Ontario Cup Standings after Canadian XC Mountain Bike Championships

Updated on Thursday, July 25, 2013

Cup# Name of Event Location Date
1 Plastiglas Ontario Cup #1 Woodnewton, Uxbridge April 28, 2013
2 Plastiglas Ontario Cup #2 Mansfield Outdoor Centre May 26, 2013
3 Plastiglas Ontario Cup #3 Sir Sam`s Ski and Bike, Haliburton June 09, 2013
4 Sudbury Canada Cup #4 Ontario Cup XC #4, Naughton Ski & MTB Trails, Sudbury, Ontario July 14, 2013
5 Canadian XC Mountain Bike Championships Championnats canadiens vélo de montagne XC, Hardwood Ski and Bike, Ontario July 20, 2013
6 Plastiglas Ontario Cup #6 Highlands Nordic, Duntroon, Ontario August 18, 2013
7 Ontario XC Mountain Bike Championships – Plastiglas Ontario Cup #7 Horseshoe Resort, Ontario September 08, 2013

Categories
Saturday 9 am Female: Cadet Expert (15-16 yrs), Junior Expert (17-18 yrs),
Saturday 9 am Male: Junior Expert (17-18 yrs), Cadet Expert (15-16 yrs),
Saturday 10:30 am Female: Senior Elite,
Saturday 12:30 pm Male: Senior Elite,
Sunday 8:30 am Female: Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
Sunday 8:30 am Male: U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
Sunday 9:30 am: SingleSpeed,
Sunday 9:30 am Female: Senior Sport (19-29 yrs), Master Sport (30-39 yrs), Master Sport (40-49 yrs), Master 50+, Try an O-Cup,
Sunday 9:30 am Male: Master Sport (40-44 yrs), Master Sport (45-49 yrs), Master Sport (50-54 yrs), Master Sport (55-59 yrs), Master (60+ yrs), Try an O-Cup, Senior Sport (19-29 yrs), Junior Sport (17-18 yrs), Master Sport (30-34 yrs), Master Sport (35-39 yrs),
Sunday 1:30 pm Female: Senior Expert (19-29 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40+ yrs),
Sunday 1:30 pm Male: Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40-44 yrs), Master Expert (45-49 yrs), Master Expert (50-59 yrs), Senior Expert (19-29 yrs),

NOTES:

  • Ontario Cup Points are awarded to fully UCI / CCA Licensed riders in Ontario
  • Citizen Permit holders under the age of 17 as of December 31, 2013 are eligible for Ontario Cup Points (except U17S (Cadet) Sport)
  • Riders that upgrade bring 33 percent of their points from each race up to the next category, but forfiet there standing in the category they have left
  • When you purchase a full UCI license your points gained on ‘One Days’ will be awarded

U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Sanders, Dylan 98 9 22 20 25 22 CP570
2 Woods, Graeme 89 22 20 25 22 76006 Team Hardwood-Trek
3 Pugsley, Cole 82 16 13 13 20 20 74259 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
4 Connor, Cameron 80 20 17 18 25 76002 Morning Glory Cycling Club
5 Steciuk, Graeme 58 11 8 10 15 14 CP278 Team Hardwood-Trek
6 Messina, Trevor 51 7 6 9 16 13 CP231 Hamilton Youth Cycling
7 Farren, David 49 15 18 16 CP306 HBCC
8 Balasch, Joseph 42 13 14 15 75335 CoachChris.ca/Ted Velikonja
9 Peddle, Zachary 35 17 3 15 75439 EsteemTraining.Com
10 Christenson, Riley 31 15 16 74213 Collingwood Cycling Club
11 Breen, Gavin 30 12 18 CP154 Two Wheel Racing
12 Davies, Harrison 28 11 17 CP222
13 Offless, Tyler 25 10 7 8 CP934
14 Hudson, James 24 10 14 CP78 Caledon Hills Cycling Race Team
14 Ladosz, Seth 24 12 12 CP920
16 Stimpfig, Roland 22 11 11 CP448
Pendziwol, Ryan 18 18
17 Baehre, David 17 17 CP729
18 Kleinikkink, Adrian 15 6 9 CP321 Waterloo Cycling Club
19 Duffy, Logan 14 14 CP719 Team Hardwood-Trek
20 Campbell, Ben 12 12 CP677 Team Hardwood-Trek
20 Wright, Brandon 12 8 4 CP458 Team Spoke O`Motion
22 Farmer, Andy 10 10 CP1389 Team Spoke O`Motion
23 Bishenden, James 9 9 CP349 Team Spoke O`Motion
24 Burke, Spencer 7 7 CP652 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
25 Donaldson, Angus 6 6 CP1202 EsteemTraining.Com
Fargo, Hayden 5 5 Cyclepath Oakville Race Team
26 Jeffs, Adam 2 2 CP875 Barrie/Simcoe Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Simms, Noah 97 25 14 22 16 20 74681 Team Hardwood-Trek
2 Staples, Graydon 93 14 22 14 25 18 75275 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
3 Clark, Tyler 86 20 15 18 18 15 74622 Ottawa Bicycle Club
4 Emsley, Nicholas 84 22 25 25 12 CP226
5 Leonard, Scott 83 16 17 16 17 17 CP129 Team Hardwood-Trek
6 Sanderson, Brody 80 18 20 17 9 16 CP936 Team Hardwood-Trek
7 Mulcahy, Keegan 64 15 13 12 13 11 CP48
8 Lee, Brandon 61 13 11 10 14 13 CP228 Team Hardwood-Trek
9 Conlon, Matt 53 18 20 15 75177 St. Catharines Cycling Club
10 Fedorowich, Owen 48 11 10 15 12 CP758 CSAJCC p/b Norco LG
11 Holmgren, Gunnar 45 20 25 CP919 Velocity Cycle And Ski
Hamm, Emile 44 22 22 Blacksheep Mountain Bike Club
12 Danaher, Brendan 43 10 12 13 8 CP45 Arrow Racing
13 Ng, Hudson 38 12 16 10 CP483 Cyclepath Oakville Race Team
14 Roy, Shawn 32 4 8 7 8 5 CP779 Arrow Racing
15 Flood, Nolan 31 7 11 7 6 CP418 Arrow Racing
16 Doiron, Thomas 25 7 8 6 4 CP485 Team Hardwood-Trek
17 Chalovich, Max 24 9 9 6 CP152 Lapdogs Cycling Club
18 Kerr, Gavin 18 11 7 CP769 Team Hardwood-Trek
19 Truman, Kade 17 8 9 CP355 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
19 Braun, Jonas 17 17 75243 St. Catharines Cycling Club
21 Davies, Austin 15 5 10 CP223
21 Luba, Robert 15 6 9 75694 EsteemTraining.Com
Mercier, Emmanuel 14 14 CVM Subway Sigma
23 Currie, Sean 11 3 3 5 CP601 Arrow Racing
24 Bertelsen, Leif 10 5 5 CP668 CSAJCC p/b Norco LG
24 Brassor, Scott 10 2 2 4 2 CP646 Team Hardwood-Trek
26 Buckingham, Jason 6 6 CP455 Hamilton Youth Cycling
27 Hulton, Thomas 5 3 2 CP594 Team Hardwood-Trek
27 Mason, Henry 5 2 3 CP1191
29 Goyette, Jacob 4 4 CP268 Team Spoke O`Motion
29 Miller, Eric 4 4 CP787 Arrow Racing
31 Andersen, Kyle 3 3 CP219

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Harvey, Rebecca 115 20 20 25 25 25 CP405 CSAJCC p/b Norco LG
2 Baltovich, Maddy 64 20 22 22 CP1219
Cummings, Elissa 22 22

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Fuller, Samantha 122 25 25 25 22 25 CP153 Down to Earth
2 Fabbro, Sarah 107 22 22 22 25 16 75722 Team Hardwood-Trek
3 Gilligan, Dana 102 20 20 20 20 22 CP571 Team Hardwood-Trek
4 Follas, Skye 86 18 15 17 18 18 CP352 The Hub Race Team
5 Waldeck, Camille 76 15 14 16 16 15 74691 ShortHills CC Race Team : Reactivated Racing
6 Creswicke, Charlotte 71 17 17 17 20 CP107 Invita-FCV
7 Lai, Jessica 67 16 16 18 17 CP317
8 Schaefer, Tove 18 18 CP502 EsteemTraining.Com
9 Varieur, Natasia 13 13 CP1313
Vandermyden, Lorraine 12 12

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Smith, Will 108 22 22 22 22 20 CP234 Team Hardwood-Trek
2 Leliveld, Matthew 102 17 20 20 20 25 CP560 Team Hardwood-Trek
3 Woods, Colton 100 25 25 25 25 CP708 Team Hardwood-Trek
4 Wuergler, Eric 75 11 15 16 17 16 CP651 Bike Zone Racing
5 Fex, Rene 70 20 10 18 22 CP650 Team Hardwood-Trek
6 Kerr, Dylan 65 8 13 13 16 15 CP768 Team Hardwood-Trek
7 Monteith, Robbie 62 14 16 17 15 75729 Team Hardwood-Trek
8 Summers, Laurier 53 13 6 11 13 10 CP671 Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles
9 Harvey, Cole 52 12 5 18 17 CP404 CSAJCC p/b Norco LG
10 Carone, Joey 51 18 18 15 CP666 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
11 Landry, Tristan 46 7 8 10 12 9 CP143 Speedriver.com
12 Brassor, Michael 44 4 12 14 14 CP976
13 Knights, Luke 42 10 7 14 11 CP91 Team Spoke O`Motion
14 Ogryzlo, Levi 35 17 18 CP600 Cyclepath Oakville Race Team
15 Brooks, Cole 27 15 12 CP933 Team Hardwood-Trek
16 Couch, Spencer 19 5 9 5 CP595 Team Hardwood-Trek
17 Elliott, Richard 18 9 9 75655 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
18 Hedgcock, James 16 16 75674 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
18 Bishenden, Stuart 16 3 13 CP347 Team Spoke O`Motion
20 Dicks, Alexander 14 14 CP394 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
21 Murphy, Robert 13 6 7 75001 Team Spoke O`Motion
Hudson, Brayden 12 12 ShortHills CC Race Team
22 Ciotlos, Jack 11 11 CP1042
Ovaska, Luukas 11 11
Fleetwood, Damian 10 10
23 Jackson, Zakariya 10 2 8 CP1126 Newmarket Eagles Cycling Club
24 Rocks, Thomas 8 8 CP1145 EsteemTraining.Com
25 Anderson, Michael 6 6 CP1369

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Shikaze, Kaitlyn 107 20 20 20 22 25 CP261 Cyclepath Oakville Race Team
2 MacDonald, Sierra 99 18 17 22 20 22 CP326 Team Hardwood-Trek
3 Stel, Jocelyn 97 22 25 25 25 75276
4 Peddle, Mackenzie 85 25 22 18 20 CP452 EsteemTraining.Com
5 Trayling, Molly 84 15 16 17 18 18 CP674 Team Hardwood-Trek
6 Kaminski, Madeleine 63 16 14 16 17 CP587 Team Hardwood-Trek
7 Beaudoin, Celeste 41 14 13 14 CP1135
8 Reid, Carys 30 15 15 CP148 Team Spoke O`Motion
9 Stecnik, Claire 18 18 CP1100 Team Hardwood-Trek
10 Smyth, Chloe 13 13 CP750

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Ebner, Annika 113 22 22 22 25 22 75428 Fresh Air Experience
2 Kleinikkink, Amanda 100 25 25 25 25 CP324 Waterloo Cycling Club
3 Couch, Riley 60 20 20 20 CP596 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Raynor, Aidan 104 22 22 22 18 20 CP369 Newmarket Eagles Cycling Club
1 Hrotovytskyy, Bohdan 104 20 17 20 22 25 CP54 Team Hardwood-Trek
3 Clark, Owen 100 25 25 25 25 74623 Ottawa Bicycle Club
4 De Groote, Theodore 92 16 16 18 20 22 CP371 Newmarket Eagles Cycling Club
5 Bibic, Dylan 90 18 20 17 17 18 CP688
6 Holmgren, Max 78 15 14 16 16 17 CP786 Velocity Cycle And Ski
7 Barnes, Lucas 74 14 15 15 14 16 CP417 Team Hardwood-Trek
8 Ravelle, Bodhi 64 13 12 13 13 13 CP681 Arrow Racing
9 Mysko, Alex 61 17 18 11 15 CP385 Team Hardwood-Trek
10 Mehta, Rohan 51 12 13 12 14 CP414 Arrow Racing
10 Leynes, Jude 51 8 11 8 12 12 CP407 Arrow Racing
12 Harapiak, Benjamin 35 9 8 7 11 CP603 Arrow Racing
13 Varieur, Zachary 31 11 10 10 CP1314
Varieur, Jasper 28 10 9 9
14 MacDonald, Sullivan 15 15 CP834
Stevenson, MacLaren 11 11
15 Schuman, Connor 10 10 75585 St. Catharines Cycling Club
16 Inglis, Theron 9 9 CP1047
Tress, Braydon 7 7

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Bowen, Michael 89 16 18 20 18 17 74504 Cyclepath Markham
2 Saunders, Matt 69 20 22 17 10 75244 Team Spoke O`Motion
3 Robbescheuten, Keith 61 13 13 22 13 75544
4 Wiersma, Richard 56 14 15 11 16 74452
5 Bryce, Chris 50 15 17 18 76001 Dark Horse Flyers
6 Ng, Carl 44 9 15 20 75452 Cyclepath Oakville Race Team
7 Leonard, Jube 41 9 17 15 CP799 Team Hardwood-Trek
8 Knights, Greg 38 20 18 74519 Arrow Racing
9 Labancz, David 37 7 16 14 75185 The Hamilton Cycling Club
10 Conlon, Shawn 35 8 10 13 4 75176 St. Catharines Cycling Club
10 Davies, Roy 35 14 12 9 74783
12 Wood, Paul 31 5 6 11 9 74641 Lapdogs Cycling Club
13 Bowers, Richard 28 11 11 6 74456 Lapdogs Cycling Club
14 Rose, Joel 25 12 10 3 74197 The Hub Race Team
Chenier, Guy 25 25
15 Fu, William 24 17 7 74282
15 Batrynchuk, Jody 24 16 8 75191 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
17 Barrett, Chris 23 8 10 5 75929
McPhee, Ian 22 22
Konecny, Scott 22 22
Kelly, Alex 20 20
18 Solem, Murray 16 16 75550 Spinsanity Cycles Inc.
18 Grujic, Steve 16 4 12 75956
Smith, Wil 16 14 2
20 Walsh, Steven 15 7 8 CP397 Team Spoke O`Motion
20 Jordan, Trevor 15 15 CP1082
22 Gain, Don 14 14 75609 Team Hardwood-Trek
23 Ebner, Bob 13 7 6 75427 Fresh Air Experience
Labrosse, Erik 13 13
24 MacNeil, Ron 12 12 75215 Cyclepath Markham
Devries, John 12 12
25 Cox, Barry 11 6 5 74608 Lapdogs Cycling Club
25 Daniell, Doug 11 11 74423 Collingwood Cycling Club
27 Cummins, Jamie 10 4 6 75621 Arrow Racing
Schiafone, Clint 10 10
28 Fisher, Russell 9 9 75921
29 David, Philip 8 8 74412 Total Sports the Bike Shop
30 MacDonald, Dan 7 7 CP827
31 Plata, Alan 6 3 3 75818
32 Dorval, Dan 5 5 CP172
32 Humphreys, David 5 3 2 75229
Musgrave, Keith 5 5
34 Brokenshire, Andrew 4 4 CP931
Kocemba, Simon 4 4
35 MacLeod, Doug 3 3 CP511
Kaminski, Paul 2 2 Morning Glory Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Munoz, Mauricio 83 14 15 20 18 16 75114
1 Zietara, Adam 83 17 14 22 17 13 74546 Lapdogs Cycling Club
3 Rendering, Gary 72 25 25 22 75909
4 Febrey, John 69 15 13 17 14 10 75577 HBCC
5 Connor, Greg 65 25 22 18 74244 Morning Glory Cycling Club
6 Wagler, Paul 59 11 9 13 15 11 75172 Two Wheel Racing
7 McCrossan, Steve 57 13 12 12 12 8 75462 Team Spoke O`Motion
8 Harvey, Bill 54 8 16 16 14 75280 CSAJCC p/b Norco LG
9 Lowes, Brent 48 7 10 14 17 75774
10 Matthews, Mark 44 8 11 13 12 75231 Total Sports the Bike Shop
Toohill, Sean 38 18 20
11 Jackson, Adrian 38 18 20 75064 Nacsworld.com Norco
12 Berno, Dino 37 10 4 9 8 6 74561 EsteemTraining.Com
12 Lee, Jeff 37 12 25 74958
12 Moore, David 37 20 17 74447 Morning Glory Cycling Club
15 Leliveld, John 34 6 11 10 7 75862
16 Givens, Robert 31 16 15 74204 Chain Reaction Cycling Club
17 Kleinikkink, Albert 29 5 15 9 75120 Waterloo Cycling Club
Demers, Richard 29 9 20 Timmins Cycling Club
18 Andersen, Rick 27 5 10 9 3 74702
Fleury, Keith 22 22
Beer, Christopher 18 18
19 MacEachern, Andrew 16 16 74359 Morning Glory Cycling Club
20 McIntyre, John 14 7 7 75955
21 McIsaac, Mark 11 11 74720 Bike Zone Racing
22 Brassor, David 10.23 2.97 2.97 4.29 CP777 Team Hardwood-Trek
23 Cho, Derrick 10 2 8 74672 Lapdogs Cycling Club
24 Hynd, Robert 9 6 3 75256 EsteemTraining.Com
25 McLean, Kevin 7 7 75661 Cabbagetown Cycling Club
Girard, Roger 5 5
26 James, Kevin 4 4 CP79 Caledon Hills Cycling Race Team
26 Doiron, Bob 4 4 CP798 Team Hardwood-Trek
Thiessen, Wayne 3 3
28 Couillard, Paul 2 2 CP1404
28 Grant, Andrew 2 2 74809

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (50-54 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Follas, Jamie 97 16 17 22 20 22 74854 The Hub Race Team
2 Martins, Emanuel 95 15 20 18 25 17 75217 London Centennial Wheelers Inc.
3 Abbey, Garnett 91 20 16 20 17 18 74683 ERACE Cancer Cycling Team
4 Lynch, Michael 90 22 22 15 15 16 74411 Two Wheel Racing
5 Wind, Hardy 82 17 18 22 25 75933 Bike Zone Racing
6 Burke, John 59 12 14 17 16 75645 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
7 Wagler, Duane 58 11 11 10 14 12 74508 Two Wheel Racing
8 Nadon, Jean-Pierre 44 10 11 12 11 74618 Two Wheel Racing
9 Giangrande, John 40 14 13 13 75602 Trek Store C.C.
Hamm, Gerald 38 18 20 Blacksheep Mountain Bike Club
10 Read, Nigel 34 4 10 13 7 75212 Team Spoke O`Motion
11 Blacklock, Chris 33 18 15 CP140 Cyclepath Oakville Race Team
12 Chalovich, Mike 30 8 12 10 74538 Lapdogs Cycling Club
13 Hall, James 27 13 14 75508 Trek Store C.C.
14 Bow, Malcolm 21 7 14 74191 Speed River Cycling Club
15 Rennie, Robert 18 4 11 3 CP619 Arrow Racing
Loney, Peter 16 16 HBCC
16 Girolametto, Paul 16 2 10 4 75631
17 Rieckelman, Ed 15 7 8 74283
17 Beck, Tom 15 15 74435
19 Killeen, William 13 13 CP364
Jenkins, Wayne 12 12
20 Roman, Ricardo 11 5 6 CP1200
Horz, Peter 11 5 6
Antonovitch, Anatoli 9 9
21 Landsley, Sean 9 9 75287 Pedal Power Racing
21 East, Tom 9 9 CP863
21 Elliott, Frank 9 9 75139 Owen Sound Cycling Club
24 Clavir, Rick 8 8 74347 Team Spoke O`Motion
Morrison, Tim 6 6 ShortHills CC Race Team
25 Guiot, Richard 5 5 75537 Total Sports the Bike Shop
26 Harries, Owen 4.62 4.62 CP853 Mountainview CC-Total Sports
Smith, Robert 3 3
27 Mang, Paul 3 3 74801 MBRC.org – Gears
28 Hall, Stuart 2 2 CP930

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (55-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Derrick, Mark 107 13 22 25 25 22 74365 Kamikaze Racing
2 Zottl, Fred 94 25 22 22 25 74395 Arrow Racing
3 Near, Barry 90 20 18 16 18 18 75295 Trek Store C.C.
4 Valjas, Peter 57 17 20 20 75725 Sporting Life
5 Michaud, Jean 31 16 15 75525 Lapdogs Cycling Club
5 Farnell, Brian 31 16 15 75570 J&J Cycle
7 Wood, Dale 20 20 CP435 Total Sports the Bike Shop
7 Massicotte, Robert 20 20 75574 ERACE Cancer Cycling Team
9 Hawks, Tom 18 18 CP250 ERACE Cancer Cycling Team
9 Cabardos, Louis 18 18 75630 Cobourg Cycling Club
11 Zur, Ilan 17 17 CP283
11 Vendrig, Richard 17 17 CP928
11 Irwin, Greg 17 17 74947
14 Bietola, John 15 15 74055
Porter, Terry 14 14
15 Packham, Bill 14 14 74474 Lapdogs Cycling Club
Reinholt, Ron 13 13
16 Tykoliz, Wally 12 12 74951 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master (60+ yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Wiechula, Damian 100 20 20 18 20 22 74992 CSAJCC p/b Norco LG
2 Kinsie, Bob 91 22 22 22 25 74684 Two Wheel Racing
3 Morrow, Francis 86 17 17 16 18 18 74130
4 Fabbro, Dave 75 25 25 25 75686 Team Hardwood-Trek
5 Reid, Chris 67 22 25 20 75931 Team Spoke O`Motion : Newmarket Eagles Cycling Club
6 Hughes, Craig 62 14 16 15 17 74396
7 Baker, Steve 53 16 17 20 75568 CSAJCC p/b Norco LG
8 Rose, Robert 33 18 15 74337 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
8 Kocemba, Jan 33 15 18 75201

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Demers, Samantha 100 18 20 20 22 20 75808 Sudbury Cycle Club
2 Webster, Lindsay 75 25 25 25 CP1056
3 Smith, Carolyn 71 20 18 17 16 74148 Waterloo Cycling Club
4 Wudarzewski, Amanda 56 16 22 18 75503 Waterloo Cycling Club
Sauder, Allison 47 25 22 Blacksheep Mountain Bike Club
Ford-Smith, Shannon E. 40 22 18 ERACE Cancer Cycling Team
Trodd, Kailey 35 18 17 Blacksheep Mountain Bike Club
Reid, Katie 32 15 17 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
5 Goettsch, Mari-Ann 29 15 14 75366 Wild Bettys Cycling Club
Zabukovec, Alana 25 25
6 Campbell, Jennifer 22 22 74820 First Capital Cycling, Kingston
Knight, Katherine 20 20
7 Scheld, Meagen 17 17 CP1242
7 Chappell, Lauren 17 17 75080
St-Onge, Veronique 16 16
Boily, Veronique 16 16
9 Thibodeau, Shawna 16 16 75895
Dart, Leslie 15 15
Menard, Lee-Anne 15 15
10 Burress, Katherine 15 15 CP201
11 Harries, Gillian 14 14 CP854 Mountainview CC-Total Sports
Ng, Renne 13 13
12 Wichrowska, Natalie 12 12 75045

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Alsop, Christina 76 18 16 20 22 74925 CSAJCC p/b Norco LG
2 Lewis, Anouchka 50 25 25 CP748
3 Ivey, Katherine 47 22 25 75826
4 Fender, Lisa 42 20 22 75707 Wild Bettys Cycling Club
Martin, Marisa 42 22 20 Wild Bettys Cycling Club
Grujic, Karen 36 18 18
5 Powers, Laura 25 25 75053 Arrow Racing
Brandt, Katrina 20 20 Wild Bettys Cycling Club
6 Rinaldi, Gia 18 18 75973
Chiprout, Amanda 17 17
Emsley, Angela 17 17
7 Letton, Jane 17 17 75719 Wild Bettys Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-49 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Getty, Kim 116 22 25 22 22 25 75069
2 Waldeck, Margie 93 18 18 17 20 20 75318 ShortHills CC Race Team
3 Chalovich, Kim 69 20 17 16 16 74852 Lapdogs Cycling Club
4 Seydel Diberto, Alison 68 17 16 18 17 75357 Lapdogs Cycling Club
5 Lagler, Sandra 56 14 13 12 17 75143 EsteemTraining.Com
6 McIsaac, Denise 47 14 15 18 74719 Bike Zone Racing
7 McLean, Holly 43 16 12 15 75170 Trek Store C.C.
8 Brockington, Kara 42 20 22 CP124
9 Smith, Carolyn 38 20 18 CP822 Team Hardwood-Trek
10 Flood, Melanie 29 13 16 CP374 Arrow Racing
10 MacIntyre, Meg 29 15 14 CP829
Jost, Monika 25 25
12 Amancio, Michelle 24 13 11 75675 Caledon Hills Cycling Race Team
13 Woodin, Melanie 15 15 CP509 Morning Glory Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master 50+ Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Wilson, Jennifer 119 22 25 25 22 25 75619 Caledon Hills Cycling Race Team
2 Russell, Cathy 72 16 18 20 18 75286 EsteemTraining.Com
3 Flemming, Tanya 62 18 22 22 74954 CSAJCC p/b Norco LG
4 Davie, Melinda 45 25 20 74953 Wild Bettys Cycling Club
5 Armstrong, Barb 44 12 15 17 74941 CSAJCC p/b Norco LG
6 Fisher, Lee 40 20 20 75521 CSAJCC p/b Norco LG
Atkinson, Rebecca 30 13 17 Wild Bettys Cycling Club
7 Tykoliz, Anna 30 14 16 74950 CoachChris.ca/Ted Velikonja
Underwood, Ene 25 25
8 Foxcroft, Jillian 22 22 75359
9 Armstrong, Sherry 17 17 75788
10 Brooks, Deena 15 15 75565

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
Banel, Monika 25 25
1 Rudmik, Kristi 25 25 CP1039
Rippel, Janet 25 25 Timmins Cycling Club
Couture, Helene 22 22
2 Vanexan, Lisa 22 22 CP1222
3 Quirion, Myndi 20 20 CP312
Salt, Jessica 20 20
Cowan, Cheryl 18 18
Futak, Ripa 17 17

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Janzen, Lee 61 16 20 25 CP151
2 Carrier, Nicholas 50 25 25 CP1114
3 Hubbert, Matt 33 13 20 CP439
3 Tzavelas, Louie 33 10 12 11 CP249
5 Leska, Robert 30 14 16 CP415 EsteemTraining.Com
6 Farren, Adam 26 11 15 75198 HBCC
7 Girgis, Simon 25 25 CP667
8 Chan, Alan 22 22 CP776
8 Lwin, Trevor 22 22 CP382
Doyle, Marcus 22 22 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
10 Kubacki, Kamil 20 20 CP69
Hey, Christopher 20 20
11 Hannaford, Dean 18 18 CP1190
11 Reis, Marco 18 18 CP1036
11 Lim, Lloyd 18 18 CP675 Impala Bicycles
Hlavenka, Steve 18 18
14 Taylor, Mark 17 17 CP244
14 Stevenson, Simon 17 17 CP870
14 Froehlich, Mario 17 17 CP530
14 Simms, Paul 17 17 CP1379
Paquette, al 16 16
Duncan, Stuart 15 15
Underhill, Steve 15 15
18 Duffy, James 15 15 CP694 Team Hardwood-Trek
Bombardieri, Kevin 14 14
19 Hulton, James 13 13 CP505 Team Hardwood-Trek
20 Lee, Robert 12 12 CP190 Barrie/Simcoe Cycling Club
Kidd, Robbie 12 12
Bosque, Jaime 11 11
Nishikawa, Richard 10 10
21 Muir, Jeff 10 10 CP744
Farnell, David 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


SingleSpeed

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Dermont, David 100 25 25 25 25 75699 True North Cycles
2 Fleetwood, Craig 84 22 20 22 20 CP1084 Blacksmith Cycle
3 Burnside, Brian 80 22 18 22 18 CP551 CSAJCC p/b Norco LG
4 Laszkowski, Krystian 75 20 20 18 17 CP93
5 Woo, Larry 57 15 11 20 11 74384 Lapdogs Cycling Club
6 van Vliet, Claudia 55 13 15 13 14 CP556 CSAJCC p/b Norco LG
7 Storoniak, Alexa 52 12 14 14 12 CP644 CSAJCC p/b Norco LG
8 Ivey, Chris 49 17 16 16 75302 Barrie/Simcoe Cycling Club
9 Caylor, Sarah 47 14 15 18 CP1316 Bike Zone Racing
10 Lowry, Thomas 35 18 17 CP200
11 Beck, Tom 32 16 16 74435
12 Glassford, Peter 30.61 5.61 25 74084 Trek Canada Mountain Bike Team
13 Duncan, Michael 26 17 9 74321 HBCC
14 Cauchi, John 22.59 2.31 3.3 1.98 15 74650 Rock and Road Cycling
15 Chapman, Stephen 22 22 74763
16 Artemyev, Roman 17 17 CP362
Glazier, Scott 13 13 CSAJCC p/b Norco LG
17 Osborne, Mike 13 13 CP163 Waterloo Cycling Club
18 Kerton, Jeff 12 12 75153 ShortHills CC Race Team
19 Haufler, Bob 11 11 74438 Midweek Cycling Club
20 Strathearn, Andrew 10 10 CP1280 Total Sports the Bike Shop
Vernackt, Chris 10 10 Total Sports the Bike Shop
Simard, Dan 9 9

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 James, Alex 91 22 22 22 25 75526 KHS Bicycles
2 O`Keefe, Daniel 74 13 12 14 20 15 74826 Rock and Road Cycling
3 Saunders, Denny 71 20 17 16 18 74207 Team T1C London Honda-Village Cycle
4 Beilis, Alex 62 11 9 11 18 13 75950
5 Hatfaludy-Kantor, Babylon 57 15 14 17 11 75919
6 Charlebois, Marc 55 13 25 17 75616
7 Wedeles, Chris 49 18 16 15 75030 Bateman`s Bicycle Company
8 Jirasek, Lubomir 48 16 7 16 9 75405 EsteemTraining.Com
9 Groenke, Alex 40 20 20 74551 Peterborough Cycling Club
Saywell, Adrian 28 17 11
10 Brunet, Darcey 27 15 12 75906
10 Sagle, Ian 27 5 6 13 3 75763 Dark Horse Flyers
12 Giangrande, Charles 25 4 14 7 75601 Trek Store C.C.
Kinsie, Jon 25 25
13 Hamill, Aaron 24 10 14 74476 Waterloo Cycling Club
13 Brunet, Danny 24 7 17 75865
15 Zimcik, Andrew 22 22 74100 Morning Glory Cycling Club
16 Rutherford, Ryan 20 20 75776 Impala Bicycles
16 Poole, Denver 20 12 8 75505
18 Waters, Jeff 19 4 10 5 74470
19 Slotegraaf, Sidney 18 18 74903 TUF RACK Racing
19 McPhaden, Cameron 18 18 74628
21 Sharp, Matt 16.5 6.6 5.28 4.62 75011 Kamikaze Racing
22 Williams, Kris 16 10 6 75829
Radford, Logan 16 16
Paradis, David 15 15
Smith, Tavis 14 6 8
23 Kane, Thomas 14 14 CP1089
24 Fraser, Rob 13 13 74734 TUF RACK Racing
Giltrow, Graeme 12 12
Manning, Ian 12 12
25 Donaghey, Ian 12 3 9 75755
Roy, Elijah 11 11
26 Horsley, Ross 10 10 76000
26 Cattral, Colin 10 2 8 75423 ERACE Cancer Cycling Team
Thibert, Stuart 10 10
Whitten, Trevor 9 9
Ocampo, Michael 9 9
Massicotte, Jason 8 8
Pavlik, Matt 8 8
28 Pereira, Jordan 7 7 75816 The Hub Race Team
Grummett, Mike 6 6
Whitty, Alec 5 5
29 Normandeau, Michael 5 5 CP785
Miller, Alexander (Sandy) 4 4
30 Cabardos, Alain 3 3 75628 Cobourg Cycling Club
31 Nadeau, Marc 2 2 75743

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Sport (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Pugsley, Adam 76 17 17 22 20 74258 Centurion Development Canada
2 Jeffs, Nathan 70 25 20 25 75383 Centurion Development Canada
3 Crawley, Aidan 38 20 18 75558 Trek Store C.C.
3 Floyd, Austin 38 18 20 74216 Chameleonaires Club
5 Slute, Ben 34 16 18 CP1387
6 Ayrheart, Craig 33 15 18 75189 Peterborough Cycling Club
7 McDowell, Taylor 22 22 CP1032
8 Jefferey, Matthew 20 20 75813
9 Truman, Hayden 16 16 CP357 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
10 Andersen, Ryan 14 14 74952

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-34 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Bandurka, Dan 102 18 22 22 20 20 74884 Lapdogs Cycling Club
2 De Groote, Eric 87 25 20 20 22 74825 Newmarket Eagles Cycling Club
3 Bateman, Robert 70 15 15 18 22 75697 Bateman`s Bicycle Company
4 Chappell, Brandon 68 16 17 17 18 75102 Bateman`s Bicycle Company
5 Simpson, Eric 66 25 16 25 75360
6 Buckland, Jesse 59 12 13 17 17 75712 Arrow Racing
7 Lavers, Matthew 46 11 8 11 16 75700
8 Wheelock, David 45 17 12 16 74659 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
9 Parrott, Jamie 38 13 10 15 75062 Euro-Sports
10 Chapman, Ben 37 9 4 10 14 75600
Horlick, Mike 28 13 15 Evolution Cycling Club
11 Blayney, Richard 23 14 9 74311 North Down CC
12 Zalewski, Filip 22 7 6 9 74550 Lapdogs Cycling Club
Vreugdenhil, Jeremy 21 10 11
Larochelle, Marc 18 18 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
Anstice, Alex 18 18 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
Johnston, Livingston 16 3 13
13 Jenkins, Kevin 14 14 75356 Cobourg Cycling Club
14 Moesker, Dallas 12 12 75749 Pedal Power Racing
15 Grzesh, Matt 8 8 74477 Team T1C London Honda-Village Cycle
McGuire, Brandon 7 7
16 Fitzsimmons, Elliott 6 6 74665 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
MacDonald, Scott 5 5

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (35-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Honig, Peter 84 20 20 22 22 75519
2 Reith, Bevin 70 18 14 20 18 74791 Lapdogs Cycling Club
3 Charles, Trevor 65 15 16 18 16 74394
4 Knights, Dave 59 10 15 17 17 74457 Team Spoke O`Motion
Bosotas, Paul 45 20 25
5 Bartczak, Tomek 44 15 14 15 75977 Bateman`s Bicycle Company
6 MacKinnon, Keith 38 17 12 9 74870 Evolution Cycling Club
7 Bennetto, Al 36 11 8 17 74756 Pedal Power Racing
8 Bauckham, Joe 33 22 11 75368 Kamikaze Racing
9 Tearle, Kevin 30 13 17 74275 Nacsworld.com Norco
10 Ennis, Jay 29 9 20 CP1012
10 Raynor, Chris 29 5 14 10 75052 Newmarket Eagles Cycling Club
10 Rodgers, Mark 29 16 13 74397
13 Murphy, Michael 27 14 13 74793 Team Spoke O`Motion
Ailey, Keith 25 25 Blacksheep Mountain Bike Club
Good, Steve 25 25 Bike Zone Racing
14 Markon, Vincent 25 5 16 4 75986 Bike Zone Racing
15 Cummins, Jeremy 23 8 2 13 75805 Arrow Racing
Godson, Jesse 22 22
16 Smith, Ryan 22 3 4 15 CP905
17 Moosie, Brian 21 7 14 75426 Lapdogs Cycling Club
18 Ravelle, Kent 19 2 12 5 75467 Arrow Racing
19 Artemyev, Roman 18 18 CP362
Buchwald, Denis 18 18
20 Belanger, Louis 16 16 74352 Morning Glory Cycling Club
21 Ioannou, Stefan 14 6 8 74491
21 Russell, Dan 14 12 2 74166 Lapdogs Cycling Club
Betzold, Blaine 13 7 6 ShortHills CC Race Team
Boudreau, Ryan 13 13
Nault, Scott 12 12
Lederman, Chris 12 12
23 Kataila, Kristian 11 8 3 74758 Bike Zone Racing
23 Kerton, Jeff 11 11 75153 ShortHills CC Race Team
23 Harding, Dave 11 11 74973
26 Vurma, Jason 10 10 CP637
Chappell, Mark 10 10 KHS Bicycles
MacDonald, John 9 9
27 Marett, John 9 9 75611 Peterborough Cycling Club
Hudson, Ed 7 7 ShortHills CC Race Team
Smith, Oren 6 6 Collingwood Cycling Club
28 Carnegie, Graham 4 4 75789
29 Ishai, Lior 3 3 76036

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Leonard, Erica 109 20 25 20 22 22 74730 Team Ontario : Trek Store C.C.
2 Meeuwisse, Soren 100 25 25 25 25 75582 Team Ontario : Trek Store C.C.
3 Simms, Hannah 96 18 22 18 20 18 74678 Trek Store C.C.
4 Lai, Tiffany 85 16 18 17 18 16 75316
5 Foxcroft, Paige 61 22 22 17 75132 Team Ontario : Trek Store C.C.
6 Creswicke, Farleigh 34 17 17 74667 Invita-FCV
7 Dostie-Ménard, Florence 20 20 53095 CVM Procycle Hull-Aylmer
7 Thomas, Emily 20 20 74584 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Golding, Haley 95 25 25 20 25 74239 Team Ontario : CSAJCC p/b Norco LG
2 Nadon, Marie-Pierre 92 25 20 25 22 74156 Two Wheel Racing
3 Kelly, Siobhan 84 22 22 22 18 74217 Team Ontario : AdrenalineRacer / ToWheels
4 Hague, Gillian 76 20 18 18 20 74238 Sporting Life
5 Demers, Jess 57 22 18 17 75820 Timmins Cycling Club
6 Fleury, Megan 53 20 17 16 75490 Timmins Cycling Club
7 Ruder, Sarah-Louise 33 17 16 75747 Cyclepath Markham
8 Howden, Isabella 18 18 75795 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Kaikkonen, Kate 117 22 25 25 20 25 75013 Pedal Power Racing
2 Giangrande, Victoria 109 20 20 22 25 22 75584 Trek Store C.C.
3 Hope, Barbara 98 18 18 20 22 20 74593 Team Spoke O`Motion
4 Ferguson, Tabi 47 25 22 75429 Waterloo Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Shin, Linda 100 25 25 25 25 74723 Blacksmith Cycle
2 Cauchi, Catrina 97 22 16 22 20 17 75038 Rock and Road Cycling
3 Hanham, Tanya 94 25 17 18 18 16 74427 CoachChris.ca/Ted Velikonja
4 Hutson, Lisa 82 20 20 20 22 74853 HBCC
5 Starck, Carlene 77 17 18 22 20 75552 TUF RACK Racing
6 Owsley, Abigail 58 18 22 18 74776 Pedal Power Racing
7 Wright, Jennifer 48.61 5.61, 13 16 14 75710
8 O`Connor, Sarah 46 14 15 17 75615 Wild Bettys Cycling Club
9 Morgan, Kate 44 15 14 15 74454 Lapdogs Cycling Club
10 Cullen, Kelly 32 16 16 74566 Team Spoke O`Motion
11 Simon, Christie 17 17 76013 Wild Bettys Cycling Club
12 Robertson, Michelle 13 13 75213 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40+ yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Holmgren, Lisa 100 25 25 25 25 75649 Velocity Cycle And Ski
2 O`Hare-Vedova, Maureen 67 15 16 18 18 75466 Pedal Power Racing
2 Greene, Leslie 67 11 11 16 16 13 75478 Chain Reaction Cycling Club
4 Winters, Donna 61.76 8.25 7.26 8.25 20 18 Full1
5 Mousseau, Nathalie 58 20 22 16 74325 CoachChris.ca/Ted Velikonja
5 Bacik, Andrea 58 14 12 17 15 75288 Pedal Power Racing
7 Musgrave, Ingrid 55 16 17 22 75641
8 Davis, Lori 52 15 17 20 74580 Barrie/Simcoe Cycling Club
9 Derrick, Lynn 51 10 15 15 11 74366 Kamikaze Racing
10 Mitges, Jany 49 17 18 14 74185 ERACE Cancer Cycling Team
11 Sweet, Carmen 45 25 20 75290 Impala Bicycles
12 Schoebl, Glenda 44 13 14 17 75249 Bike Zone Racing
13 Smith, Helen 40 18 22 75660 Evolution Cycling Club
14 Bowker, Andrea 37 12 13 12 75236 Lapdogs Cycling Club
15 Wansbrough, Noelle 22 22 75904 Kamikaze Racing
15 Duke, Robyn 22 22 74541 Lapdogs Cycling Club
17 Kofman, Lori 20 20 74124 ERACE Cancer Cycling Team

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Bailey, Mitchell 92 25 22 20 25 74052 Trek Canada Mountain Bike Team
2 Noble, Steven 91 18 25 16 14 18 74086 Opus / OGC
3 Zandstra, Derek 75 25 25 25 74053 Scott – 3 Rox Racing
4 Krushel, Kelsey 74 20 22 17 15 74789 TUF RACK Racing
5 McClelland, Jacob 69 9 17 12 15 16 75453 AWI Racing
6 Nadon, Marc-Antoine 67 16 15 16 20 74098 Scott – 3 Rox Racing
7 Jette, Cameron 62 18 22 22 74116 Scott – 3 Rox Racing
7 McNeely, Evan 62 22 18 22 74021 Norco Factory Team
9 Martindill, Matthew 59 11 18 13 17 75035
10 Atkins, Ryan 50 17 20 13 75037 Apollo Bicycles
11 Watson, Andrew 48 20 10 18 74279 Norco Factory Team
12 Wagler, Tyson 45 13 5 11 5 11 74517 Two Wheel Racing
13 Lynch, Scott 42 15 7 11 9 75056 Two Wheel Racing
14 Slaughter, Jon 40 12 6 8 14 74179 CSAJCC p/b Norco LG
15 Gale, Tim 39 7 16 12 4 75141 Pedal Power Racing
15 Ross, Davis 39 10 13 16 74442 Team Bikeland
17 Winfield, Jon 38 2 13 9 14 74866 Team Bikeland
17 Brioschi, Corey 38 3 10 9 4 12 74319 ShortHills CC Race Team
19 Glassford, Peter 37 17 20 74084 Trek Canada Mountain Bike Team
19 Wagler, Preston 37 8 9 5 7 8 74509 Two Wheel Racing
21 Carleton, Tim 34 5 12 3 3 11 74160 La Bicicletta Cycling Club
22 Cauchi, John 32 7 10 6 9 74650 Rock and Road Cycling
23 Massicotte, Kevin 31 14 17 74091 Ride with Rendall
24 Varga, Daniel 30 15 15 75716 Opus / OGC
25 Winfield, Mark 26 6 8 12 74567 Team Bikeland
26 Schmidt, Alex 21 8 13 74844 Speedriver.com
27 Matthews, Bretton 18 4 4 10 75329 Norco Evolution
27 Meyers, Trent 18 11 2 5 74136 Caledon Hills Cycling Race Team
29 Farquharson, Matthew 14 14 74782 TUF RACK Racing
30 Wallar, Robin 10 10 74552 Team Spoke O`Motion
30 Forrest, Jarrod 10 2 8 75058 Rebec and Kroes Cycles
30 Lefebvre, Alex 10 6 4 74345 Speedriver.com
33 Fruetel, Chris 9 4 5 74996 Trek Store C.C.
34 Prosser, Steve 7 7 75546 Team Spoke O`Motion
34 Van Moorsel, Greg 7 7 74600 Reynold Cycle
36 Bagg, Ian 6 6 74862 The Hub Race Team
36 Wagler, Simon 6 6 74293 Two Wheel Racing
38 Galbraith, Elliot 3 3 74731 Centurion Development Canada
38 Hakkers, Corey 3 3 75151 Two Wheel Racing
38 Alp, Stu 3 3 75888 KHS Bicycles
41 Hermanovsky, Michael 2 2 75517
41 Baumhard, Erich 2 2 75324 Evolution Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Jonker, Jarred 102 13 20 25 22 22 74209 Team Ontario : J&J Cycle
2 Disera, Peter 75 25 25 25 74069 Team Ontario : CSAJCC p/b Norco LG
3 Meyers, Bryan 74 17 22 17 18 74210 CSAJCC p/b Norco LG
4 Skala, Eddie 68 15 22 18 13 74773 Pedal Bicycle Shop
5 Kozman, Braedyn 67 16 16 20 15 75440
6 Brennan, Jaxon 64 18 18 14 14 75082 Team Spoke O`Motion
7 Thomas, Aaron 60 20 20 20 74240 Team Ontario : CoachChris.ca/Ted Velikonja
8 Freund, Brandon 52 14 14 15 9 75109
9 Johnston, Eric 45 17 12 16 74934 Barrie/Simcoe Cycling Club
10 Elliott, William 43 18 25 74118 CSAJCC p/b Norco LG
11 Waldeck, Tommy 41 17 13 11 74690 Reactivated Racing
12 Gowthorpe, Andrew 37 12 15 10 75110 Cyclepath Oakville Race Team
13 McDougall, Graham 30.36 5.61 8.25 8.25 8.25 75557 EsteemTraining.Com
14 Cornish, Darcy 28 16 12 76037 Blacksheep Mountain Bike Club
15 Burke, Jack 22 22 75083 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
16 O`Donnell, Trevor 17 17 75536 Centurion Development Canada

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Haviland, Sue 100 20 22 20 18 20 75311 Norco Evolution
2 Sin, Amanda 69 25 22 22 74057 Scott – 3 Rox Racing
2 Bietola, Laura 69 25 15 12 17 74056 RealDeal/Gears p/b Fieldgate
4 Dreyer, Mandy 65 16 16 15 18 74902 TUF RACK Racing
5 Brooks, Cayley 63 22 16 25 74108 Trek Canada Mountain Bike Team
6 Dundas, Katlyn 61 13 14 14 20 74087 Trek Store C.C.
7 Smith, Haley 58 18 18 22 74083 Norco Factory Team
8 Lafrenière, Julie 56 14 25 17 74040 Ride with Rendall
9 Nieuwold, Elyse 55 11 13 13 18 74231 Team Spoke O`Motion
10 Stickle, Rhonda 51 15 20 16 75050 Team Bikeland
10 Wagler, Samantha 51 12 12 11 16 74110 Two Wheel Racing
10 Gray, Heather 51 17 17 17 75381 CSAJCC p/b Norco LG
13 Kofman, Mikaela 47 22 25 74047 Scott – 3 Rox Racing
14 Batty, Emily 45 20 25 74080 Trek Factory Racing
15 Bonikowsky, Sarah 37 9 17 11 75454 Reynold Cycle
16 Harnden, Catherine 25 10 15 74222
17 Sabel, Crystal 18 18 75659 Chain Reaction Cycling Club
18 Flynn, Emily 10 10 74085 West Of Québec Wheelers

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Orschel, Tyler 104 22 22 18 20 22 75386 Team Ontario : Trek Store C.C.
2 Disera, Quinton 93 25 25 18 25 74214 Team Ontario : CSAJCC p/b Norco LG
3 Edwards, Tyler 87 12 20 22 16 17 75332 Total Sports the Bike Shop
4 Hellreich, Kaleb 86 15 16 17 22 16 75271 TUF RACK Racing
5 Jonker, Andrew 77 14 18 12 15 18 75325 J&J Cycle
6 Mulcahy, Liam 70 25 20 25 74220 Team Ontario
7 Barton, Malcolm 61 16 17 11 17 75108
8 Schumacher, Cole 56 9 10 10 13 14 75420 Team Hardwood-Trek
9 Etzl, Taylor 54 17 15 7 15 74363 St. Catharines Cycling Club
10 Flood, Owen 53 13 12 16 12 75388 Arrow Racing
11 Valjas, Austin 46 11 15 20 75733 Sporting Life
12 Lambert, Griffin 44 14 9 10 11 75204 CSAJCC p/b Norco LG
13 Thompson, Jacob 39 10 13 8 8 75125 Total Sports the Bike Shop
14 Shaver, Caleb 32 18 14 74913 Reactivated Racing
15 Jonker, Ryan 27 14 13 76025 J&J Cycle
16 Yule, Max 24 11 13 75251 St. Catharines Cycling Club
17 Beaudoin, Trevor 21 9 5 7 75911
17 Webster, Aidan 21 11 10 75978 Waterloo Cycling Club
19 Schaefer, Rune 20 20 75441 EsteemTraining.Com
20 Kocemba, Jan 17 8 9 75903
21 Leska, Keith 14 8 6 75393 EsteemTraining.Com
22 Staples, Matthew 12 12 75180 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Brusso, Mark 102 25 20 20 20 17 74205 Lapdogs Cycling Club
2 Souter, Danny 97 25 25 22 25 74981 KHS Bicycles
3 Samson, Jerome 90 22 16 17 17 18 75379 Sweet Pete`s-Primary
4 Dennis, Michael 77 16 15 14 16 16 74475 Speed River Cycling Club
5 Stel, Robert 65 10 13 15 13 14 75277
6 Parniak, Robert 64 22 22 20 75265 Tall Tree Cycles / Steelwool
7 Landry, Jeff 58 12 10 16 14 6 74278 CoachChris.ca/Ted Velikonja
8 Trimble, Adam 49 14 17 18 75065 Norco Evolution
9 Batty, Eric 47 25 22 75994 Trek Store C.C.
10 Cullen, Myles 46 13 18 15 74565 Team Spoke O`Motion
11 Waghorne, Bret 44 11 9 13 11 74767
12 Klassen, Donny 41 6 8 11 11 5 75538 CoachChris.ca/Ted Velikonja
13 Kaikkonen, Phil 33.76 7.26 8.25 8.25 10 75006 Pedal Power Racing
14 Carnegie, Gavin 32.76 8.25 7.26 8.25 9 74821 Trek Store C.C.
15 Organ, George 31 17 14 75579 Cyclepath Oakville Race Team
16 Holmes, Scott 30 7 9 12 2 74816 HBCC
17 Stewart, Nathan 27 15 12 75757 Cyclepath Oakville Race Team
18 Patte, Mike 26 18 8 75567 The Hub Race Team
19 Mahood, Kevin 22 6 12 4 74569 CSAJCC p/b Norco LG
20 Kirchner, Jeff 20 8 12 74710 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
20 Oliver, Tim 20 20 74882 Collingwood Cycling Club
22 Rioux, Marc 15 15 CP1170 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
23 Van Toever, James 13 13 76005 The Cyclery
24 Wiechula, Stefan 11 11 75724 CSAJCC p/b Norco LG
25 Simmons, Jeremy 10 10 74414 Trek Store C.C.
26 Hipsz, Tom 9 9 75313 Wheels of Bloor/Graywood Developments
27 Hoddy, Craig 8 5 3 75349
28 Smit, Tristan 7 7 74318 Evolution Cycling Club
28 Clark, Thomas 7 7 75782 Pedal Power Racing
30 Smith, Steve 5 5 75238 Evolution Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Barnes, Jon 113 25 22 22 22 22 75073 Trek Canada Mountain Bike Team
2 Holmgren, Robert 100 25 25 25 25 75491 Velocity Cycle And Ski
3 Croutch, Andrew 80 22 20 18 20 74017 The Hub Race Team
4 Apse, Edgars 50 10 12 20 8 74061 Blacksmith Cycle
5 Nicholle, Rod 49 12 10 14 13 75407 Caledon Hills Cycling Race Team
6 Buchan, Jeff 45 16 11 18 74339 Velocity Cycle And Ski
7 Hardinge, Derek 43.25 8.25 18 17 74726
8 Maxwell, Brett 42.69 5.94 8.25 8.25 8.25 12 75912 Bike Zone Racing
9 Ireland, Neil 40 13 4 13 10 74175 CoachChris.ca/Ted Velikonja
9 Cowan, Michael 40 18 8 14 75578 Team Spoke O`Motion
11 Owsley, Tony 39 14 14 11 74775 Pedal Power Racing
12 Heck, Steve 37 20 17 75728 Team Smart / RFK
13 Jobin, Éric 36 16 20 74460 CoachChris.ca/Ted Velikonja
14 Martin, Steven 35.26 7.26 13 15 74835 Lapdogs Cycling Club
15 Berger, Brent 33 17 16 75926
16 Lawrie, Michael 32 17 15 75206 Cyclepath Oakville Race Team
17 Fargo, Brent 22 15 7 75187 Cyclepath Oakville Race Team
18 Calhoun, Sean 18 9 9 74305 Bike Zone Racing : Collingwood Cycling Club
19 Bell, Pary 17 11 6 74161 Morning Glory Cycling Club
20 Law, Dave 16 16 74766 Bike Zone Racing
21 Grieve, Richard 15 15 75884 Kunstadt Sports Cycling Club
21 Spak, Matthew 15 8 7 75449 AWI Racing
23 Stuart, Mark 14 9 5 74696 Cyclepath Oakville Race Team
24 Saunders, Matt 7 7 75244 Team Spoke O`Motion

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Cooney, Paul 114 25 25 25 22 17 74694 Team Spoke O`Motion
2 Shikaze, Jeff 99 16 18 18 25 22 75320 Cyclepath Oakville Race Team
3 Simms, Kevin 85 18 22 20 25 74682 Team Hardwood-Trek
4 Davidson, Mike 79 20 20 22 17 74859 Team Hardwood-Trek
5 Peever, Jeff 75 11 16 17 16 15 74324 Two Wheel Racing
6 Ruder, Gordon 65 14 17 16 18 74975 Cyclepath Markham
7 Clark, Greg 60 9 13 18 20 74621 Ottawa Bicycle Club
8 Neal, Steve 57 13 15 15 14 75520 Wild Bettys Cycling Club
9 Orschel, Eric 51 15 20 16 75070 Trek Store C.C.
10 Nishman, Rob 35 10 12 13 74294 Morning Glory Cycling Club
11 Hanrahan, Thomas 29.51 7.26 8.25 14 75541
12 Dainty, William 27 12 15 75086 EsteemTraining.Com
13 Mazza, Michael 22 22 75575 Cyclepath Markham
Heck, Steve 22 22
14 Meeuwisse, Glenn 17 17 74848 Team Hardwood-Trek
15 Jones, Graham 14 14 74268 Morning Glory Cycling Club
16 Brogden, Jim 13 13 74827 Speed River Cycling Club
17 VanTil, Mike 11 11 75917 Elite Health
18 Yeates, Chris 8 8 75254 Cabbagetown Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (50-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Landry, Rick 102 22 20 17 25 18 74370 Speedriver.com
2 Sule, Robert 100 25 25 25 25 74019 ERACE Cancer Cycling Team
3 MacKillop, John 97 18 17 20 22 20 75207 Cyclepath Markham
4 Johnston, R. Scott 81 16 15 18 17 15 75554 Bike Zone Racing
5 Girolametto, David 79 20 12 10 20 17 74603 Bike Zone Racing
6 Van Dijk, Emil 72 14 22 22 14 74558
7 Clarke, Linnley 71 9 13 15 18 16 74770 Team Bikeland
8 Sokolovic, Oggie 62 10 10 13 16 13 75488 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
9 Trayling, Bill 51 17 18 16 75612 Velocity Cycle And Ski
10 Wright, Chris 43 11 9 12 11 75300 Caledon Hills Cycling Race Team
11 Verblac, Victor 40 15 14 11 74970
12 Leclair, Guy 39.25 8.25 16 15 74577 Apollo Bicycles
13 Matthews, Timothy 36.75 8.25 8.25 8.25 12 75004 Trek Store C.C.
14 Forrest, Peter 33 8 8 9 8 75647 Bike Zone Racing
15 Thompson, Danny 27 6 14 7 75822 Caledon Hills Cycling Race Team
16 Avery, Ken 24 6 8 10 75463 Arrow Racing
17 Cordier, Gilles 23 7 7 9 74039 Ride with Rendall
18 Dermont, David 22 22 75699 True North Cycles
19 Fisher, John 18 12 6 75522 CSAJCC p/b Norco LG
20 Knapp, Howard 14 14 75340 Impala Bicycles
21 Bergman, Bob 13 13 74036 Canadian Cycling Magazine
22 Mueller, Martin 11 11 75149 Impala Bicycles
23 Kofman, Peter 7.26 7.26 74123 ERACE Cancer Cycling Team
24 Cranwell, Michael 7 7 74385 Lapdogs Cycling Club
25 Vatcher, Peter 5 5 75593
25 Ptolemy, Ian 5 5 74769 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 License Affiliated Club or Team
1 Guenette, Paul 104 18 22 22 25 17 75248 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
2 Reid, Charles 78 11 11 20 22 14 75671 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
3 Hlavenka, Luke 69 17 15 17 20 75112 EsteemTraining.Com
4 Clarke, William 67 4 10 11 20 22 74771 Team Bikeland
5 LeBlanc, Jason 61 20 12 4 16 9 74673 Team Hardwood-Trek
6 Guiot, Tom 58 15 18 25 75827 Total Sports the Bike Shop
6 Harris, Jay 58 13 20 9 16 75573 Trek Store C.C.
8 Pendziwol, Colin 48 16 14 18 75663 Blacksheep Mountain Bike Club
9 Bauman, Edgar 47 16 14 17 75100
10 Vendrig, Kurt 45 14 18 13 75471 Impala Bicycles
11 Downing, Erik 43 15 8 12 8 74410 D`Ornellas Cycling Club
12 Hope, Dan 39 6 6 14 13 74315 Team Spoke O`Motion
13 Froehlich, Josh 37 9 13 15 75289
14 Philipps, Scott 34.76 8.25 7.26 8.25 11 74372 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
15 McKnight, Chris 34 9 6 8 11 75513
15 Barson, Chris 34 12 7 5 10 74581 CoachChris.ca/Ted Velikonja
17 Martin, Nathan 30 5 10 10 5 75691 Two Wheel Racing
18 Janhunen, Stefan 28 8 4 7 9 75230 Waterloo Cycling Club
18 Girard, Dominic 28 16 12 75310 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
20 Wood, Thomas 27 2 18 7 75382 Total Sports the Bike Shop
21 Tavchandjian, Nicolas 23 8 15 75572 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
22 Biancolin, David 17 13 4 74439 Lapdogs Cycling Club
23 Ng, Dylan 15 3 12 75337
23 May, Codey 15 10 5 75228 Total Sports the Bike Shop
25 Cassell, Matthew 13 7 3 3 74548 Caledon Hills Cycling Race Team
26 Cabardos, Emile 8 2 6 75629 Cobourg Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories

Whi