Ontario Cup Standings after 2 Races

Updated on Monday, June 03, 2013

Cup# Name of Event Location Date
1 Plastiglas Ontario Cup #1 Woodnewton, Uxbridge April 28, 2013
2 Plastiglas Ontario Cup #2 Mansfield Outdoor Centre May 26, 2013
3 Plastiglas Ontario Cup #3 Sir Sam`s Ski and Bike, Haliburton June 09, 2013
4 Sudbury Canada Cup #4 Ontario Cup XC #4, Naughton Ski & MTB Trails, Sudbury, Ontario July 14, 2013
5 Canadian XC Mountain Bike Championships Ontario Cup XC #5, at Hardwood Ski and Bike, Ontario July 21, 2013
6 Plastiglas Ontario Cup #6 Highlands Nordic, Duntroon, Ontario August 18, 2013
7 Ontario XC Mountain Bike Championships – Plastiglas Ontario Cup #7 Horseshoe Resort, Ontario September 08, 2013
Categories
9:00am Start Female: Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
9:00am Start Male: U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
10:00am Start Female: Senior Sport (19-29 yrs), Master Sport (30-39 yrs), Master Sport (40-49 yrs), Master 50+, Try an O-Cup,
10:00am Start Male: Master Sport (40-44 yrs), Master Sport (45-49 yrs), Master Sport (50-54 yrs), Master Sport (55-59 yrs), Master (60+ yrs), Try an O-Cup,
11:45am Start: SingleSpeed,
11:45am Start Female: Cadet Expert (15-16 yrs), Junior Expert (17-18 yrs), Senior Expert (19-29 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40+ yrs),
11:45am Start Male: Senior Sport (19-29 yrs), Junior Sport (17-18 yrs), Master Sport (30-34 yrs), Master Sport (35-39 yrs),
1:30pm Start Female: Senior Elite,
1:30pm Start Male: Senior Elite, Junior Expert (17-18 yrs), Cadet Expert (15-16 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40-44 yrs), Master Expert (45-49 yrs), Master Expert (50-59 yrs), Senior Expert (19-29 yrs),

NOTES:

  • Ontario Cup Points are awarded to fully UCI / CCA Licensed riders in Ontario
  • Citizen Permit holders under the age of 17 as of December 31, 2013 are eligible for Ontario Cup Points (except U17S (Cadet) Sport)
  • Riders that upgrade bring 33 percent of their points from each race up to the next category, but forfiet there standing in the category they have left
  • When you purchase a full UCI license your points gained on ‘One Days’ will be awarded

U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Jonker, Ryan 50 25 25 CP598 J&J Cycle
2 Woods, Graeme 42 22 20 CP670 Team Hardwood-Trek
  Connor, Cameron 37 20 17    
3 Webster, Aidan 34 18 16 CP119 Waterloo Cycling Club
4 Farren, David 33 15 18 CP306 HBCC
5 Sanders, Dylan 31 9 22 CP570  
6 Pugsley, Cole 29 16 13 74259 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
7 Balasch, Joseph 27 13 14 75335 CoachChris.ca/Ted Velikonja
8 Ladosz, Seth 24 12 12 CP920  
9 Peddle, Zachary 20 17 3 75439 EsteemTraining.Com
10 Steciuk, Graeme 19 11 8 CP278 Team Hardwood-Trek
11 Offless, Tyler 17 10 7 CP934  
12 Christenson, Riley 15   15 74213 Collingwood Cycling Club
13 Duffy, Logan 14 14   CP719 Team Hardwood-Trek
14 Messina, Trevor 13 7 6 CP231 Hamilton Youth Cycling
15 Wright, Brandon 12 8 4 CP458 Team Spoke O`Motion
16 Stimpfig, Roland 11   11 CP448  
17 James, Hudson 10   10 CP78 Caledon Hills Cycling Race Team
18 Bishenden, James 9   9 CP349 Team Spoke O`Motion
19 Kleinikkink, Adrian 6 6   CP321 Waterloo Cycling Club
  Fargo, Hayden 5   5   Cyclepath Oakville Race Team
20 Jeffs, Adam 2   2 CP875 Barrie/Simcoe Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Emsley, Nicholas 47 22 25 CP226  
2 Simms, Noah 39 25 14 74681 Team Hardwood-Trek
3 Sanderson, Brody 38 18 20 CP936 Team Hardwood-Trek
4 Staples, Graydon 36 14 22 75275 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
5 Clark, Tyler 35 20 15 74622 Ottawa Bicycle Club
6 Leonard, Scott 33 16 17 CP129 Team Hardwood-Trek
7 Ng, Hudson 28 12 16 CP483 Cyclepath Oakville Race Team
7 Mulcahy, Keegan 28 15 13 CP48  
9 Lee, Brandon 24 13 11 CP228 Team Hardwood-Trek
10 Danaher, Brendan 22 10 12 CP45 Arrow Racing
11 Fedorowich, Owen 21 11 10 CP758 CSAJCC p/b Norco LG
12 Chalovich, Max 18 9 9 CP152 Lapdogs Cycling Club
12 Conlon, Matt 18   18 75177 St. Catharines Cycling Club
14 Braun, Jonas 17 17   75243 St. Catharines Cycling Club
15 Roy, Shawn 12 4 8 CP779 Arrow Racing
16 Bertelsen, Leif 10 5 5 CP668 CSAJCC p/b Norco LG
17 Truman, Kade 8 8   CP355 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
18 Doiron, Thomas 7 7   CP485 Team Hardwood-Trek
18 Flood, Nolan 7   7 CP418  
20 Luba, Robert 6 6   75694 EsteemTraining.Com
20 Buckingham, Jason 6   6 CP455 Hamilton Youth Cycling
20 Currie, Sean 6 3 3 CP601 Owen Sound Cycling Club
23 Goyette, Jacob 4   4 CP268 Team Spoke O`Motion
23 Brassor, Scott 4 2 2 CP646 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Ruder, Sarah-Louise 47 22 25 75747 Cyclepath Markham
2 Harvey, Rebecca 40 20 20 CP405 CSAJCC p/b Norco LG
  Cummings, Elissa 22   22    

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Fuller, Samantha 50 25 25 CP153 Down to Earth
2 Fabbro, Sarah 44 22 22 75722 Team Hardwood-Trek
3 Gilligan, Dana 40 20 20 CP571 Team Hardwood-Trek
4 Creswicke, Charlotte 34 17 17 CP107 Invita-FCV
5 Follas, Skye 33 18 15 CP352 The Hub Race Team
6 Lai, Jessica 32 16 16 CP317  
7 Waldeck, Camille 29 15 14 74691 ShortHills CC Race Team : Reactivated Racing
8 Schaefer, Tove 18   18 CP502 EsteemTraining.Com
  Varieur, Natasia 13   13    
  Vandermyden, Lorraine 12   12    

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Woods, Colton 50 25 25 CP708 Team Hardwood-Trek
2 Smith, Will 44 22 22 CP234 Team Hardwood-Trek
3 Leliveld, Matthew 37 17 20 CP560 Team Hardwood-Trek
4 Carone, Joey 36 18 18 CP666 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
5 Fex, Rene 30 20 10 CP650 Team Hardwood-Trek
5 Monteith, Robbie 30 14 16 75729 Team Hardwood-Trek
7 Brooks, Cole 27 15 12 CP933 Team Hardwood-Trek
8 Wuergler, Eric 26 11 15 CP651 Bike Zone Racing
9 Kerr, Dylan 21 8 13 CP768 Team Hardwood-Trek
10 Summers, Laurier 19 13 6 CP671 Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles
11 Elliott, Richard 18 9 9 75655 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
12 Harvey, Cole 17 12 5 CP404 CSAJCC p/b Norco LG
12 Ogryzlo, Levi 17   17 CP600 Cyclepath Oakville Race Team
12 Knights, Luke 17 10 7 CP91 Team Spoke O`Motion
15 Hedgcock, James 16 16   75674 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
16 Landry, Tristan 15 7 8 CP143 Speedriver.com
17 Dicks, Alexander 14   14 CP394 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
18 Ciotlos, Jack 11   11 CP1042  
19 Murphy, Robert 6 6   75001 Team Spoke O`Motion
20 Couch, Spencer 5 5   CP595 Team Hardwood-Trek
21 Brassor, Michael 4   4 CP976  
22 Bishenden, Stuart 3   3 CP347 Team Spoke O`Motion
23 Jackson, Zakariya 2   2 CP1126  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Peddle, Mackenzie 47 25 22 CP452 EsteemTraining.Com
1 Stel, Jocelyn 47 22 25 75276  
3 Shikaze, Kaitlyn 40 20 20 CP261 Cyclepath Oakville Race Team
4 MacDonald, Sierra 35 18 17 CP326 Team Hardwood-Trek
5 Trayling, Molly 31 15 16 CP674 Team Hardwood-Trek
6 Kaminski, Madeleine 30 16 14 CP587 Team Hardwood-Trek
7 Beaudoin, Celeste 27 14 13 CP1135  
8 Steciuk, Claire 18   18 CP1100 Team Hardwood-Trek
9 Reid, Carys 15   15 CP148 Team Spoke O`Motion
10 Smyth, Chloe 13 13   CP750  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Kleinikkink, Amanda 50 25 25 CP324 Waterloo Cycling Club
2 Ebner, Annika 44 22 22 75428 Fresh Air Experience
3 Couch, Riley 40 20 20 CP596 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Clark, Owen 50 25 25 74623 Ottawa Bicycle Club
2 Raynor, Aidan 44 22 22 CP369 Newmarket Eagles Cycling Club
3 Bibic, Dylan 38 18 20 CP688  
4 Hrotovytskyy, Bohdan 37 20 17 CP54 Team Hardwood-Trek
5 Mysko, Alex 35 17 18 CP385 Team Hardwood-Trek
6 De Groote, Theodore 32 16 16 CP371 Newmarket Eagles Cycling Club
7 Holmgren, Max 29 15 14 CP786 Velocity Cycle And Ski
7 Barnes, Lucas 29 14 15 CP417 Team Hardwood-Trek
9 Ravelle, Bodhi 25 13 12 CP681 Arrow Racing
9 Mehta, Rohan 25 12 13 CP414 Arrow Racing
  Varieur, Zachary 21 11 10    
  Varieur, Jasper 19 10 9    
11 Leynes, Jude 19 8 11 CP407 Arrow Racing
12 Harapiak, Benjamin 17 9 8 CP603 Arrow Racing
  Tress, Braydon 7 7      

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Maxwell, Brett 43 18 25 75912 Bike Zone Racing
2 Bowen, Michael 34 16 18 74504 Cyclepath Markham
3 Bryce, Chris 32 15 17 CP771 Dark Horse Flyers
4 Robbescheuten, Keith 26 13 13 75544  
5 Ng, Carl 24 9 15 75452 Cyclepath Oakville Race Team
6 Labancz, David 23 7 16 75185 The Hamilton Cycling Club
7 Bowers, Richard 22 11 11 74456 Lapdogs Cycling Club
  McPhee, Ian 22   22    
8 Saunders, Matt 20   20 75244 Team Spoke O`Motion
  Kelly, Alex 20 20      
9 Conlon, Shawn 18 8 10 75176 St. Catharines Cycling Club
10 Fu, William 17 17   74282  
11 Gain, Don 14   14 75609 Team Hardwood-Trek
11 Wiersma, Richard 14 14   74452  
  Devries, John 12   12    
13 Rose, Joel 12 12   74197 The Hub Race Team
14 Cox, Barry 11 6 5 74608 Lapdogs Cycling Club
14 Wood, Paul 11 5 6 74641 Lapdogs Cycling Club
  Schiafone, Clint 10 10      
16 Leonard, Jube 9   9 CP799 Team Hardwood-Trek
17 Barrett, Chris 8   8 75929  
18 Walsh, Steven 7   7 CP397 Team Spoke O`Motion
19 Humphreys, David 5 3 2 75229  
20 Grujic, Steve 4   4 CP100  
20 Cummins, Jamie 4 4   75621 Arrow Racing
22 MacLeod, Doug 3   3 CP511  
  Kaminski, Paul 2 2     Morning Glory Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Connor, Greg 47 25 22 74244 Morning Glory Cycling Club
1 Hanrahan, Thomas 47 22 25 75541  
3 Jackson, Adrian 38 18 20 75064 Nacsworld.com Norco
4 Moore, David 37 20 17 74447 Morning Glory Cycling Club
5 Zietara, Adam 31 17 14 74546 Lapdogs Cycling Club
6 Munoz, Mauricio 29 14 15 75114  
7 Febrey, John 28 15 13 75577 HBCC
8 McCrossan, Steve 25 13 12 75462  
9 Wagler, Paul 20 11 9 75172 Two Wheel Racing
10 Matthews, Mark 19 8 11 75231 Total Sports the Bike Shop
  Toohill, Sean 18   18    
11 Lowes, Brent 17 7 10 75774  
12 MacEachern, Andrew 16 16   74359 Morning Glory Cycling Club
12 Givens, Robert 16   16 74204 Chain Reaction Cycling Club
14 Berno, Dino 14 10 4 74561 EsteemTraining.Com
15 Lee, Jeff 12 12   74958  
16 Hynd, Robert 9 6 3 75256 EsteemTraining.Com
  Demers, Richard 9 9     Timmins Cycling Club
17 Harvey, Bill 8   8 75280 CSAJCC p/b Norco LG
18 McLean, Kevin 7   7 75661 Cabbagetown Cycling Club
19 Leliveld, John 6   6 75862  
20 Kleinikkink, Albert 5   5 75120 Waterloo Cycling Club
20 Andersen, Rick 5 5   74702  
22 James, Kevin 4 4   CP79 Caledon Hills Cycling Race Team
23 Cho, Derrick 2 2   74672 Lapdogs Cycling Club
23 Grant, Andrew 2   2 74809  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (50-54 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Matthews, Timothy 50 25 25 75004 Trek Store C.C.
2 Lynch, Michael 44 22 22 74411 Two Wheel Racing
3 Abbey, Garnett 36 20 16 74683 ERACE Cancer Cycling Team
4 Wind, Hardy 35 17 18 CP185 Bike Zone Racing
4 Martins, Emanuel 35 15 20 75217 London Centennial Wheelers Inc.
6 Blacklock, Chris 33 18 15 CP140 Cyclepath Oakville Race Team
6 Follas, Jamie 33 16 17 74854 The Hub Race Team
8 Burke, John 26 12 14 75645 Centurion Development Canada
9 Wagler, Duane 22 11 11 74508 Two Wheel Racing
10 Rieckelman, Ed 15 7 8 74283  
11 Read, Nigel 14 4 10 75212 Team Spoke O`Motion
11 Giangrande, John 14 14   75602 Trek Store C.C.
13 Hall, James 13 13   75508 Trek Store C.C.
13 Killeen, William 13   13 CP364  
  Jenkins, Wayne 12   12    
  Horz, Peter 11 5 6  
15 Nadon, Jean-Pierre 10 10   74618 Two Wheel Racing
16 Landsley, Sean 9 9   75287 Pedal Power Racing
16 East, Tom 9   9 CP863  
18 Chalovich, Mike 8 8   74538 Lapdogs Cycling Club
19 Bow, Malcolm 7   7 74191 Speed River Cycling Club
  Morrison, Tim 6 6     ShortHills CC Race Team
  Roman, Ricardo 5   5    
20 Rennie, Robert 4   4 CP619 Arrow Racing
21 Mang, Paul 3   3 74801 MBRC.org – Gears
  Smith, Robert 3 3      
22 Hall, Stuart 2 2   CP930  
22 Girolametto, Paul 2   2 75631  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (55-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Near, Barry 38 20 18 75295 Trek Store C.C.
2 Derrick, Mark 35 13 22 74365 Kamikaze Racing
3 Farnell, Brian 31 16 15 75570 J&J Cycle
4 Zottl, Fred 25   25 74395 Arrow Racing
5 Kofman, Peter 22 22   74123 ERACE Cancer Cycling Team
6 Massicotte, Robert 20   20 75574 ERACE Cancer Cycling Team
7 Hawks, Tom 18 18   CP250
8 Irwin, Greg 17 17   74947  
8 Vendrig, Richard 17   17 CP928  
10 Michaud, Jean 16   16 75525 Lapdogs Cycling Club
11 Bietola, John 15 15   74055  
  Porter, Terry 14   14    
12 Packham, Bill 14 14   74474 Lapdogs Cycling Club
  Reinholt, Ron 13   13    
13 Tykoliz, Wally 12 12   74951 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master (60+ yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Reid, Chris 47 22 25 75931 Team Spoke O`Motion
2 Wiechula, Damian 40 20 20 74992 CSAJCC p/b Norco LG
3 Morrow, Francis 34 17 17 74130  
4 Rose, Robert 33 18 15 74337 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
4 Kocemba, Jan 33 15 18 75201  
6 Hughes, Craig 30 14 16 74396  
7 Fabbro, Dave 25 25   75686 Team Hardwood-Trek
8 Kinsie, Bob 22   22 74684 Two Wheel Racing
9 Baker, Steve 16 16   75568 CSAJCC p/b Norco LG

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Demers, Samantha 38 18 20 75808 Sudbury Cycle Club
1 Smith, Carolyn 38 20 18 74148 Waterloo Cycling Club
3 Goettsch, Mari-Ann 29 15 14 75366 Wild Bettys Cycling Club
  Zabukovec, Alana 25 25      
  Webster, Lindsay 25   25    
  Ford-Smith, Shannon E. 22 22     ERACE Cancer Cycling Team
4 Campbell, Jennifer 22   22 74820 First Capital Cycling, Kingston
5 Chappell, Lauren 17 17   75080 Bike Sports Race Team
  Scheld, Meagen 17   17    
6 Thibodeau, Shawna 16 16   75895  
6 Wudarzewski, Amanda 16   16 75503 Waterloo Cycling Club
8 Burress, Katherine 15   15 CP201  
  Ng, Renne 13   13    
9 Wichrowska, Natalie 12   12 75045  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
  Martin, Marisa 42 22 20   Wild Bettys Cycling Club
1 Alsop, Christina 34 18 16 74925 CSAJCC p/b Norco LG
2 Lewis, Anouchka 25 25   CP748  
2 Powers, Laura 25   25 75053 Arrow Racing
4 Ivey, Katherine 22   22 75826  
5 Fender, Lisa 20 20   75707 Wild Bettys Cycling Club
  Grujic, Karen 18   18    
6 Letton, Jane 17   17 75719 Wild Bettys Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-49 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Getty, Kim 47 22 25 75069  
1 Winters, Donna 47 25 22 CP264  
3 Chalovich, Kim 37 20 17 74852 Lapdogs Cycling Club
4 Waldeck, Margie 36 18 18 75318 ShortHills CC Race Team
5 Seydel Diberto, Alison 33 17 16 75357 Bike Sports Race Team
6 McLean, Holly 28 16 12 75170 Trek Store C.C.
7 Lagler, Sandra 27 14 13 75143 EsteemTraining.Com
8 Amancio, Michelle 24 13 11 75675 Caledon Hills Cycling Race Team
9 Brockington, Kara 20   20 CP124  
10 Woodin, Melanie 15 15   CP509 Morning Glory Cycling Club
10 MacIntyre, Meg 15   15 CP829  
12 McIsaac, Denise 14   14 74719 Bike Zone Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master 50+ Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Wilson, Jen 47 22 25 75619 Caledon Hills Cycling Race Team
2 Fisher, Lee 40 20 20 75521 CSAJCC p/b Norco LG
2 Flemming, Tanya 40 18 22 74954 CSAJCC p/b Norco LG
4 Russell, Cathy 34 16 18 75286 EsteemTraining.Com
  Atkinson, Rebecca 30 13 17   Wild Bettys Cycling Club
5 Tykoliz, Anna 30 14 16 74950 CoachChris.ca/Ted Velikonja
6 Armstrong, Barb 27 12 15 74941 CSAJCC p/b Norco LG
  Underwood, Ene 25 25      
7 Armstrong, Sherry 17 17   75788  
8 Brooks, Deena 15 15   75565  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
  Rippel, Janet 25 25     Timmins Cycling Club
1 Harries, Gillian 25   25 CP854 Mountainview CC-Total Sports
  Couture, Helene 22 22      
  Vanexan, Lisa 22   22    
2 Quirion, Myndi 20 20   CP312  
  Salt, Jessica 20   20    
  Cowan, Cheryl 18   18    
  Futak, Ripa 17   17    

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Janzen, Lee 36 16 20 CP151  
2 Leska, Robert 30 14 16 CP415 EsteemTraining.Com
3 Girgis, Simon 25 25   CP667  
3 Carrier, Nicholas 25   25 CP1114  
5 Tzavelas, Louie 22 10 12 CP249  
5 Lwin, Trevor 22   22 CP382  
5 Chan, Alan 22 22   CP776  
8 Kubacki, Kamil 20 20   CP69  
9 Brassor, David 18 9 9 CP777 Team Hardwood-Trek
9 Hannaford, Dean 18   18 CP1190  
9 Lim, Lloyd 18 18   CP675 Impala Bicycles
12 Froehlich, Mario 17 17   CP530  
12 Stevenson, Simon 17   17 CP870  
14 Duffy, James 15 15   CP694 Team Hardwood-Trek
  Duncan, Stuart 15   15    
15 Harries, Owen 14   14 CP853 Mountainview CC-Total Sports
16 Hubbert, Matt 13 13   CP439  
16 Hulton, James 13   13 CP505 Team Hardwood-Trek
18 Lee, Robert 12 12   CP190 Barrie/Simcoe Cycling Club
  Bosque, Jaime 11 11      
19 Farren, Adam 11   11 75198 HBCC
20 Muir, Jeff 10   10 CP744  
  Farnell, David 8   8    

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


SingleSpeed

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Dermont, David 50 25 25 75699 True North
2 Burnside, Brian 40 22 18 CP551 CSAJCC p/b Norco LG
2 Laszkowski, Krystian 40 20 20 CP93  
4 Beck, Tom 31 15 16 74435  
5 van Vliet, Claudia 27 12 15 CP556 CSAJCC p/b Norco LG
6 Storoniak, Alexa 25 11 14 CP644 CSAJCC p/b Norco LG
7 Fleetwood, Craig 22   22 CP1084 Blacksmith Cycle
8 Lowry, Thomas 18 18   CP200  
9 Artemyev, Roman 17 17   CP362  
9 Duncan, Michael 17   17 74321 HBCC
11 Ivey, Chris 16 16   75302 Barrie/Simcoe Cycling Club
12 Woo, Larry 14 14   74384 Lapdogs Cycling Club
  Caylor, Sarah 13 13     Bike Zone Racing
13 Osborne, Mike 13   13 CP163 Waterloo Cycling Club
14 Haufler, Bob 10 10   74438 Midweek Cycling Club
  Vernackt, Chris 9 9     Rail City Race Team
  Simard, Dan 8 8      

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Philipps, Scott 47 25 22 74372 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
2 Saunders, Denny 37 20 17 74207 Team T1C London Honda-Village Cycle
3 Wedeles, Chris 34 18 16 75030 Bateman`s Bicycle Company
4 Hatfaludy-Kantor, Babylon 29 15 14 75919  
  Saywell, Adrian 28 17 11    
5 O`Keefe, Daniel 25 13 12 74826 Rock and Road Cycling
  Jones, Pete 25   25    
6 James, Alex 22 22   75526 KHS Bicycles
7 Poole, Denver 20 12 8 75505  
7 Beilis, Alex 20 11 9 CP380  
7 Groenke, Alex 20   20 74551 Peterborough Cycling Club
10 Slotegraaf, Sidney 18   18 74903 TUF RACK Racing
11 Jirasek, Lubomir 16 16   75405 EsteemTraining.Com
12 Brunet, Darcey 15   15 75906  
  Kane, Thomas 14 14      
13 Charlebois, Marc 13   13 75616  
  Thibert, Stuart 10   10    
14 Williams, Kris 10 10   75829  
  Ocampo, Michael 9 9     Ontario Pinoy Mountainbike (OPM) Rider
15 Brunet, Danny 7   7 75865  
15 Pereira, Jordan 7 7   75816 The Hub Race Team
  Smith, Tavis 6   6    
  Grummett, Mike 6 6      
17 Sagle, Ian 5   5 75763 Dark Horse Flyers
17 Normandeau, Michael 5 5   CP785  
19 Giangrande, Charles 4 4   75601 Trek Store C.C.
20 Donaghey, Ian 3 3   75755  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Sport (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 O`Donnell, Trevor 44 22 22 75536 Centurion Development Canada
2 McDougall, Graham 42 17 25 75557 EsteemTraining.Com
3 Floyd, Austin 38 18 20 74216 Chameleonaires Club
4 Ayrheart, Craig 33 15 18 75189 Peterborough Cycling Club
5 Jeffs, Nathan 25 25   75383 Centurion Development Canada
6 Jefferey, Matthew 20 20   75813  
7 Pugsley, Adam 17   17 74258 Centurion Development Canada
  Slute, Ben 16 16      
8 Andersen, Ryan 14 14   74952  

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-34 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 De Groote, Eric 45 25 20 74825 Newmarket Eagles Cycling Club
2 Bandurka, Dan 40 18 22 74884 Lapdogs Cycling Club
3 Sharp, Matt 36 20 16 75011 Kamikaze Racing
4 Chappell, Brandon 33 16 17 75102 Bike Sports Race Team
5 Bateman, Robert 30 15 15 75697 Bateman`s Bicycle Company
6 Simpson, Eric 25   25 75360  
7 Blayney, Richard 23 14 9 74311 North Down CC
7 Parrott, Jamie 23 13 10 75062 Euro-Sports
9 Kaikkonen, Phil 22 22   75006 Pedal Power Racing
  Vreugdenhil, Jeremy 21 10 11    
10 Lavers, Matthew 19 11 8 75700  
  Anstice, Alex 18   18   Wolfpack Racing/Walden MTB Club
11 Wheelock, David 17 17   74659 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
12 Jenkins, Kevin 14   14 75356 Cobourg Cycling Club
13 Zalewski, Filip 13 7 6 74550 Lapdogs Cycling Club
  Horlick, Mike 13   13   Evolution Cycling Club
13 Chapman, Ben 13 9 4 75600  
15 Buckland, Jesse 12 12   75712 Arrow Racing
15 Moesker, Dallas 12   12 75749 Pedal Bicycle Shop
17 Grzesh, Matt 8 8   74477 Team T1C London Honda-Village Cycle
  McGuire, Brandon 7   7    
18 Fitzsimmons, Elliott 6 6   74665 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
  MacDonald, Scott 5   5    
  Johnston, Livingston 3   3    

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (35-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Carnegie, Gavin 47 25 22 74821 Trek Store C.C.
2 Bauckham, Joe 33 22 11 75368 Kamikaze Racing
3 Reith, Bevin 32 18 14 74791 Lapdogs Cycling Club
4 Charles, Trevor 31 15 16 74394  
5 Tearle, Kevin 30 13 17 74275 Nacsworld.com Norco
6 MacKinnon, Keith 29 17 12 74870 Evolution Cycling Club
7 Murphy, Michael 27 14 13 74793 Team Spoke O`Motion
8 Knights, Dave 25 10 15 74457 Team Spoke O`Motion
  Good, Steve 25   25   Bike Zone Racing
  Bosotas, Paul 20 20      
9 Honig, Peter 20   20 75519  
10 Bennetto, Al 19 11 8 74756 Pedal Power Racing
11 Artemyev, Roman 18   18 CP362  
12 Belanger, Louis 16 16   74352 Morning Glory Cycling Club
  Betzold, Blaine 13 7 6   ShortHills CC Race Team
  Lederman, Chris 12 12      
  Chappell, Mark 10   10   KHS Bicycles
13 Cummins, Jeremy 10 8 2 75805 Arrow Racing
14 Ennis, Jay 9   9 CP1012  
14 Marett, John 9 9   75611 Peterborough Cycling Club
16 Smith, Ryan 7 3 4 CP905  
16 Moosie, Brian 7   7 75426 Lapdogs Cycling Club
18 Ioannou, Stefan 6 6   74491  
  Markon, Vincent 5   5   Bike Zone Racing
19 Raynor, Chris 5 5   75052 Newmarket Eagles Cycling Club
20 Carnegie, Graham 4 4   75789  
21 Ishai, Lior 3   3 CP208  
22 Ravelle, Kent 2 2   75467 Arrow Racing

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Leonard, Erica 45 20 25 74730 Trek Store C.C.
2 Simms, Hannah 40 18 22 74678 Trek Store C.C.
3 Lai, Tiffany 34 16 18 75316  
3 Creswicke, Farleigh 34 17 17 74667 Invita-FCV
5 Meeuwisse, Soren 25 25   75582 Trek Store C.C.
6 Foxcroft, Paige 22 22   75132 Trek Store C.C.
7 Thomas, Emily 20   20 74584 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Hague, Gillian 38 20 18 74238 Sporting Life : Barrie/Simcoe Cycling Club
2 Demers, Jess 30.25 8.25 22 75820 Timmins Cycling Club
3 Nadon, Marie-Pierre 25 25   74156 Two Wheel Racing
3 Golding, Haley 25   25 74239 CSAJCC p/b Norco LG
5 Kelly, Siobhan 22 22   74217 AdrenalineRacer / ToWheels
6 Fleury, Megan 20   20 75490 Liberty! Bicycles
7 Howden, Isabella 18 18   75795 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Kaikkonen, Kate 47 22 25 75013 Pedal Power Racing
1 Ferguson, Tabi 47 25 22 75429 Waterloo Cycling Club
3 Giangrande, Victoria 40 20 20 75584 Trek Store C.C.
4 Hope, Barbara 36 18 18 74593 Team Spoke O`Motion

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Hanham, Tanya 42 25 17 74427 CoachChris.ca/Ted Velikonja
2 Owsley, Abigail 40 18 22 74776 Pedal Power Racing
2 Hutson, Lisa 40 20 20 74853 HBCC
4 Cauchi, Catrina 38 22 16 75038 Rock and Road Cycling
5 Starck, Carlene 35 17 18 75552 TUF RACK Racing
6 O`Connor, Sarah 29 14 15 75615 Wild Bettys Cycling Club
6 Morgan, Kate 29 15 14 74454 Lapdogs Cycling Club
8 Shin, Linda 25   25 74723 Blacksmith Cycle
9 Wright, Jennifer 18.61 5.61, 13   75710  
10 Cullen, Kelly 16 16   74566 Team Spoke O`Motion
11 Robertson, Michelle 13   13 75213 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40+ yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Sweet, Carmen 45 25 20 75290 Impala Bicycles
2 Smith, Helen 40 18 22 75660 Evolution Cycling Club
3 Mitges, Jany 35 17 18 74185 ERACE Cancer Cycling Team
4 Musgrave, Ingrid 33 16 17 75641  
5 O`Hare-Vedova, Maureen 31 15 16 75466 Pedal Power Racing
6 Schoebl, Glenda 27 13 14 75249 Bike Zone Racing
7 Bacik, Andrea 26 14 12 75288 Pedal Power Racing
8 Bowker, Andrea 25 12 13 75236 Lapdogs Cycling Club
8 Holmgren, Lisa 25   25 75649 Velocity Cycle And Ski
10 Duke, Robyn 22 22   74541 Lapdogs Cycling Club
10 Greene, Leslie 22 11 11 75478 Chain Reaction Cycling Club
12 Kofman, Lori 20 20   74124 ERACE Cancer Cycling Team
13 Davis, Lori 15   15 74580 Barrie/Simcoe Cycling Club
14 Derrick, Lynn 10   10 74366 Kamikaze Racing

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Noble, Steven 43 18 25 74086 Opus / OGC
2 Krushel, Kelsey 42 20 22 74789 TUF RACK Racing
3 Atkins, Ryan 37 17 20 75037 Apollo Cycling Team
4 Martindill, Matthew 29 11 18 75035  
5 McClelland, Jacob 26 9 17 75453 AWI Racing
6 Bailey, Mitchell 25 25   74052 Trek Canada Mountain Bike Team
7 Gale, Tim 23 7 16 75141 Pedal Power Racing
8 McNeely, Evan 22 22   74021 Norco Factory Team
9 Wagler, Tyson 18 13 5 74517 Two Wheel Racing
10 Wagler, Preston 17 8 9 74509 Two Wheel Racing
10 Carleton, Tim 17 5 12 74160 La Bicicletta Cycling Club
12 Nadon, Marc-Antoine 16 16   74098  
13 Varga, Daniel 15 15   75716 Orleans Cycle
13 Winfield, Jon 15 2 13 74866 Team Bikeland
13 Lynch, Scott 15   15 75056 Two Wheel Racing
16 Massicotte, Kevin 14 14   74091 Ride with Rendall
16 Farquharson, Matthew 14   14 74782 TUF RACK Racing
18 Brioschi, Corey 13 3 10 74319 ShortHills CC Race Team
19 Slaughter, Jon 12 12   74179 CSAJCC p/b Norco LG
20 Meyers, Trent 11   11 74136 Caledon Hills Cycling Race Team
21 Ross, Davis 10 10   74442 Team Bikeland
22 Schmidt, Alex 8   8 74844 Speedriver.com
23 Cauchi, John 7   7 74650 Rock and Road Cycling
24 Lefebvre, Alex 6   6 74345 Speedriver.com
24 Winfield, Mark 6 6   74567 Team Bikeland
26 Fruetel, Chris 4   4 74996 Trek Store C.C. : Peterborough Cycling Club
26 Matthews, Bretton 4 4   75329 Norco Evolution
28 Alp, Stu 3   3 75888 KHS Bicycles
29 Forrest, Jarrod 2   2 75058 Rebec and Kroes Cycles

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Elliott, William 43 18 25 74118 CSAJCC p/b Norco LG
2 Meyers, Bryan 39 17 22 74210 CSAJCC p/b Norco LG
3 Jonker, Jarred 33 13 20 74209 J&J Cycle
4 Kozman, Braedyn 32 16 16 75440  
5 Freund, Brandon 28 14 14 75109  
6 Gowthorpe, Andrew 27 12 15 75110 Cyclepath Oakville Race Team
7 Disera, Peter 25 25   74069 CSAJCC p/b Norco LG
8 Burke, Jack 22 22   75083 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
9 Thomas, Aaron 20 20   74240 CoachChris.ca/Ted Velikonja
10 Brennan, Jaxon 18   18 75082 Team Spoke O`Motion
11 Johnston, Eric 17   17 74934 Barrie/Simcoe Cycling Club
12 Skala, Eddie 15 15   74773 Pedal Bicycle Shop

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Female

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Haviland, Sue 42 20 22 75311 Norco Evolution
2 Lafrenière, Julie 39 14 25 74040 Ride with Rendall
3 Stickle, Rhonda 35 15 20 75050 Team Bikeland : P-K Express/ HNZStrategic.com
4 Bonikowsky, Sarah 26 9 17 75454 Reynold Cycle
5 Bietola, Laura 25 25   74056 RealDeal/Gears p/b Fieldgate
6 Brooks, Cayley 22 22   74108 Trek Canada Mountain Bike Team
7 Sabel, Crystal 18   18 75659 Chain Reaction Cycling Club
7 Smith, Haley 18 18   74083 Norco Factory Team
9 Gray, Heather 17 17   75381 CSAJCC p/b Norco LG
10 Dreyer, Mandy 16 16   74902 TUF RACK Racing
11 Dundas, Katlyn 13 13   74087 Trek Store C.C.
12 Wagler, Samantha 12 12   74110 Two Wheel Racing
13 Nieuwold, Elyse 11 11   74231 Team Spoke O`Motion
14 Flynn, Emily 10 10   74085 West Of Québec Wheelers

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Orschel, Tyler 44 22 22 75386 Trek Store C.C.
2 Barton, Malcolm 33 16 17 75108  
3 Jonker, Andrew 32 14 18 75325 J&J Cycle
3 Edwards, Tyler 32 12 20 75332 Total Sports the Bike Shop
3 Etzl, Taylor 32 17 15 74363 St. Catharines Cycling Club
6 Hellreich, Kaleb 31 15 16 75271 TUF RACK Racing
7 Mulcahy, Liam 25 25   74220  
7 Disera, Quinton 25   25 74214 CSAJCC p/b Norco LG
7 Flood, Owen 25 13 12 75388 Arrow Racing
10 Thompson, Jacob 23 10 13 75125 Total Sports the Bike Shop
11 Schaefer, Rune 20 20   75441 EsteemTraining.Com
12 Schumacher, Cole 19 9 10 75420 Team Hardwood-Trek
13 Shaver, Caleb 18 18   74913 Reactivated Racing
14 Lambert, Griffin 14   14 75204 CSAJCC p/b Norco LG
15 Valjas, Austin 11   11 75733 Sporting Life
15 Yule, Max 11 11   75251 St. Catharines Cycling Club
17 Beaudoin, Trevor 9   9 75911  
18 Kocemba, Jan 8   8 75903  
18 Leska, Keith 8 8   75393 EsteemTraining.Com

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Brusso, Mark 45 25 20 74205 Lapdogs Cycling Club
2 Samson, Jerome 38 22 16 75379 Sweet Pete`s-Primary
3 Organ, George 31 17 14 75579 Cyclepath Oakville Race Team
3 Trimble, Adam 31 14 17 75065 Norco Evolution
3 Dennis, Michael 31 16 15 74475 Speed River Cycling Club
6 Souter, Danny 25   25 74981 KHS Bicycles
7 Stel, Robert 23 10 13 75277  
8 Parniak, Robert 22   22 75265 Tall Tree Cycles / Steelwool
8 Landry, Jeff 22 12 10 74278 CoachChris.ca/Ted Velikonja
10 Waghorne, Bret 20 11 9 74767  
10 Kirchner, Jeff 20 8 12 74710 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
10 Oliver, Tim 20 20   74882 Collingwood Cycling Club
13 Patte, Mike 18 18   75567 The Hub Race Team
13 Szoke, Jordan 18   18 75940  
15 Stewart, Nathan 15 15   75757 Cyclepath Oakville Race Team
16 Klassen, Donny 14 6 8 75538 CoachChris.ca/Ted Velikonja
17 Cullen, Myles 13 13   74565 Team Spoke O`Motion
18 Wiechula, Stefan 11   11 75724 CSAJCC p/b Norco LG
19 Hipsz, Tom 9 9   75313 Wheels of Bloor/Graywood Developments
20 Smit, Tristan 7 7   74318 Evolution Cycling Club
20 Holmes, Scott 7   7 74816 HBCC
22 Mahood, Kevin 6   6 74569 CSAJCC p/b Norco LG
23 Hoddy, Craig 5   5 75349  
23 Smith, Steve 5 5   75238 Evolution Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Barnes, Jon 47 25 22 75073 Trek Canada Mountain Bike Team
2 Croutch, Andrew 42 22 20 74017 The Hub Race Team
3 Lawrie, Michael 32 17 15 75206 Cyclepath Oakville Race Team
4 Owsley, Tony 28 14 14 74775 Pedal Power Racing
5 Buchan, Jeff 27 16 11 74339 Velocity Cycle And Ski
6 Hardinge, Derek 26.25 8.25 18 74726  
7 Cowan, Michael 26 18 8 75578 Team Spoke O`Motion
8 Holmgren, Robert 25   25 75491 Velocity Cycle And Ski
9 Fargo, Brent 22 15 7 75187 Cyclepath Oakville Race Team
9 Apse, Edgars 22 10 12 74061 Blacksmith Cycle
9 Nicholle, Rod 22 12 10 75407 Caledon Hills Cycling Race Team
12 Martin, Steven 20.26 7.26 13 74835 Lapdogs Cycling Club
13 Heck, Steve 20 20   75728 Team Smart / RFK
14 Berger, Brent 17   17 75926  
14 Ireland, Neil 17 13 4 74175 CoachChris.ca/Ted Velikonja
14 Bell, Pary 17 11 6 74161 Morning Glory Cycling Club
17 Jobin, Éric 16   16 74460 CoachChris.ca/Ted Velikonja
18 Stuart, Mark 14 9 5 74696 Cyclepath Oakville Race Team
19 Calhoun, Sean 9   9 74305 Collingwood Cycling Club
20 Spak, Matthew 8 8   75449 AWI Racing
21 Saunders, Matt 7 7   75244 Team Spoke O`Motion

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Cooney, Paul 50 25 25 74694 Team Spoke O`Motion
2 Davidson, Mike 40 20 20 74859 Long Sault Long Shots
2 Simms, Kevin 40 18 22 74682 Team Hardwood-Trek
4 Shikaze, Jeff 34 16 18 75320 Cyclepath Oakville Race Team
5 Ruder, Gordon 31 14 17 74975 Cyclepath Markham
6 Neal, Steve 28 13 15 75520 Wild Bettys Cycling Club
7 Peever, Jeff 27 11 16 74324 Two Wheel Racing
  Heck, Steve 22 22      
8 Mazza, Michael 22 22   75575 Cyclepath Markham
8 Nishman, Rob 22 10 12 74294 Morning Glory Cycling Club
8 Clark, Greg 22 9 13 74621 Ottawa Bicycle Club
11 Meeuwisse, Glenn 17 17   74848 Team Hardwood-Trek
12 Orschel, Eric 15 15   75070 Trek Store C.C.
13 Jones, Graham 14   14 74268 Morning Glory Cycling Club
14 Dainty, William 12 12   75086 EsteemTraining.Com
15 VanTil, Mike 11   11 75917 Elite Health
16 Yeates, Chris 8 8   75254 Cabbagetown Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (50-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Sule, Robert 50 25 25 74019 ERACE Cancer Cycling Team
2 Landry, Rick 42 22 20 74370 Speedriver.com
3 Van Dijk, Emil 36 14 22 74558  
4 MacKillop, John 35 18 17 75207 Cyclepath Markham
4 Trayling, Bill 35 17 18 75612 Velocity Cycle And Ski
6 Girolametto, David 32 20 12 74603 Kawartha Cycling Club
7 Johnston, R. Scott 31 16 15 75554 Bike Zone Racing
8 Verblac, Victor 29 15 14 74970  
9 Leclair, Guy 24.25 8.25 16 74577 Apollo Cycling Team
10 Clarke, Linnley 22 9 13 74770 Team Bikeland
11 Wright, Chris 20 11 9 75300 Caledon Hills Cycling Race Team
11 Sokolovic, Oggie 20 10 10 75488 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
13 Fisher, John 18 12 6 75522 CSAJCC p/b Norco LG
14 Forrest, Peter 16 8 8 75647 Bike Zone Racing
15 Bergman, Bob 13 13   74036 Canadian Cycling Magazine
16 Mueller, Martin 11   11 75149 Impala Bicycles
17 Cordier, Gilles 7 7   74039 Ride with Rendall
17 Cranwell, Michael 7   7 74385 Lapdogs Cycling Club
19 Avery, Ken 6 6   75463 Arrow Racing
20 Vatcher, Peter 5 5   75593  
20 Ptolemy, Ian 5   5 74769 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 License Affiliated Club or Team
1 Wallar, Robin 47 22 25 74552 Team Spoke O`Motion
2 Prosser, Steve 42 25 17 75546 Team Spoke O`Motion
3 Guenette, Paul 40 18 22 75248 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
4 Harris, Jay 33 13 20 75573 Trek Store C.C.
5 LeBlanc, Jason 32 20 12 74673 Team Hardwood-Trek
5 Vendrig, Kurt 32 14 18 75471 Impala Bicycles
5 Hlavenka, Luke 32 17 15 75112 EsteemTraining.Com
8 Bauman, Edgar 30 16 14 75100  
9 Downing, Erik 23 15 8 74410 D`Ornellas Cycling Club
10 Froehlich, Josh 22 9 13 75289  
10 Reid, Charles 22 11 11 75671 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
12 Barson, Chris 19 12 7 74581 CoachChris.ca/Ted Velikonja
13 Pendziwol, Colin 16   16 75663 Blacksheep Mountain Bike Club
14 May, Codey 15 10 5 75228 Total Sports the Bike Shop
15 Clarke, William 14 4 10 74771 Team Bikeland
16 Janhunen, Stefan 12 8 4 75230 Waterloo Cycling Club
16 Hope, Dan 12 6 6 74315 Team Spoke O`Motion
18 McKnight, Chris 9   9 75513  
19 Cassell, Matthew 7 7   74548 Caledon Hills Cycling Race Team
20 Martin, Nathan 5 5   75691 Two Wheel Racing
21 Ng, Dylan 3   3 75337  
22 Wood, Thomas 2   2 75382 Total Sports the Bike Shop

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories