35 18 17 74960
5 Morrow, Francis 33 17 16 74355
6 Tykoliz, Wally 30 15 15 75167 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
7 Hughes, Craig 28 14 14 74358
8 Kinsie, Bob 22 22 74692 Two Wheel Racing
9 Farnell, Brian 16 16 75357 First Capital Cycling, Kingston
Kocemba, Jan 13 13
10 Carleton, Robert 13 13 75533
Baehre, Ralph 12 12

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Ferguson, Victoria 43 25 18 75276 Kindhuman Cycling Club
2 Lynch, Sarah 40 18 22 75793 Two Wheel Racing
3 Chiesa, Tatiana 37 20 17 74562 Wild Bettys
4 Ng, Renee 32 16 16 75503 Wild Bettys
4 Burress, Katherine 32 17 15 CP2075
Webster, Brittany 25 25
Burley, Andrea 22 22
Reid, Katie 20 20
6 Blaylock, April 14 14 75798 Waterloo Cycling Club
Stumpf, Natalie 13 13 Wolfpak Racing/Inception Cyclery

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Alsop, Christina 45 20 25 74375 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Letton, Jane 39 17 22 74855 Wild Bettys
3 Grujic, Karen 38 18 20 75604 The Hub Race Team
4 Gale, Kerry 34 16 18 75702 Pedal Power Racing
5 Parish, Hannah 25 25 74281 AWI Racing
6 Fender, Lisa 22 22 74124 Wild Bettys
7 Rodgers, Jenn 8.25 8.25 75745

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-49 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Tucker, Shannon 50 25 25 74922 Wild Bettys
2 Le Dez, Meghan 40 22 18 75845
3 McLean, Holly 34 17 17 74242 Trek Store C.C.
4 Amancio, Michelle 33 18 15 75253 Midweek Cycling Club
Bonus, Suzanne 22 22
5 McIsaac, Denise 20 20 74266 Bike Zone Racing
5 Metzger, Sandra 20 20 CP2409 Team Hardwood Trek
Raczkevi, Susie 16 16
7 Loney, Amanda 16 16 75795
8 Smith, Carolyn 15 15 CP2830 Team Hardwood Trek
Woitzik, Samantha 14 14
9 Flood, Melanie 14 14 75341 Arrow Racing
Mycroft, Colleen 13 13

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master 50+ Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Derrick, Lynn 45 20 25 74397 Collingwood Cycling Club
2 Flemming, Tanya 37 17 20 75442 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
3 Tykoliz, Anna 31 14 17 75168 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
4 Armstrong, Barb 29 13 16 75520 Apollo Bicycles
LePage, Michele 25 25 Two Wheel Racing
5 Bernier, Micheline 22 22 74272 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
6 Fisher, Lee 18 18 75669 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
6 Russell, Cathy 18 18 CP2593 EsteemTraining.Com
Taylor, Joanne 16 16 Trek Store C.C.
Clarke, Debbie 15 15 Brant Cycle

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
Lundry, Dina 25 25
1 Shufflebotham, Kari 22 22 CP2141 Arrow Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Loney, Brian 43 18 25 CP2430
2 Thompson, Cameron 39 17 22 75027 Kindhuman Cycling Club
3 Lee, Robert 33 16 17 CP2295 Barrie/Simcoe Cycling Club
4 Smiarowski, Jerry 29 15 14 CP2692 Rock and Road Cycle
Rogers, Greg 25 25
5 Mehta, Tushar 24 12 12 CP2142 Arrow Racing
6 Tzavelas, Louie 23 13 10 CP2054 Forest City Velodrome
Nicol, Greg 22 22 Owen Sound Cycling Club
7 Salatino, Tony 22 11 11 CP2736
Curran, Oliver 20 20
Peacock, James 20 20
Carr, Chad 18 18
8 Mysko, Rod 16 16 cp2952
Panke, Adam 15 15
Hulton, James 14 14 Team Hardwood Trek
Porter, Garry 13 13
9 Hepburn, Adam 10 10 CP2555

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


SingleSpeed

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Cook, Bryant 50 25 25 75320 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 Matheson, Brendan 44 22 22 75364 Barrie/Simcoe Cycling Club
3 Dermont, David 40 20 20 74928 True North Cycles
4 Fleetwood, Craig 35 17 18 CP2702 Blacksmith Cycle
5 Ivey, Chris 33 16 17 75657 Newmarket Eagles Cycling Club
6 Caylor, Sarah 27 14 13 CP2855 Bike Zone Racing
7 Woo, Larry 22 10 12 74405 Lapdogs Cycling Club
8 Storoniak, Alexa 21 11 10 CP2939 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
9 Burnside, Brian 18 18 CP2863 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
10 VanTil, Mike 16 16 75039
11 Kasprzyk, Tommy 15 15 75529 The Hub Race Team
11 Glazier, Scott 15 15 75351 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
13 Duncan, Michael 14 14 CP2861
Carson, Sean 13 13
14 McCrossan, Steve 12 12 75099
15 Neal, Steve 11 11 75323 Wild Bettys
16 Simard, Dan 9 9 74872
16 Snyder, Grant 9 9 CP2255

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Kaiser, Mitch 42 20 22 75059
2 Nadeau, Marc-Eric 36 18 18 75608 Norco Evolution
3 Floyd, Austin 34 22 12 75393 Chameleonaires Club
3 Grummett, Mike 34 14 20 74362
5 Wedeles, Chris 30 15 15 75563 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
6 Williams, Kris 27 11 16 75667 Spinsanity Cycles Bike Club
7 Rutherford, Ryan 25 25 75588 Impala Bicycles
Armstrong, Lachlan 25 25 Blacksheep Mountain Bike Club
8 Ramsbottom, Tyler 22 8 14 75540 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
9 Wen, Peter 19 9 10 75062
10 Oosterveen, Derek 17 17 75222 Reactivated Racing
10 Sagle, Ian 17 17 74118 Dark Horse Flyers
Fisher, John 16 16 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
12 Waters, Jeff 13 13 74311
Speers, Richard 13 13
Smith, Tavis 12 12
13 Chao, Adrian 11 11 75708
13 Giangrande, Charles 11 5 6 75560 Trek Store C.C.
15 MacPhail, Andrew 10 10 74746 Wheels of Bloor/Graywood Developments
Pugsley, Adam 9 9 Barrie/Simcoe Cycling Club
Marcassa, Liam 8 8
16 Zammit, Matthew 7 7 75673
Giltrow, Graeme 7 7
17 Poole, Denver 6 6 75645
18 Hughes, Tim 5 5 75612
Wetzl, Jesse 4 4
Smith, Josh 4 4
Napiorkowski, Adam 3 3
Beedham, Scott 2 2

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Sport (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Sanders, Dylan 50 25 25 75838 Bikesports Cycling Club
2 Beaudoin, Trevor 42 22 20 75637
3 Balasch, Joseph 40 18 22 74189 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
4 Davies, Harrison 34 17 17 CP2476 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
Holung, Rhece 20 20 Spinsanity Cycles Bike Club
5 Christensen, Riley 18 18 74757 Arrow Racing
6 Bellman, Amit Rakoff 16 16 75728 Bateman`s Bicycle Company Ltd.

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-34 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Anstice, Alex 47 22 25 74845 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
2 Money, Kyle 38 20 18 75621
2 Buckland, Jesse 38 18 20 75491 Arrow Racing
4 Saywell, Adrian 31 15 16 74964 Rock and Road Cycle
5 Stiell, Mike 27 12 15 75709 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
Bechtel, Sean 25 25 Caledon Hills Cycling Race Team
6 Fitzsimmons, Elliott 23 11 12 75593 Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
7 Bailey, Dylan 22 22 75855 Blacksheep Mountain Bike Club
8 McDonald, Jeff 20 10 10 75032 Rock and Road Cycle
Bulthuis, Eric 17 17
9 Beilis, Alex 17 17 75476 Team Spoke O`Motion
10 Cruz, John Paul 16 16 74339
11 Chappell, Brandon 14 14 75449
11 Sealey, Sean 14 14 74985 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
13 Lavers, Matthew 13 13 75038
13 Savage, Noel 13 13 75733 Pedales Rapidos : Peterborough Cycling Club
Clark, David 11 11

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (35-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Winster, Justen 47 22 25 74999
1 Ennis, Jay 47 25 22 75590
3 Bartczak, Tomek 40 20 20 75596 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
4 MacKinnon, Keith 36 18 18 74386 Evolution Cycles Cycling Club
5 Cummins, Jeremy 32 16 16 75600 Arrow Racing
6 Dignam, Neil 30 13 17 75013 The Hub Race Team
7 Cairns, Mark 27 14 13 74136
7 Betzold, Blaine 27 12 15 74583 Rock and Road Cycle
Stewart, Seth 25 11 14
9 Ioannou, Stefan 21 9 12 74434
Bosotas, Paul 17 17
10 Farla, Simon 15 15 CP2659 Owen Sound Cycling Club
10 Janzen, Lee 15 6 9 74911
12 Ishai, Lior 11 11 74901
13 Smith, Oren 10 10 74417 Collingwood Cycling Club
Furtado, Steven 10 10
14 Gaudenzi, Dan 8 8 75353 Impala Bicycles
15 Smith, Ryan 7 7 75812
Leblond, Tom 5 5

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


U17 Cadet Expert (15-16 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Fuller, Samantha 50 25 25 74633 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG : Down to Earth
2 Fabbro, Sarah 42 22 20 75661 Team Hardwood Trek
3 Gilligan, Dana 40 18 22 75469 Team Hardwood Trek
4 Creswicke, Charlotte 34 17 17 74159 Spinsanity Cycles Bike Club : Kallisto-FCV
4 Harvey, Rebecca 34 16 18 74734 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
6 Follas, Skye 31 15 16 75564 The Hub Race Team
7 Baltovich, Maddy 20 20 75690

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Kelly, Siobhan 45 20 25 74487 ToWheels/EpicSport/BCC
2 Foxcroft, Paige 25 25 74377 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
3 Meeuwisse, Soren 22 22 75078 Trek Canada Mountain Bike Team
4 Nadon, Marie-Pierre 18 18 74077 Two Wheel Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Ferguson, Tabi 45 20 25 74962 Waterloo Cycling Club
2 Zabukovec, Alana 44 22 22 75615 TUF RACK Racing
3 Fleury, Megan 38 18 20 75400 Short Hills Cycling Club
4 Smith, Carolyn 33 16 17 74106 Waterloo Cycling Club
5 Kinsie, Danielle 18 18 75447 Two Wheel Racing
6 Hope, Barbie 17 17 74532 RealDeal/Gears p/b Waspcam

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Shin, Linda 47 22 25 75452 Blacksmith Cycle
2 Owsley, Abigail 42 20 22 75576 Pedal Power Racing
3 Morgan, Kate 35 17 18 74615 Lapdogs Cycling Club
4 Wright, Jennifer 31 14 17 75723
5 Stickle, Rhonda 25 25 75173 RealDeal/Gears p/b Waspcam
6 Lewis, Anouchka 20 20 74690 Team Spoke O`Motion
7 Cauchi, Catrina 18 18 75482 Rock and Road Cycle
8 Hutson, Lisa 16 16 74920 HBCC
9 O`Connor, Sarah 15 15 74639 Wild Bettys

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40+ yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Holmgren, Lisa 50 25 25 75635 Velocity Cycle and Ski
2 Musgrave, Ingrid 44 22 22 75567
3 Mousseau, Nathalie 40 20 20 74137 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
4 Davis, Lori 35 17 18 75741 Barrie/Simcoe Cycling Club
5 O`Hare, Maureen 34 18 16 75034 Team Type1Cycling/London Honda/Village Cycle
6 Getty, Kim 28 15 13 75159 Team Hardwood Trek
6 Bacik, Andrea 28 14 14 75395 Pedal Power Racing
8 Waldeck, Margie 24 13 11 75479 Short Hills Cycling Club
9 Wilson, Jennifer 17.26 7.26 10 75484 Caledon Hills Cycling Race Team
10 Winters, Donna 17 17 75304 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
11 Mitges, Jany 16 16 74243 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
12 Schoebl, Glenda 15 15 75664 Bike Zone Racing
13 Bowker, Andrea 12 12 74741 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Krushel, Kelsey 37 12 25 75413 TUF RACK Racing
2 Winfield, Mark 30 10 20 74303 Team Bikeland
3 Zandstra, The Champ Derek 25 25 74025 Scott – 3 Rox Racing
4 Winfield, Jon 22 22 74587 Team Bikeland
4 Morka, Adam 22 22 74064 WFP Coaching / Trek Bikes
6 Lynch, Scott 20 5 15 74654 Two Wheel Racing
6 McNeely, Evan 20 20 74078 Norco Factory Team
8 Disera, Peter 18 18 74075 Norco Factory Team
8 Carleton, Tim 18 2 16 74172 La Bicicletta Cycling Club
8 McClelland, Jacob 18 18 75451 AWI Racing
11 Schmidt, Alex 17 3 14 74696 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
11 Glassford, Peter 17 17 74052 Trek Canada Mountain Bike Team
11 Brioschi, Corey 17 17 75182 RealDeal/Gears p/b Waspcam
14 Massicotte, Kevin 16 16 74559 Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles
15 Marc-Antoine Nadon, We are the north 15 15 74057 Scott – 3 Rox Racing
16 Bailey, Mitchell 14 14 74082 Trek Canada Mountain Bike Team
17 Klaver, David 13 13 75556 Norco Evolution
17 Garrigan, Mike 13 13 74013
19 Wallar, Robin 12 12 74184 RealDeal/Gears p/b Waspcam
20 Hermanovsky, Michael 11 11 75601 Norco Evolution
20 Ross, Davis 11 11 74493 Team Bikeland
22 Farquharson, Matthew 10 10 75497 TUF RACK Racing
22 Fruetel, Chris 10 4 6 74566 Trek Store C.C.
24 Kinsie, Jon 9 9 75273 The Hub Race Team
24 Martindill, Matthew 9 9 74222
26 Slaughter, Jon 8 8 74288 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
26 Meyers, Trent 8 8 75203 RealDeal/Gears p/b Waspcam
28 Reid, Dave 7 7 74817 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
28 Atkins, Ryan 7 7 75347 TUF RACK Racing
30 Barrette, Anthony 6 6 75223 Rebec and Kroes Cycle
31 Forrest, Jarrod 5 5 75129 Rebec and Kroes Cycle
32 Guenette, Paul 4 4 75674 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
33 MacKillop, Brendan 3 3 74809 Cyclepath Markham
34 Pendziwol, Colin 2 2 75836 Blacksheep Mountain Bike Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Meyers, Bryan 47 22 25 74325 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
2 O`Donnell, Trevor 40 18 22 74557 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG : Kallisto-FCV
3 Yule, Max 35 17 18 75269 St. Catharines Cycling Club
3 Flood, Owen 35 15 20 75468 Arrow Racing
5 Etzl, Taylor 30 13 17 74895 St. Catharines Cycling Club
6 Freund, Brandon 27 11 16 75628 Mountainview Cycling Club – Total Sports
7 McDougall, Graham 25 12 13 74976 Team Hardwood Trek
7 Disera, Quinton 25 25 74076 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
9 Mulcahy, Liam 20 20 74553 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
10 Andersen, Ryan 16 16 75387 Apollo Bicycles
11 Lambert, Griffin 15 15 75388 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
12 Brennan, Jaxon 14 14 75431 Team Spoke O`Motion
12 Kocemba, Jan 14 14 75691

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Giangrande, Victoria 39 17 22 74567 Trek Store C.C.
2 Webster, Lindsay 33.25 8.25 25 75550 TUF RACK Racing
3 Golding, Haley 32 14 18 74073 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
4 Kaikkonen, Kate 30 13 17 75450 Pedal Power Racing
5 Smith, Haley 25 25 74083 Norco Factory Team
6 Dreyer, Mandy 22 22 74084 TUF RACK Racing
7 Gendron, Karlee 20 20 74363 Trek Canada Mountain Bike Team
7 Bernier, Mélanie 20 20 75040
9 Nieuwold, Elyse 18 18 75121 Team Spoke O`Motion
10 Gray, Heather 16 16 75606 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
10 Wagler, Samantha 16 16 75381 Two Wheel Racing
12 Dundas, Katlyn 15 15 74602 Trek Store C.C.

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


U17 Cadet Expert (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Staples, Graydon 43 18 25 74370 Next Wave Cycling Team
2 Hellreich, Kaleb 36 16 20 74473 TUF RACK Racing : Next Wave Cycling Team
3 Staples, Matthew 33 15 18 74371 Next Wave Cycling Team
4 Webster, Aidan 31 14 17 74327 Waterloo Cycling Club
5 Schumacher, Cole 28 12 16 74773 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
6 Orschel, Tyler 25 25 74555 Trek Store C.C.
6 Woods, Graeme 25 10 15 75694
8 Holmgren, Gunnar 22 22 75549 Velocity Cycle and Ski : Next Wave Cycling Team
8 Allaire, Jake 22 22 74896 Newmarket Eagles Cycling Club
10 Barton, Malcolm 20 20 74484
11 Sanderson, Brody 17 17 74485 Next Wave Cycling Team
12 Simms, Noah 13 13 74218 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
13 Emsley, Nicholas 11 11 74586 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
14 Edwards, Tyler 9 9 75470 Total Sports the Bike Shop

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Oliver, Tim 47 25 22 74207 Sound Solutions
2 Souter, Dan 45 20 25 75370 Apollo Bicycles
3 Brusso, Mark 40 22 18 74444 Lapdogs Cycling Club
4 Samson, Jerome 33 17 16 75418
4 Cauchi, John 33 16 17 74599 Rock and Road Cycle
6 Trimble, Adam 32 18 14 75738 Norco Evolution
7 Dennis, Michael 30 15 15 74241 Speedriver.com
8 Mahood, Kevin 25 12 13 74506 Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
9 Bandurka, Dan 22 10 12 74413 Lapdogs Cycling Club
9 Laszkowski, Krystian 22 13 9 74907
11 Gale, Tim 20 20 75258 Pedal Power Racing
12 Prosser, Steve 19 9 10 74591
13 Kaikkonen, Phil 14 14 75242 Pedal Power Racing
14 Bateman, Robert 13 7 6 74501 Bateman`s Bicycle Company Ltd.
15 Patte, Mike 11 11 74641 The Hub Race Team
15 Kelly, Sean 11 11 74004
17 De Groote, Eric 9 6 3 75147 Newmarket Eagles Cycling Club
18 Kirchner, Jeff 8 8 74930 Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
18 Carnegie, Gavin 8 8 75217 Trek Store C.C.
20 Alp, Stuart 7 7 75754 Speed River Cycling Club
21 Marett, John 5 5 75656 Peterborough Cycling Club
21 Holmes, Scott 5 5 75841
23 Hoddy, Craig 4 4 74718

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Holmgren, Robert 47 25 22 75528 Velocity Cycle and Ski
1 Barnes, Jon 47 22 25 74837 Trek Canada Mountain Bike Team
3 Hardinge, Derek 36 20 16 75031 Dark Horse Flyers
3 Croutch, Andrew 36 16 20 74838 The Hub Race Team
5 Buchan, Jeff 34 17 17 75591 Velocity Cycle and Ski
6 Stewart, Nathan 32 14 18 75660 Cyclepath Oakville Race Team
7 Owsley, Tony 27 13 14 74975 Pedal Power Racing
8 Bowen, Michael 22 10 12 75041 Cyclepath Markham
9 Parniak, Robert 18 18 74745 Tall Tree Cycles
10 Sanchez, Alex 15 15 74909 Lapdogs Cycling Club
10 Maxwell, Brett 15 15 75448 Bike Zone Racing
12 Ireland, Neil 13 13 75114 Velocity Cycle and Ski
13 Cowan, Michael 12 12 75675 Team Spoke O`Motion
14 Anderson, Lorne 11 11 75165 Lapdogs Cycling Club
15 Tran, Tuan 9 9 75247

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Jobin, Éric 50 25 25 74138 Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
2 Cooney, Paul 40 22 18 74740 Team Spoke O`Motion
2 Davidson, Mike 40 18 22 75367
4 Mazza, Michael 36 20 16 75339 Cyclepath Markham
4 Ruder, Gordon 36 16 20 74846 Cyclepath Markham
6 Simms, Kevin 31 14 17 75036 Trek Store C.C.
6 Meeuwisse, Glenn 31 17 14 75079 Team Hardwood Trek : Trek Store C.C.
8 Shikaze, Jeff 30 15 15 75029 Cyclepath Oakville Race Team
9 Peever, Jeff 25 13 12 74467 Two Wheel Racing
10 Dainty, William 20 12 8 74529 EsteemTraining.Com
11 Campbell, Sean 19 10 9 75194 Waterloo Cycling Club
12 Clark, Greg 13 13 75338 XPREZO – BORSAO
13 Jones, Graham 11 11 74724 Morning Glory Cycling Club
13 Bell, Pary 11 11 74801 Morning Glory Cycling Club
15 Brogden, Jim 10 10 75309 Speed River Cycling Club
16 Nishman, Rob 9 9 74146 Morning Glory Cycling Club
17 Neal, Steve 7 7 75323 Wild Bettys

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (50-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Orschel, Eric 47 25 22 74953 Trek Store C.C.
2 Leclair, Guy 37 17 20 75049 Apollo Bicycles
3 MacKillop, John 34 16 18 75209 Cyclepath Markham
4 Sokolovic, Oggie 32 15 17 74496 Lapdogs Cycling Club
5 Abbey, Garnett 30 18 12 74357 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
6 Forrest, Peter 28 12 16 75382 Bike Zone Racing
6 Girolametto, David 28 13 15 74356 Kawartha Cycling Club
8 Sule, Robert 25 25 76999 Erace Cancer Cycling Team p/b La Bicicletta
9 Landry, Rick 22 22 74367 Speedriver.com
10 Clarke, Linnley 20 20 74620 Team Bikeland
10 Wright, Chris 20 11 9 75485 Caledon Hills Cycling Race Team
12 Lynch, Michael 17 10 7 74392 Two Wheel Racing
13 Johnston, R. Scott 14 14 75595 Bike Zone Racing
13 Cranwell, Michael 14 14 74359 Lapdogs Cycling Club
15 Bergman, Bob 13 13 75290 Canadian Cycling Magazine
16 Van Dijk, Emil 11 11 75614 Owen Sound Cycling Club
17 Avery, Ken 10 10 75417 Arrow Racing
18 Follas, Jamie 8 8 75565 The Hub Race Team

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Hlavenka, Luke 47 25 22 74869 RealDeal/Gears p/b Waspcam
1 LeBlanc, Jason 47 22 25 74476 Team Hardwood Trek
3 Skala, Eddie 40 20 20 75266 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
4 Girard, Dominic 35 17 18 74663 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
5 Tavchandjian, Nicolas 32 16 16 75501 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
6 Wagler, Simon 25 12 13 74819 Two Wheel Racing
6 Stel, Robert 25 13 12 75584 Oakville Cycling Club
8 Hope, Dan 23 9 14 74918 Team Spoke O`Motion
9 Martin, Nathan 19 8 11 74752 Two Wheel Racing
9 Cassell, Matthew 19 10 9 74490 Caledon Hills Cycling Race Team
11 Kakamousias, Tom 18 18 74403 Norco Evolution
12 Reid, Charles 17 17 75703 Wolfpak Racing/Inception Cyclery
13 James, Alex 15 15 75245 Apollo Bicycles
French, John 15 15
14 Janhunen, Stefan 14 14 75175 Waterloo Cycling Club
15 Froehlich, Josh 11 11 75605
16 Wood, Thomas 10 10 74803 Mountainview Cycling Club – Total Sports
17 O`Keefe, Daniel 7 7 75426 Rock and Road Cycle

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories