Plastiglas Ontario Cup Standings after 6 races including Highlands Nordic

Updated on Sunday, August 18, 2013

Cup# Name of Event Location Date
1 Plastiglas Ontario Cup #1 Woodnewton, Uxbridge April 28, 2013
2 Plastiglas Ontario Cup #2 Mansfield Outdoor Centre May 26, 2013
3 Plastiglas Ontario Cup #3 Sir Sam`s Ski and Bike, Haliburton June 09, 2013
4 Sudbury Canada Cup #4 Ontario Cup XC #4, Naughton Ski & MTB Trails, Sudbury, Ontario July 14, 2013
5 Canadian XC Mountain Bike Championships Championnats canadiens vélo de montagne XC, Hardwood Ski and Bike, Ontario July 20, 2013
6 Plastiglas Ontario Cup #6 Highlands Nordic, Duntroon, Ontario August 18, 2013
7 Ontario XC Mountain Bike Championships – Plastiglas Ontario Cup #7 Horseshoe Resort, Ontario September 08, 2013

Categories
9:00am Start Female: Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
9:00am Start Male: U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs), Minime (13-14 yrs), Peewee (11-12 yrs), Squirt (9-10 yrs),
10:00am Start Female: Senior Sport (19-29 yrs), Master Sport (30-39 yrs), Master Sport (40-49 yrs), Master 50+, Try an O-Cup,
10:00am Start Male: Master Sport (40-44 yrs), Master Sport (45-49 yrs), Master Sport (50-54 yrs), Master Sport (55-59 yrs), Master (60+ yrs), Try an O-Cup,
11:45am Start: SingleSpeed,
11:45am Start Female: Cadet Expert (15-16 yrs), Junior Expert (17-18 yrs), Senior Expert (19-29 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40+ yrs),
11:45am Start Male: Senior Sport (19-29 yrs), Junior Sport (17-18 yrs), Master Sport (30-34 yrs), Master Sport (35-39 yrs),
1:30pm Start Female: Senior Elite,
1:30pm Start Male: Senior Elite, Junior Expert (17-18 yrs), Cadet Expert (15-16 yrs), Master Expert (30-39 yrs), Master Expert (40-44 yrs), Master Expert (45-49 yrs), Master Expert (50-59 yrs), Senior Expert (19-29 yrs),

NOTES:

  • Ontario Cup Points are awarded to fully UCI / CCA Licensed riders in Ontario
  • Citizen Permit holders under the age of 17 as of December 31, 2013 are eligible for Ontario Cup Points (except U17S (Cadet) Sport)
  • Riders that upgrade bring 33 percent of their points from each race up to the next category, but forfiet there standing in the category they have left
  • When you purchase a full UCI license your points gained on ‘One Days’ will be awarded

U17 (Cadet) Sport (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Sanders, Dylan 114 9 22 20 25 22 25 CP570
2 Woods, Graeme 109 22 20 25 22 20 76006 Team Hardwood-Trek
3 Pugsley, Cole 83 16 13 13 20 20 14 74259 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
4 Connor, Cameron 80 20 17 18 25 76002 Morning Glory Cycling Club
5 Farren, David 65 15 18 16 16 CP306 HBCC
6 Steciuk, Graeme 58 11 8 10 15 14 CP278 Team Hardwood-Trek
7 Messina, Trevor 57 7 6 9 16 13 12 CP231 Hamilton Youth Cycling
8 Balasch, Joseph 55 13 14 15 13 75335 CoachChris.ca/Ted Velikonja
9 Breen, Gavin 47 12 18 17 CP154 Two Wheel Racing
10 Christensen, Riley 46 15 16 15 74213 Collingwood Cycling Club
11 Peddle, Zachary 35 17 3 15 75439 EsteemTraining.Com
12 Davies, Harrison 28 11 17 CP222
13 Offless, Tyler 25 10 7 8 CP934
13 Kleinikkink, Adrian 25 6 9 10 CP321 Waterloo Cycling Club
15 Hudson, James 24 10 14 CP78 Caledon Hills Cycling Race Team
15 Ladosz, Seth 24 12 12 CP920
17 Wright, Brandon 23 8 4 11 CP458 Team Spoke O`Motion
18 Stimpfig, Roland 22 11 11 CP448
Pendziwol, Ryan 18 18
19 Irving, Connor 18 18 CP457
20 Baehre, David 17 17 CP729
21 Duffy, Logan 14 14 CP719 Team Hardwood-Trek
22 Campbell, Ben 12 12 CP677 Team Hardwood-Trek
23 Farmer, Andy 10 10 CP1389 Team Spoke O`Motion
24 Bishenden, James 9 9 CP349 Team Spoke O`Motion
25 Burke, Spencer 7 7 CP652 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
26 Donaldson, Angus 6 6 CP1202 EsteemTraining.Com
Fargo, Hayden 5 5 Cyclepath Oakville Race Team
27 Jeffs, Adam 2 2 CP875 Barrie/Simcoe Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Simms, Noah 103 25 14 22 16 20 20 74681 Team Hardwood-Trek
2 Emsley, Nicholas 101 22 25 25 12 17 CP226
3 Sanderson, Brody 96 18 20 17 9 16 25 CP936 Team Hardwood-Trek
4 Staples, Graydon 93 14 22 14 25 18 12 75275 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
5 Clark, Tyler 86 20 15 18 18 15 74622 Ottawa Bicycle Club
6 Leonard, Scott 83 16 17 16 17 17 16 CP129 Team Hardwood-Trek
7 Conlon, Matt 75 18 20 15 22 75177 St. Catharines Cycling Club
8 Lee, Brandon 69 13 11 10 14 13 18 CP228 Team Hardwood-Trek
9 Mulcahy, Keegan 64 15 13 12 13 11 CP48
10 Fedorowich, Owen 63 11 10 15 12 15 CP758 CSAJCC p/b Norco LG
11 Danaher, Brendan 57 10 12 13 8 14 CP45 Arrow Racing
12 Ng, Hudson 51 12 16 10 13 CP483 Cyclepath Oakville Race Team
13 Holmgren, Gunnar 45 20 25 CP919 Velocity Cycle And Ski
Hamm, Emile 44 22 22 Blacksheep Mountain Bike Club
14 Flood, Nolan 41 7 11 7 6 10 CP418 Arrow Racing
15 Doiron, Thomas 33 7 8 6 4 8 CP485 Team Hardwood-Trek
16 Roy, Shawn 32 4 8 7 8 5 CP779 Arrow Racing
17 Chalovich, Max 31 9 9 6 7 CP152 Lapdogs Cycling Club
18 Luba, Robert 26 6 9 11 75694 EsteemTraining.Com
19 Davies, Austin 24 5 10 9 CP223
20 Kerr, Gavin 23 11 7 5 CP769 Team Hardwood-Trek
21 Braun, Jonas 17 17 75243 St. Catharines Cycling Club
21 Truman, Kade 17 8 9 CP355 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
23 Bertelsen, Leif 16 5 5 6 CP668 CSAJCC p/b Norco LG
24 Currie, Sean 15 3 3 5 4 CP601 Arrow Racing
Mercier, Emmanuel 14 14 CVM Subway Sigma
25 Brassor, Scott 12 2 2 4 2 2 CP646 Team Hardwood-Trek
26 Buckingham, Jason 9 6 3 CP455 Hamilton Youth Cycling
27 Hulton, Thomas 5 3 2 CP594 Team Hardwood-Trek
27 Mason, Henry 5 2 3 CP1191
29 Goyette, Jacob 4 4 CP268 Team Spoke O`Motion
29 Miller, Eric 4 4 CP787 Arrow Racing
31 Andersen, Kyle 3 3 CP219

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior/U17 (Cadet) Sport (15-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Harvey, Rebecca 120 20 20 25 25 25 25 CP405 CSAJCC p/b Norco LG
2 Baltovich, Maddy 86 20 22 22 22 CP1219
Cummings, Elissa 22 22

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Minime (13-14 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Fuller, Samantha 125 25 25 25 22 25 25 CP153 Down to Earth
2 Fabbro, Sarah 113 22 22 22 25 16 22 75722 Team Hardwood-Trek
3 Gilligan, Dana 102 20 20 20 20 22 20 CP571 Team Hardwood-Trek
4 Follas, Skye 89 18 15 17 18 18 18 CP352 The Hub Race Team
5 Waldeck, Camille 79 15 14 16 16 15 17 74691 ShortHills CC Race Team : Reactivated Racing
6 Creswicke, Charlotte 71 17 17 17 20 CP107 Invita-FCV
7 Lai, Jessica 67 16 16 18 17 CP317
8 Schaefer, Tove 18 18 CP502 EsteemTraining.Com
9 Varieur, Natasia 13 13 CP1313
Vandermyden, Lorraine 12 12

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Woods, Colton 125 25 25 25 25 25 CP708 Team Hardwood-Trek
2 Smith, Will 110 22 22 22 22 20 22 CP234 Team Hardwood-Trek
3 Leliveld, Matthew 105 17 20 20 20 25 20 CP560 Team Hardwood-Trek
4 Fex, Rene 88 20 10 18 22 18 CP650 Team Hardwood-Trek
5 Wuergler, Eric 79 11 15 16 17 16 15 CP651 Bike Zone Racing
6 Monteith, Robbie 78 14 16 17 15 16 75729 Team Hardwood-Trek
7 Kerr, Dylan 71 8 13 13 16 15 14 CP768 Team Hardwood-Trek
8 Harvey, Cole 65 12 5 18 17 13 CP404 CSAJCC p/b Norco LG
9 Summers, Laurier 53 13 6 11 13 10 CP671 Jet Fuel Coffee/Norco Bicycles
10 Knights, Luke 52 10 7 14 11 10 CP91 Team Spoke O`Motion
10 Ogryzlo, Levi 52 17 18 17 CP600 Cyclepath Oakville Race Team
12 Carone, Joey 51 18 18 15 CP666 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
13 Landry, Tristan 46 7 8 10 12 9 CP143 Speedriver.com
14 Brassor, Michael 44 4 12 14 14 CP976
15 Brooks, Cole 27 15 12 CP933 Team Hardwood-Trek
16 Hudson, Brayden 23 12 11 CP1510 ShortHills CC Race Team
17 Murphy, Robert 20 6 7 7 75001 Team Spoke O`Motion
18 Couch, Spencer 19 5 9 5 CP595 Team Hardwood-Trek
19 Elliott, Richard 18 9 9 75655 Team Hardwood-Trek : Centurion Development Canada
20 Bishenden, Stuart 16 3 13 CP347 Team Spoke O`Motion
20 Hedgcock, James 16 16 75674 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
22 Dicks, Alexander 14 14 CP394 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton
Glanznig, Michael 12 12
23 Ciotlos, Jack 11 11 CP1042
Ovaska, Luukas 11 11
Fleetwood, Damian 10 10
24 Jackson, Zakariya 10 2 8 CP1126 Newmarket Eagles Cycling Club
Stewart, Grant 9 9
25 Wansbrough, Tyler 8 8 CP1149 Collingwood Cycling Club
25 Rocks, Thomas 8 8 CP1145 EsteemTraining.Com
27 Anderson, Michael 6 6 CP1369

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Peewee (11-12 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Stel, Jocelyn 119 22 25 25 25 22 75276
2 Shikaze, Kaitlyn 112 20 20 20 22 25 25 CP261 Cyclepath Oakville Race Team
3 MacDonald, Sierra 102 18 17 22 20 22 20 CP326 Team Hardwood-Trek
4 Trayling, Molly 87 15 16 17 18 18 18 CP674 Team Hardwood-Trek
5 Peddle, Mackenzie 85 25 22 18 20 CP452 EsteemTraining.Com
6 Kaminski, Madeleine 80 16 14 16 17 17 CP587 Team Hardwood-Trek
7 Beaudoin, Celeste 57 14 13 14 16 CP1135
8 Reid, Carys 30 15 15 CP148 Team Spoke O`Motion
9 Stecnik, Claire 18 18 CP1100 Team Hardwood-Trek
10 Smyth, Chloe 13 13 CP750

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Kleinikkink, Amanda 125 25 25 25 25 25 CP324 Waterloo Cycling Club
2 Ebner, Annika 113 22 22 22 25 22 75428 Fresh Air Experience
3 Couch, Riley 60 20 20 20 CP596 Team Hardwood-Trek
4 Furtak, Daria 38 18 20 CP1182
5 Weening, Abigail 22 22 CP564

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Squirt (9-10 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Hrotovytskyy, Bohdan 109 20 17 20 22 25 22 CP54 Team Hardwood-Trek
2 Raynor, Aidan 104 22 22 22 18 20 16 CP369 Newmarket Eagles Cycling Club
3 De Groote, Theodore 101 16 16 18 20 22 25 CP371 Newmarket Eagles Cycling Club
4 Clark, Owen 100 25 25 25 25 74623 Ottawa Bicycle Club
5 Bibic, Dylan 93 18 20 17 17 18 20 CP688
6 Mysko, Alex 79 17 18 11 15 18 CP385 Team Hardwood-Trek
7 Holmgren, Max 78 15 14 16 16 17 CP786 Velocity Cycle And Ski
8 Barnes, Lucas 77 14 15 15 14 16 17 CP417 Team Hardwood-Trek
9 Ravelle, Bodhi 67 13 12 13 13 13 15 CP681 Arrow Racing
10 Mehta, Rohan 65 12 13 12 14 14 CP414 Arrow Racing
11 Leynes, Jude 55 8 11 8 12 12 12 CP407 Arrow Racing
12 Harapiak, Benjamin 46 9 8 7 11 11 CP603 Arrow Racing
13 Varieur, Zachary 31 11 10 10 CP1314
Varieur, Jasper 28 10 9 9
14 MacDonald, Sullivan 15 15 CP834
Murphy, Max 13 13
Stevenson, MacLaren 11 11
15 Schuman, Connor 10 10 75585 St. Catharines Cycling Club
16 Inglis, Theron 9 9 CP1047
Tress, Braydon 7 7

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Bowen, Michael 95 16 18 20 18 17 22 74504 Cyclepath Markham
2 Saunders, Matt 83 20 22 17 10 14 75244 Team Spoke O`Motion
3 Robbescheuten, Keith 79 13 13 22 13 18 75544
4 Wiersma, Richard 67 14 15 11 16 11 74452
5 Knights, Greg 63 20 18 25 74519 Arrow Racing
6 Ng, Carl 61 9 15 20 17 75452 Cyclepath Oakville Race Team
7 Davies, Roy 50 14 12 9 15 74783
7 Bryce, Chris 50 15 17 18 76001 Dark Horse Flyers
9 Conlon, Shawn 48 8 10 13 4 13 75176 St. Catharines Cycling Club
10 Bowers, Richard 44 11 11 6 16 74456 Lapdogs Cycling Club
11 Leonard, Jube 41 9 17 15 CP799 Team Hardwood-Trek
11 Wood, Paul 41 5 6 11 9 10 74641 Lapdogs Cycling Club
13 Rose, Joel 37 12 10 3 12 74197 The Hub Race Team
13 Labancz, David 37 7 16 14 75185 The Hamilton Cycling Club
15 Barrett, Chris 31 8 10 5 8 75929
15 Daniell, Doug 31 11 20 74423 Collingwood Cycling Club
Chenier, Guy 25 25
17 Fu, William 24 17 7 74282
17 Batrynchuk, Jody 24 16 8 75191 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
19 Martin, Steven 22 22 74835 Lapdogs Cycling Club
McPhee, Ian 22 22
Konecny, Scott 22 22
Kelly, Alex 20 20
20 Cummins, Jamie 17 4 6 7 75621 Arrow Racing
Smith, Wil 16 14 2
21 Grujic, Steve 16 4 12 75956
21 Solem, Murray 16 16 75550 Spinsanity Cycles Inc.
23 Jordan, Trevor 15 15 CP1082
23 Walsh, Steven 15 7 8 CP397 Team Spoke O`Motion
25 Gain, Don 14 14 75609 Team Hardwood-Trek
Labrosse, Erik 13 13
26 Ebner, Bob 13 7 6 75427 Fresh Air Experience
Devries, John 12 12
27 MacNeil, Ron 12 12 75215 Cyclepath Markham
27 Plata, Alan 12 3 3 6 75818
29 Cox, Barry 11 6 5 74608 Lapdogs Cycling Club
Schiafone, Clint 10 10
30 Fisher, Russell 9 9 75921
30 Leynes, Tristan 9 9 CP1274
32 David, Philip 8 8 74412 Total Sports the Bike Shop
33 MacDonald, Dan 7 7 CP827
Musgrave, Keith 5 5
34 Humphreys, David 5 3 2 75229
34 Dorval, Dan 5 5 CP172
36 Brokenshire, Andrew 4 4 CP931
Kocemba, Simon 4 4
37 MacLeod, Doug 3 3 CP511
Kaminski, Paul 2 2 Morning Glory Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Zietara, Adam 90 17 14 22 17 13 20 74546 Lapdogs Cycling Club
1 Rendering, Gary 90 25 25 22 18 75909
3 Munoz, Mauricio 83 14 15 20 18 16 75114
4 Febrey, John 76 15 13 17 14 10 17 75577 HBCC
5 Harvey, Bill 69 8 16 16 14 15 75280 CSAJCC p/b Norco LG
6 Connor, Greg 65 25 22 18 74244 Morning Glory Cycling Club
7 Lowes, Brent 64 7 10 14 17 16 75774
8 Lee, Jeff 62 12 25 25 74958
8 McCrossan, Steve 62 13 12 12 12 8 13 75462
10 Wagler, Paul 60 11 9 13 15 11 10 75172 Two Wheel Racing
Toohill, Sean 60 18 20 22
11 Leliveld, John 45 6 11 10 7 11 75862
12 Matthews, Mark 44 8 11 13 12 75231 Total Sports the Bike Shop
13 Kleinikkink, Albert 43 5 15 9 14 75120 Waterloo Cycling Club
14 Berno, Dino 39 10 4 9 8 6 6 74561 EsteemTraining.Com
15 Jackson, Adrian 38 18 20 75064 Nacsworld.com Norco
16 Moore, David 37 20 17 74447 Morning Glory Cycling Club
17 Andersen, Rick 34 5 10 9 3 7 74702
18 Givens, Robert 31 16 15 74204 Chain Reaction Cycling Club
Demers, Richard 29 9 20 Timmins Cycling Club
19 McIsaac, Mark 23 11 12 74720 Bike Zone Racing
Fleury, Keith 22 22
Beer, Christopher 18 18
20 McIntyre, John 17 7 7 3 75955
20 Hynd, Robert 17 6 3 8 75256 EsteemTraining.Com
22 MacEachern, Andrew 16 16 74359 Morning Glory Cycling Club
23 Cho, Derrick 15 2 8 5 74672 Lapdogs Cycling Club
24 Brassor, David 10.23 2.97 2.97 4.29 CP777 Team Hardwood-Trek
25 Hillier, Andrew 9 9 76026
26 McLean, Kevin 7 7 75661 Cabbagetown Cycling Club
Girard, Roger 5 5
27 Klar, Doug 4 4 CP862
27 Doiron, Bob 4 4 CP798 Team Hardwood-Trek
27 James, Kevin 4 4 CP79 Caledon Hills Cycling Race Team
Thiessen, Wayne 3 3
30 Couillard, Paul 2 2 CP1404
30 Grant, Andrew 2 2 74809

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (50-54 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Wind, Hardy 107 17 18 22 25 25 75933 Bike Zone Racing
2 Follas, Jamie 103 16 17 22 20 22 22 74854 The Hub Race Team
3 Martins, Emanuel 95 15 20 18 25 17 75217 London Centennial Wheelers Inc.
4 Abbey, Garnett 93 20 16 20 17 18 18 74683 ERACE Cancer Cycling Team
5 Lynch, Michael 91 22 22 15 15 16 16 74411 Two Wheel Racing
6 Burke, John 79 12 14 17 16 20 75645 Centurion Development Canada : Barrie/Simcoe Cycling Club
7 Wagler, Duane 58 11 11 10 14 12 9 74508 Two Wheel Racing
8 Nadon, Jean-Pierre 57 10 11 12 11 13 74618 Two Wheel Racing
9 Giangrande, John 54 14 13 13 14 75602 Trek Store C.C.
10 Read, Nigel 41 4 10 13 7 7 75212 Team Spoke O`Motion
11 Chalovich, Mike 40 8 12 10 10 74538 Lapdogs Cycling Club
Hamm, Gerald 38 18 20 Blacksheep Mountain Bike Club
12 Blacklock, Chris 33 18 15 CP140 Cyclepath Oakville Race Team
Loney, Peter 31 16 15 HBCC
13 Hall, James 27 13 14 75508 Trek Store C.C.
14 Rennie, Robert 24 4 11 3 6 CP619 Arrow Racing
15 Bow, Malcolm 21 7 14 74191 Speed River Cycling Club
16 Clavir, Rick 19 8 11 74347 Team Spoke O`Motion
17 Landsley, Sean 17 9 8 75287 Pedal Power Racing
Carruthers, Glenn 17 17
18 Girolametto, Paul 16 2 10 4 75631
19 Rieckelman, Ed 15 7 8 74283
19 Beck, Tom 15 15 74435
21 Elliott, Frank 14 9 5 75139 Owen Sound Cycling Club
22 Killeen, William 13 13 CP364
Jenkins, Wayne 12 12
23 Bentley, James 12 12 74177
Horz, Peter 11 5 6
24 Roman, Ricardo 11 5 6 CP1200
Antonovitch, Anatoli 9 9
25 East, Tom 9 9 CP863
Morrison, Tim 6 6 ShortHills CC Race Team
26 Guiot, Richard 5 5 75537 Total Sports the Bike Shop
27 Harries, Owen 4.62 4.62 CP853 Mountainview CC-Total Sports
Smith, Robert 3 3
28 Mang, Paul 3 3 74801 MBRC.org – Gears
29 Hall, Stuart 2 2 CP930

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (55-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Derrick, Mark 119 13 22 25 25 22 25 74365 Kamikaze Racing
2 Zottl, Fred 94 25 22 22 25 74395 Arrow Racing
3 Near, Barry 92 20 18 16 18 18 18 75295 Trek Store C.C.
4 Valjas, Peter 77 17 20 20 20 75725 Sporting Life
5 Wood, Dale 42 20 22 CP435 Total Sports the Bike Shop
6 Michaud, Jean 31 16 15 75525 Lapdogs Cycling Club
6 Farnell, Brian 31 16 15 75570 J&J Cycle
8 Massicotte, Robert 20 20 75574 ERACE Cancer Cycling Team
9 Cabardos, Louis 18 18 75630 Cobourg Cycling Club
9 Hawks, Tom 18 18 CP250
11 Vendrig, Richard 17 17 CP928
11 Zur, Ilan 17 17 CP283
11 Irwin, Greg 17 17 74947
14 Bietola, John 15 15 74055
15 Packham, Bill 14 14 74474 Lapdogs Cycling Club
Porter, Terry 14 14
Reinholt, Ron 13 13
16 Tykoliz, Wally 12 12 74951 CoachChris.ca/Ted Velikonja
17 Taylor, Mark 5.61 5.61 CP244

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master (60+ yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Kinsie, Bob 113 22 22 22 25 22 74684 Two Wheel Racing
2 Wiechula, Damian 102 20 20 18 20 22 20 74992 CSAJCC p/b Norco LG
3 Fabbro, Dave 100 25 25 25 25 75686 Team Hardwood-Trek
4 Morrow, Francis 87 17 17 16 18 18 17 74130
5 Hughes, Craig 78 14 16 15 17 16 74396
6 Baker, Steve 71 16 17 20 18 75568 CSAJCC p/b Norco LG
7 Reid, Chris 67 22 25 20 75931 Team Spoke O`Motion : Newmarket Eagles Cycling Club
8 Kocemba, Jan 33 15 18 75201
8 Rose, Robert 33 18 15 74337 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Demers, Samantha 100 18 20 20 22 20 75808 Sudbury Cycle Club
2 Smith, Carolyn 96 20 18 17 16 25 74148 Waterloo Cycling Club
3 Webster, Lindsay 75 25 25 25 CP1056
4 Wudarzewski, Amanda 56 16 22 18 75503 Waterloo Cycling Club
5 Goettsch, Mari-Ann 49 15 14 20 75366 Wild Bettys Cycling Club
Sauder, Allison 47 25 22 Blacksheep Mountain Bike Club
Ford-Smith, Shannon E. 40 22 18 ERACE Cancer Cycling Team
6 Harries, Gillian 36 14 22 CP854 Mountainview CC-Total Sports
Trodd, Kailey 35 18 17 Blacksheep Mountain Bike Club
Reid, Katie 32 15 17 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
Zabukovec, Alana 25 25
7 Campbell, Jennifer 22 22 74820 First Capital Cycling, Kingston
Knight, Katherine 20 20
8 Chappell, Lauren 17 17 75080
8 Scheld, Meagen 17 17 CP1242
St-Onge, Veronique 16 16
Boily, Veronique 16 16
10 Thibodeau, Shawna 16 16 75895
11 Burress, Katherine 15 15 CP201
Menard, Lee-Anne 15 15
Dart, Leslie 15 15
Ng, Renne 13 13
12 Wichrowska, Natalie 12 12 75045

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Alsop, Christina 98 18 16 20 22 22 74925 CSAJCC p/b Norco LG
2 Lewis, Anouchka 75 25 25 25 CP748
Martin, Marisa 62 22 20 20 Wild Bettys Cycling Club
3 Ivey, Katherine 47 22 25 75826
4 Fender, Lisa 42 20 22 75707 Wild Bettys Cycling Club
Brandt, Katrina 37 20 17 Wild Bettys Cycling Club
Grujic, Karen 36 18 18
5 Letton, Jane 35 17 18 75719 Wild Bettys Cycling Club
6 Rinaldi, Gia 34 18 16 75973
7 Powers, Laura 25 25 75053 Arrow Racing
Chiprout, Amanda 17 17
Emsley, Angela 17 17

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (40-49 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Waldeck, Margie 98 18 18 17 20 20 22 75318 ShortHills CC Race Team
2 Chalovich, Kim 87 20 17 16 16 18 74852 Lapdogs Cycling Club
3 Seydel Diberto, Alison 85 17 16 18 17 17 75357
4 Brockington, Kara 67 20 22 25 CP124
4 McIsaac, Denise 67 14 15 18 20 74719 Bike Zone Racing
6 Lagler, Sandra 56 14 13 12 17 75143 EsteemTraining.Com
7 McLean, Holly 43 16 12 15 75170 Trek Store C.C.
8 Smith, Carolyn 38 20 18 CP822 Team Hardwood-Trek
9 Flood, Melanie 29 13 16 CP374 Arrow Racing
9 MacIntyre, Meg 29 15 14 CP829
Jost, Monika 25 25
11 Amancio, Michelle 24 13 11 75675 Caledon Hills Cycling Race Team
12 Woodin, Melanie 15 15 CP509 Morning Glory Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master 50+ Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Wilson, Jennifer 122 22 25 25 22 25 25 75619 Caledon Hills Cycling Race Team
2 Flemming, Tanya 84 18 22 22 22 74954 CSAJCC p/b Norco LG
3 Russell, Cathy 72 16 18 20 18 75286 EsteemTraining.Com
4 Davie, Melinda 45 25 20 74953 Wild Bettys Cycling Club
5 Armstrong, Barb 44 12 15 17 74941 CSAJCC p/b Norco LG
6 Foxcroft, Jillian 42 22 20 75359
7 Fisher, Lee 40 20 20 75521 CSAJCC p/b Norco LG
8 Tykoliz, Anna 30 14 16 74950 CoachChris.ca/Ted Velikonja
Atkinson, Rebecca 30 13 17 Wild Bettys Cycling Club
Underwood, Ene 25 25
9 Armstrong, Sherry 17 17 75788
10 Brooks, Deena 15 15 75565

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
Banel, Monika 25 25
1 Rudmik, Kristi 25 25 CP1039
Rippel, Janet 25 25 Timmins Cycling Club
2 Vanexan, Lisa 22 22 CP1222
Couture, Helene 22 22
Salt, Jessica 20 20
3 Quirion, Myndi 20 20 CP312
Cowan, Cheryl 18 18
Futak, Ripa 17 17

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Try an O-Cup Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Carrier, Nicholas 70 25 25 20 CP1114
2 Hubbert, Matt 33 13 20 CP439
2 Tzavelas, Louie 33 10 12 11 CP249
4 Leska, Robert 30 14 16 CP415 EsteemTraining.Com
Duncan, Stuart 30 15 15
5 Farren, Adam 26 11 15 75198 HBCC
6 Girgis, Simon 25 25 CP667
6 Colbert, Daniel 25 25 CP579 Trek Store C.C.
Doyle, Marcus 22 22 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
8 Chan, Alan 22 22 CP776
Hudson, Eddie 22 22 ShortHills CC Race Team
8 Lwin, Trevor 22 22 CP382
Hey, Christopher 20 20
10 Kubacki, Kamil 20 20 CP69
11 Hannaford, Dean 18 18 CP1190
11 Reis, Marco 18 18 CP1036
Porter, Garry 18 18
11 Lim, Lloyd 18 18 CP675 Impala Bicycles
Hlavenka, Steve 18 18
Breadman, Tim 17 17 ShortHills CC Race Team
14 Froehlich, Mario 17 17 CP530
14 Simms, Paul 17 17 CP1379
14 Stevenson, Simon 17 17 CP870
Paquette, al 16 16
17 Weening, Jon 16 16 CP500
18 Duffy, James 15 15 CP694 Team Hardwood-Trek
Underhill, Steve 15 15
Sousa, Antonio 14 14
Bombardieri, Kevin 14 14
19 Hulton, James 13 13 CP505 Team Hardwood-Trek
Kidd, Robbie 12 12
20 Lee, Robert 12 12 CP190 Barrie/Simcoe Cycling Club
Bosque, Jaime 11 11
21 Muir, Jeff 10 10 CP744
Nishikawa, Richard 10 10
Farnell, David 8 8

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


SingleSpeed

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Burnside, Brian 102 22 18 22 18 22 CP551 CSAJCC p/b Norco LG
2 Dermont, David 100 25 25 25 25 75699 True North Cycles
3 Laszkowski, Krystian 95 20 20 18 17 20 CP93
4 Fleetwood, Craig 84 22 20 22 20 CP1084 Blacksmith Cycle
5 Woo, Larry 72 15 11 20 11 15 74384 Lapdogs Cycling Club
6 van Vliet, Claudia 69 13 15 13 14 14 CP556 CSAJCC p/b Norco LG
7 Ivey, Chris 65 17 16 16 16 75302 Barrie/Simcoe Cycling Club
8 Storoniak, Alexa 52 12 14 14 12 CP644 CSAJCC p/b Norco LG
9 Caylor, Sarah 47 14 15 18 CP1316 Bike Zone Racing
9 Chapman, Stephen 47 22 25 74763
11 Duncan, Michael 44 17 9 18 74321 HBCC
12 Lowry, Thomas 35 18 17 CP200
13 Beck, Tom 32 16 16 74435
14 Glassford, Peter 25 25 74084 Trek Canada Mountain Bike Team
15 Strathearn, Andrew 23 10 13 CP1280 Total Sports the Bike Shop
16 Martin, Steven 17 17 74835 Lapdogs Cycling Club
16 Artemyev, Roman 17 17 CP362
18 Cauchi, John 15 15 74650 Rock and Road Cycling
19 Osborne, Mike 13 13 CP163 Waterloo Cycling Club
Glazier, Scott 13 13 CSAJCC p/b Norco LG
20 Kerton, Jeff 12 12 75153 ShortHills CC Race Team
21 Haufler, Bob 11 11 74438 Midweek Cycling Club
Vernackt, Chris 10 10
Simard, Dan 9 9

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Sport (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 James, Alex 91 22 22 22 25 75526 KHS Bicycles
2 O`Keefe, Daniel 84 13 12 14 20 15 22 74826 Rock and Road Cycling
3 Saunders, Denny 71 20 17 16 18 74207 Team T1C London Honda-Village Cycle
4 Beilis, Alex 68 11 9 11 18 13 15 75950
5 Wedeles, Chris 67 18 16 15 18 75030 Bateman`s Bicycle Company
6 Jirasek, Lubomir 62 16 7 16 9 14 75405 EsteemTraining.Com
7 Hatfaludy-Kantor, Babylon 57 15 14 17 11 75919
8 Charlebois, Marc 55 13 25 17 75616
9 Brunet, Darcey 52 15 12 25 75906
10 Brunet, Danny 40 7 17 16 75865
10 Groenke, Alex 40 20 20 74551 Peterborough Cycling Club
12 Sagle, Ian 39 5 6 13 3 12 75763 Dark Horse Flyers
13 Giangrande, Charles 38 4 14 7 13 75601 Trek Store C.C.
14 Williams, Kris 33 10 6 17 75829
15 Horsley, Ross 30 10 20 76000
Saywell, Adrian 28 17 11
Kinsie, Jon 25 25
16 Hamill, Aaron 24 10 14 74476 Waterloo Cycling Club
17 Donaghey, Ian 23 3 9 11 75755
18 Zimcik, Andrew 22 22 74100 Morning Glory Cycling Club
19 Poole, Denver 20 12 8 75505
19 Rutherford, Ryan 20 20 75776 Impala Bicycles
21 Waters, Jeff 19 4 10 5 74470
22 Slotegraaf, Sidney 18 18 74903 TUF RACK Racing
22 McPhaden, Cameron 18 18 74628
24 Sharp, Matt 16.5 6.6 5.28 4.62 75011 Kamikaze Racing
Radford, Logan 16 16
Paradis, David 15 15
Smith, Tavis 14 6 8
25 Kane, Thomas 14 14 CP1089
26 Fraser, Rob 13 13 74734 TUF RACK Racing
Manning, Ian 12 12
Giltrow, Graeme 12 12
Roy, Elijah 11 11
Thibert, Stuart 10 10
27 Cattral, Colin 10 2 8 75423 ERACE Cancer Cycling Team
Ocampo, Michael 9 9
Whitten, Trevor 9 9
Massicotte, Jason 8 8
Pavlik, Matt 8 8
28 Pereira, Jordan 7 7 75816 The Hub Race Team
Grummett, Mike 6 6
29 Normandeau, Michael 5 5 CP785
Whitty, Alec 5 5
Miller, Alexander (Sandy) 4 4
30 Cabardos, Alain 3 3 75628 Cobourg Cycling Club
31 Nadeau, Marc 2 2 75743

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Sport (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Jeffs, Nathan 90 25 20 25 20 75383 Centurion Development Canada
2 Pugsley, Adam 76 17 17 22 20 74258 Centurion Development Canada
3 Ayrheart, Craig 51 15 18 18 75189 Peterborough Cycling Club
4 McDowell, Taylor 47 22 25 CP1032
5 Crawley, Aidan 38 20 18 75558 Trek Store C.C.
5 Floyd, Austin 38 18 20 74216 Chameleonaires Club
7 Andersen, Ryan 36 14 22 74952
8 Slute, Ben 34 16 18 CP1387
9 Jefferey, Matthew 20 20 75813
10 Truman, Hayden 16 16 CP357 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (30-34 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Bandurka, Dan 106 18 22 22 20 20 22 74884 Lapdogs Cycling Club
2 De Groote, Eric 102 25 20 20 22 15 74825 Newmarket Eagles Cycling Club
3 Buckland, Jesse 76 12 13 17 17 17 75712 Arrow Racing
4 Bateman, Robert 70 15 15 18 22 75697 Bateman`s Bicycle Company
5 Chappell, Brandon 68 16 17 17 18 75102
6 Simpson, Eric 66 25 16 25 75360
7 Wheelock, David 63 17 12 16 18 74659 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
8 Lavers, Matthew 46 11 8 11 16 75700
Anstice, Alex 43 18 25 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
9 Blayney, Richard 39 14 9 16 74311 North Down CC
10 Parrott, Jamie 38 13 10 15 75062 Euro-Sports
11 Chapman, Ben 37 9 4 10 14 75600
Horlick, Mike 28 13 15 Evolution Cycling Club
12 Zalewski, Filip 22 7 6 9 74550 Lapdogs Cycling Club
Vreugdenhil, Jeremy 21 10 11
13 Merrick, Andrew 20 20 74331 Dark Horse Flyers
13 Fitzsimmons, Elliott 20 6 14 74665 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
Larochelle, Marc 18 18 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
Johnston, Livingston 16 3 13
15 Jenkins, Kevin 14 14 75356 Cobourg Cycling Club
16 Moesker, Dallas 12 12 75749 Pedal Power Racing
17 Grzesh, Matt 8 8 74477 Team T1C London Honda-Village Cycle
McGuire, Brandon 7 7
MacDonald, Scott 5 5

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Sport (35-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Reith, Bevin 92 18 14 20 18 22 74791 Lapdogs Cycling Club
2 Charles, Trevor 90 15 16 18 16 25 74394
3 Honig, Peter 84 20 20 22 22 75519
4 Knights, Dave 76 10 15 17 17 17 74457 Team Spoke O`Motion
5 Bartczak, Tomek 64 15 14 15 20 75977 Bateman`s Bicycle Company
6 MacKinnon, Keith 52 17 12 9 14 74870 Evolution Cycling Club
Bosotas, Paul 45 20 25
7 Raynor, Chris 40 5 14 10 11 75052 Newmarket Eagles Cycling Club
8 Cummins, Jeremy 39 8 2 13 16 75805 Arrow Racing
9 Moosie, Brian 36 7 14 15 75426 Lapdogs Cycling Club
9 Bennetto, Al 36 11 8 17 74756 Pedal Power Racing
11 Bauckham, Joe 33 22 11 75368 Kamikaze Racing
12 Ravelle, Kent 32 2 12 5 13 75467 Arrow Racing
13 Tearle, Kevin 30 13 17 74275 Nacsworld.com Norco
14 Janzen, Lee 29.13 5.28 6.6 8.25 9 CP151
15 Ennis, Jay 29 9 20 CP1012
15 Rodgers, Mark 29 16 13 74397
17 Murphy, Michael 27 14 13 74793 Team Spoke O`Motion
Good, Steve 25 25 Bike Zone Racing
18 Markon, Vincent 25 5 16 4 75986 Bike Zone Racing
Ailey, Keith 25 25 Blacksheep Mountain Bike Club
19 Vurma, Jason 22 10 12 CP637
19 Smith, Ryan 22 3 4 15 CP905
Godson, Jesse 22 22
21 Marett, John 19 9 10 75611 Peterborough Cycling Club
21 Kataila, Kristian 19 8 3 8 74758 Bike Zone Racing
Stewart, Seth 18 18
Buchwald, Denis 18 18
23 Artemyev, Roman 18 18 CP362
24 Belanger, Louis 16 16 74352 Morning Glory Cycling Club
25 Russell, Dan 14 12 2 74166 Lapdogs Cycling Club
25 Ioannou, Stefan 14 6 8 74491
Boudreau, Ryan 13 13
Betzold, Blaine 13 7 6 ShortHills CC Race Team
Lederman, Chris 12 12
Nault, Scott 12 12
27 Harding, Dave 11 11 74973
27 Kerton, Jeff 11 11 75153 ShortHills CC Race Team
Chappell, Mark 10 10 KHS Bicycles
MacDonald, John 9 9
Smith, Oren 6 6 Collingwood Cycling Club
29 Carnegie, Graham 4 4 75789
30 Ishai, Lior 3 3 76036

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Meeuwisse, Soren 125 25 25 25 25 25 75582
2 Leonard, Erica 109 20 25 20 22 22 20 74730 Trek Store C.C.
3 Simms, Hannah 96 18 22 18 20 18 18 74678 Trek Store C.C.
4 Lai, Tiffany 85 16 18 17 18 16 75316
5 Foxcroft, Paige 83 22 22 17 22 75132 Trek Store C.C.
6 Creswicke, Farleigh 34 17 17 74667 Invita-FCV
7 Dostie-Ménard, Florence 20 20 53095 CVM Procycle Hull-Aylmer
7 Thomas, Emily 20 20 74584 CoachChris.ca/Ted Velikonja

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Golding, Haley 117 25 25 20 25 22 74239 CSAJCC p/b Norco LG
1 Nadon, Marie-Pierre 117 25 20 25 22 25 74156 Two Wheel Racing
3 Hague, Gillian 96 20 18 18 20 20 74238 Sporting Life
4 Kelly, Siobhan 84 22 22 22 18 74217
5 Fleury, Megan 71 20 17 16 18 75490
6 Ruder, Sarah-Louise 65.51 7.26 8.25 7.26 17 16 17 75747 Cyclepath Markham
7 Demers, Jess 65.25 8.25 22 18 17 75820 Timmins Cycling Club
8 Howden, Isabella 18 18 75795 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Kaikkonen, Kate 122 22 25 25 20 25 25 75013 Pedal Power Racing
2 Giangrande, Victoria 111 20 20 22 25 22 22 75584 Trek Store C.C.
3 Hope, Barbara 100 18 18 20 22 20 20 74593 Team Spoke O`Motion
4 Ferguson, Tabi 47 25 22 75429 Waterloo Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Hutson, Lisa 107 20 20 20 22 25 74853 HBCC
2 Shin, Linda 100 25 25 25 25 74723 Blacksmith Cycle
3 Cauchi, Catrina 99 22 16 22 20 17 18 75038 Rock and Road Cycling
4 Hanham, Tanya 98 25 17 18 18 16 20 74427 CoachChris.ca/Ted Velikonja
5 Owsley, Abigail 80 18 22 18 22 74776 Pedal Power Racing
6 Starck, Carlene 77 17 18 22 20 75552 TUF RACK Racing
7 Morgan, Kate 61 15 14 15 17 74454 Lapdogs Cycling Club
8 Wright, Jennifer 48.61 5.61, 13 16 14 75710
9 Cullen, Kelly 48 16 16 16 74566 Team Spoke O`Motion
10 O`Connor, Sarah 46 14 15 17 75615 Wild Bettys Cycling Club
11 Simon, Christie 17 17 76013 Wild Bettys Cycling Club
12 Robertson, Michelle 13 13 75213 Lapdogs Cycling Club

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40+ yrs) Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Holmgren, Lisa 100 25 25 25 25 75649 Velocity Cycle And Ski
2 O`Hare-Vedova, Maureen 83 15 16 18 18 16 75466 Pedal Power Racing
3 Winters, Donna 76.5 8.25 7.26 8.25 20 18 22 76029
4 Mousseau, Nathalie 76 20 22 16 18 74325 CoachChris.ca/Ted Velikonja
5 Davis, Lori 72 15 17 20 20 74580 Barrie/Simcoe Cycling Club
5 Bacik, Andrea 72 14 12 17 15 14 75288 Pedal Power Racing
5 Musgrave, Ingrid 72 16 17 22 17 75641
8 Greene, Leslie 67 11 11 16 16 13 75478 Chain Reaction Cycling Club
9 Schoebl, Glenda 59 13 14 17 15 75249 Bike Zone Racing
10 Derrick, Lynn 51 10 15 15 11 74366 Kamikaze Racing
11 Bowker, Andrea 50 12 13 12 13 75236 Lapdogs Cycling Club
12 Mitges, Jany 49 17 18 14 74185 ERACE Cancer Cycling Team
13 Wansbrough, Noelle 47 22 25 75904 Kamikaze Racing
14 Sweet, Carmen 45 25 20 75290 Impala Bicycles
15 Getty, Kim 43.02 7.26 8.25 7.26 7.26 8.25 12 75069
16 Smith, Helen 40 18 22 75660 Evolution Cycling Club
17 Duke, Robyn 22 22 74541 Lapdogs Cycling Club
18 Kofman, Lori 20 20 74124 ERACE Cancer Cycling Team

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Krushel, Kelsey 94 20 22 17 15 20 74789 TUF RACK Racing
2 Noble, Steven 93 18 25 16 14 18 16 74086 Opus / OGC
3 Bailey, Mitchell 92 25 22 20 25 74052 Trek Canada Mountain Bike Team
4 Nadon, Marc-Antoine 80 16 15 16 20 13 74098 Scott – 3 Rox Racing
5 Martindill, Matthew 76 11 18 13 17 17 75035
6 Zandstra, Derek 75 25 25 25 74053 Scott – 3 Rox Racing
7 McClelland, Jacob 74 9 17 12 15 16 14 75453 AWI Racing
8 Watson, Andrew 70 20 10 18 22 74279 Norco Factory Team
9 McNeely, Evan 62 22 18 22 74021 Norco Factory Team
9 Jette, Cameron 62 18 22 22 74116 Scott – 3 Rox Racing
11 Ross, Davis 57 10 13 16 18 74442 Team Bikeland
12 Slaughter, Jon 55 12 6 8 14 15 74179 CSAJCC p/b Norco LG
13 Lynch, Scott 53 15 7 11 9 11 75056 Two Wheel Racing
14 Wagler, Tyson 52 13 5 11 5 11 12 74517 Two Wheel Racing
15 Atkins, Ryan 50 17 20 13 75037 Apollo Bicycles
16 Gale, Tim 44 7 16 12 4 5 75141 Pedal Power Racing
16 Brioschi, Corey 44 3 10 9 4 12 9 74319 ShortHills CC Race Team
18 Cauchi, John 40 7 10 6 9 8 74650 Rock and Road Cycling
19 Disera, Peter 39 14 25 74069 CSAJCC p/b Norco LG
20 Winfield, Jon 38 2 13 9 14 74866 Team Bikeland
20 Carleton, Tim 38 5 12 3 3 11 7 74160 La Bicicletta Cycling Club
22 Glassford, Peter 37 17 20 74084 Trek Canada Mountain Bike Team
22 Wagler, Preston 37 8 9 5 7 8 74509 Two Wheel Racing
24 Massicotte, Kevin 31 14 17 74091 Ride with Rendall
25 Varga, Daniel 30 15 15 75716 Opus / OGC
26 Winfield, Mark 26 6 8 12 74567 Team Bikeland
27 Farquharson, Matthew 24 14 10 74782 TUF RACK Racing
28 Schmidt, Alex 21 8 13 74844 Speedriver.com
28 Meyers, Trent 21 11 2 5 3 74136 Caledon Hills Cycling Race Team
30 Matthews, Bretton 18 4 4 10 75329 Norco Evolution
31 Lefebvre, Alex 16 6 4 6 74345 Speedriver.com
32 Wallar, Robin 12 10 2 74552 Team Spoke O`Motion
33 Forrest, Jarrod 10 2 8 75058 Rebec and Kroes Cycles
34 Fruetel, Chris 9 4 5 74996 Trek Store C.C.
35 Prosser, Steve 7 7 75546 Team Spoke O`Motion
35 Van Moorsel, Greg 7 7 74600 Reynold Cycle
37 Bagg, Ian 6 6 74862 The Hub Race Team
37 Wagler, Simon 6 6 74293 Two Wheel Racing
37 Hermanovsky, Michael 6 2 4 75517
40 Alp, Stu 3 3 75888 KHS Bicycles
40 Hakkers, Corey 3 3 75151 Two Wheel Racing
40 Galbraith, Elliot 3 3 74731 Centurion Development Canada
43 Baumhard, Erich 2 2 75324 Evolution Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Junior Expert (17-18 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Jonker, Jarred 114 13 20 25 22 22 25 74209 J&J Cycle
2 Skala, Eddie 83 15 22 18 13 15 74773 Pedal Bicycle Shop
3 Thomas, Aaron 82 20 20 20 22 74240
4 Brennan, Jaxon 81 18 18 14 14 17 75082 Team Spoke O`Motion
5 Meyers, Bryan 74 17 22 17 18 74210 CSAJCC p/b Norco LG
6 Freund, Brandon 68 14 14 15 9 16 75109
7 Kozman, Braedyn 67 16 16 20 15 75440
8 Johnston, Eric 63 17 12 16 18 74934 Barrie/Simcoe Cycling Club
9 O`Donnell, Trevor 58.77999 7.26 7.26 7.26 17 20 75536 Centurion Development Canada
10 Waldeck, Tommy 55 17 13 11 14 74690 Reactivated Racing
11 Gowthorpe, Andrew 50 12 15 10 13 75110 Cyclepath Oakville Race Team
12 Elliott, William 43 18 25 74118 CSAJCC p/b Norco LG
13 McDougall, Graham 42.36 5.61 8.25 8.25 8.25 12 75557 EsteemTraining.Com
14 Cornish, Darcy 28 16 12 76037 Blacksheep Mountain Bike Club
15 Burke, Jack 22 22 75083 Team CHCH – National Cycling Centre Hamilton

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Elite Female

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Haviland, Sue 104 20 22 20 18 20 22 75311 Norco Evolution
2 Sin, Amanda 94 25 22 22 25 74057 Scott – 3 Rox Racing
3 Dundas, Katlyn 81 13 14 14 20 20 74087 Trek Store C.C.
4 Brooks, Cayley 80 22 16 25 17 74108 Trek Canada Mountain Bike Team
5 Nieuwold, Elyse 73 11 13 13 18 18 74231 Team Spoke O`Motion
6 Bietola, Laura 69 25 15 12 17 74056 RealDeal/Gears p/b Fieldgate
7 Wagler, Samantha 67 12 12 11 16 16 74110 Two Wheel Racing
8 Dreyer, Mandy 65 16 16 15 18 74902 TUF RACK Racing
9 Smith, Haley 58 18 18 22 74083 Norco Factory Team
10 Lafrenière, Julie 56 14 25 17 74040 Ride with Rendall
11 Stickle, Rhonda 51 15 20 16 75050 Team Bikeland
11 Gray, Heather 51 17 17 17 75381 CSAJCC p/b Norco LG
13 Kofman, Mikaela 47 22 25 74047 Scott – 3 Rox Racing
14 Batty, Emily 45 20 25 74080 Trek Factory Racing
15 Bonikowsky, Sarah 37 9 17 11 75454 Reynold Cycle
16 Harnden, Catherine 25 10 15 74222
17 Sabel, Crystal 18 18 75659 Chain Reaction Cycling Club
18 Flynn, Emily 10 10 74085 West Of Québec Wheelers

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Cadet Expert (15-16 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Disera, Quinton 118 25 25 18 25 25 74214 CSAJCC p/b Norco LG
2 Orschel, Tyler 108 22 22 18 20 22 22 75386 Trek Store C.C.
3 Edwards, Tyler 95 12 20 22 16 17 20 75332 Total Sports the Bike Shop
4 Hellreich, Kaleb 86 15 16 17 22 16 75271 TUF RACK Racing
5 Jonker, Andrew 79 14 18 12 15 18 14 75325 J&J Cycle
6 Barton, Malcolm 76 16 17 11 17 15 75108
7 Flood, Owen 70 13 12 16 12 17 75388 Arrow Racing
7 Mulcahy, Liam 70 25 20 25 74220
7 Etzl, Taylor 70 17 15 7 15 16 74363 St. Catharines Cycling Club
10 Valjas, Austin 64 11 15 20 18 75733 Sporting Life
11 Schumacher, Cole 59 9 10 10 13 14 12 75420 Team Hardwood-Trek
12 Lambert, Griffin 54 14 9 10 11 10 75204 CSAJCC p/b Norco LG
13 Thompson, Jacob 52 10 13 8 8 13 75125 Total Sports the Bike Shop
14 Jonker, Ryan 50.76 8.25 8.25 7.26 14 13 76025 J&J Cycle
15 Webster, Aidan 37.83 5.94 5.28 5.61 11 10 75978 Waterloo Cycling Club
16 Shaver, Caleb 32 18 14 74913 Reactivated Racing
17 Beaudoin, Trevor 30 9 5 7 9 75911
18 Kocemba, Jan 28 8 9 11 75903
19 Yule, Max 24 11 13 75251 St. Catharines Cycling Club
20 Schaefer, Rune 20 20 75441 EsteemTraining.Com
21 Leska, Keith 14 8 6 75393 EsteemTraining.Com
22 Staples, Matthew 12 12 75180 Team Hardwood-Trek

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (30-39 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Souter, Danny 122 25 25 22 25 25 74981 KHS Bicycles
2 Brusso, Mark 105 25 20 20 20 17 20 74205 Lapdogs Cycling Club
3 Samson, Jerome 92 22 16 17 17 18 18 75379 Sweet Pete`s-Primary
4 Dennis, Michael 77 16 15 14 16 16 74475 Speed River Cycling Club
5 Stel, Robert 71 10 13 15 13 14 16 75277
6 Parniak, Robert 64 22 22 20 75265 Tall Tree Cycles / Steelwool
7 Trimble, Adam 61 14 17 18 12 75065 Norco Evolution
7 Cullen, Myles 61 13 18 15 15 74565 Team Spoke O`Motion
9 Landry, Jeff 58 12 10 16 14 6 74278 CoachChris.ca/Ted Velikonja
10 Waghorne, Bret 54 11 9 13 11 10 74767
11 Batty, Eric 47 25 22 75994 Trek Store C.C.
12 Carnegie, Gavin 45.76 8.25 7.26 8.25 9 13 74821 Trek Store C.C.
13 Klassen, Donny 44 6 8 11 11 5 8 75538 CoachChris.ca/Ted Velikonja
13 Stewart, Nathan 44 15 12 17 75757 Cyclepath Oakville Race Team
15 Holmes, Scott 41 7 9 12 2 11 74816 HBCC
16 Patte, Mike 40 18 8 14 75567 The Hub Race Team
17 Kaikkonen, Phil 39.76 7.26 8.25 8.25 10 6 75006 Pedal Power Racing
18 Mahood, Kevin 31 6 12 4 9 74569 CSAJCC p/b Norco LG
18 Organ, George 31 17 14 75579 Cyclepath Oakville Race Team
20 Smit, Tristan 29 7 22 74318 Evolution Cycling Club
21 Oliver, Tim 20 20 74882 Collingwood Cycling Club
21 Kirchner, Jeff 20 8 12 74710 The Wheeling Dandies p/b Mattamy Homes
23 Wiechula, Stefan 18 11 7 75724 CSAJCC p/b Norco LG
24 Rioux, Marc 15 15 CP1170 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
25 Simmons, Jeremy 10 10 74414 Trek Store C.C.
26 Hipsz, Tom 9 9 75313 Wheels of Bloor/Graywood Developments
27 Hoddy, Craig 8 5 3 75349
28 Clark, Thomas 7 7 75782 Pedal Power Racing
29 Smith, Steve 5 5 75238 Evolution Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (40-44 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Barnes, Jon 116 25 22 22 22 22 25 75073 Trek Canada Mountain Bike Team
2 Holmgren, Robert 100 25 25 25 25 75491 Velocity Cycle And Ski
3 Croutch, Andrew 80 22 20 18 20 74017 The Hub Race Team
4 Nicholle, Rod 67 12 10 14 13 18 75407 Caledon Hills Cycling Race Team
5 Ireland, Neil 57 13 4 13 10 17 74175 CoachChris.ca/Ted Velikonja
6 Maxwell, Brett 56.75 5.94 8.25 8.25 8.25 12 20 75912 Bike Zone Racing
7 Owsley, Tony 55 14 14 11 16 74775 Pedal Power Racing
8 Apse, Edgars 50 10 12 20 8 74061 Blacksmith Cycle
9 Buchan, Jeff 45 16 11 18 74339 Velocity Cycle And Ski
10 Hardinge, Derek 43.25 8.25 18 17 74726
11 Cowan, Michael 40 18 8 14 75578 Team Spoke O`Motion
12 Law, Dave 38 16 22 74766 Bike Zone Racing
13 Heck, Steve 37 20 17 75728 Team Smart / RFK
14 Jobin, Éric 36 16 20 74460 CoachChris.ca/Ted Velikonja
15 Martin, Steven 35.26 7.26 13 15 74835 Lapdogs Cycling Club
16 Berger, Brent 33 17 16 75926
17 Lawrie, Michael 32 17 15 75206 Cyclepath Oakville Race Team
18 Fargo, Brent 22 15 7 75187 Cyclepath Oakville Race Team
19 Calhoun, Sean 18 9 9 74305 Bike Zone Racing : Collingwood Cycling Club
20 Bell, Pary 17 11 6 74161 Morning Glory Cycling Club
21 Spak, Matthew 15 8 7 75449 AWI Racing
21 Grieve, Richard 15 15 75884 Kunstadt Sports Cycling Club
21 Cameron, Glenn 15 15 74956 Sound Solutions : Peterborough Cycling Club
24 Smith, Steve 14 14 74562 ERACE Cancer Cycling Team
24 Stuart, Mark 14 9 5 74696 Cyclepath Oakville Race Team
26 Saunders, Matt 7 7 75244 Team Spoke O`Motion

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (45-49 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Cooney, Paul 119 25 25 25 22 17 22 74694 Team Spoke O`Motion
2 Simms, Kevin 110 18 22 20 25 25 74682 Team Hardwood-Trek
3 Shikaze, Jeff 103 16 18 18 25 22 20 75320 Cyclepath Oakville Race Team
4 Davidson, Mike 96 20 20 22 17 17 74859
5 Ruder, Gordon 83 14 17 16 18 18 74975 Cyclepath Markham
6 Peever, Jeff 80 11 16 17 16 15 16 74324 Two Wheel Racing
7 Orschel, Eric 65 15 20 16 14 75070 Trek Store C.C.
8 Clark, Greg 60 9 13 18 20 74621 Ottawa Bicycle Club
9 Neal, Steve 57 13 15 15 14 75520 Wild Bettys Cycling Club
10 Dainty, William 42 12 15 15 75086 EsteemTraining.Com
11 Nishman, Rob 35 10 12 13 74294 Morning Glory Cycling Club
12 Hanrahan, Thomas 29.51 7.26 8.25 14 75541
Heck, Steve 22 22
13 Mazza, Michael 22 22 75575 Cyclepath Markham
14 Meeuwisse, Glenn 17 17 74848 Team Hardwood-Trek
15 Jones, Graham 14 14 74268 Morning Glory Cycling Club
16 Logie, William 13 13 74588 Cyclepath Oakville Race Team
16 Brogden, Jim 13 13 74827 Speed River Cycling Club
18 VanTil, Mike 11 11 75917 Elite Health
19 Yeates, Chris 8 8 75254 Cabbagetown Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories


Master Expert (50-59 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Sule, Robert 125 25 25 25 25 25 74019 ERACE Cancer Cycling Team
2 Landry, Rick 102 22 20 17 25 18 74370 Speedriver.com
2 MacKillop, John 102 18 17 20 22 20 22 75207 Cyclepath Markham
4 Van Dijk, Emil 89 14 22 22 14 17 74558
5 Clarke, Linnley 82 9 13 15 18 16 20 74770 Team Bikeland
6 Johnston, R. Scott 81 16 15 18 17 15 75554 Bike Zone Racing
7 Girolametto, David 79 20 12 10 20 17 74603
8 Sokolovic, Oggie 70 10 10 13 16 13 18 75488 Aquila/Racer Sportif/Mattamy Homes
9 Wright, Chris 56 11 9 12 11 13 75300 Caledon Hills Cycling Race Team
10 Leclair, Guy 55.25 8.25 16 15 16 74577 Apollo Bicycles
11 Trayling, Bill 51 17 18 16 75612 Velocity Cycle And Ski
12 Matthews, Timothy 48.75 8.25 8.25 8.25 12 12 75004 Trek Store C.C.
13 Forrest, Peter 48 8 8 9 8 15 75647 Bike Zone Racing
14 Verblac, Victor 40 15 14 11 74970
15 Thompson, Danny 38 6 14 7 11 75822 Caledon Hills Cycling Race Team
16 Avery, Ken 34 6 8 10 10 75463 Arrow Racing
17 Bergman, Bob 27 13 14 74036 Canadian Cycling Magazine
18 Cordier, Gilles 23 7 7 9 74039 Ride with Rendall
19 Dermont, David 22 22 75699 True North Cycles
20 Fisher, John 18 12 6 75522 CSAJCC p/b Norco LG
21 Knapp, Howard 14 14 75340 Impala Bicycles
22 Mueller, Martin 11 11 75149 Impala Bicycles
23 Kofman, Peter 7.26 7.26 74123 ERACE Cancer Cycling Team
24 Cranwell, Michael 7 7 74385 Lapdogs Cycling Club
25 Ptolemy, Ian 5 5 74769 Lapdogs Cycling Club
25 Vatcher, Peter 5 5 75593

A UCI or CCA racing license or OCA Citizen Permit is required to recieve points

Return to list of categories


Senior Expert (19-29 yrs) Male

Place Name Best 5/7 1 2 3 4 5 6 License Affiliated Club or Team
1 Guenette, Paul 104 18 22 22 25 17 10 75248 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
2 Hlavenka, Luke 89 17 15 17 20 20 75112 EsteemTraining.Com
3 Clarke, William 88 4 10 11 20 22 25 74771 Team Bikeland
4 Reid, Charles 85 11 11 20 22 14 18 75671 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
5 LeBlanc, Jason 70 20 12 4 16 9 13 74673 Team Hardwood-Trek
6 Downing, Erik 58 15 8 12 8 15 74410 D`Ornellas Cycling Club
6 Guiot, Tom 58 15 18 25 75827 Total Sports the Bike Shop
6 Harris, Jay 58 13 20 9 16 75573 Trek Store C.C.
9 Hope, Dan 56 6 6 14 13 17 74315 Team Spoke O`Motion
10 Froehlich, Josh 53 9 13 15 16 75289
11 Pendziwol, Colin 48 16 14 18 75663 Blacksheep Mountain Bike Club
12 Bauman, Edgar 47 16 14 17 75100
13 Vendrig, Kurt 45 14 18 13 75471 Impala Bicycles
14 Wood, Thomas 41 2 18 7 14 75382 Total Sports the Bike Shop
15 Martin, Nathan 39 5 10 10 5 9 75691 Two Wheel Racing
16 Philipps, Scott 34.76 8.25 7.26 8.25 11 74372 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
17 Barson, Chris 34 12 7 5 10 74581 CoachChris.ca/Ted Velikonja
17 McKnight, Chris 34 9 6 8 11 75513
19 Janhunen, Stefan 28 8 4 7 9 75230 Waterloo Cycling Club
19 Girard, Dominic 28 16 12 75310 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
19 Biancolin, David 28 13 4 11 74439 Lapdogs Cycling Club
22 Ng, Dylan 27 3 12 12 75337
23 Tavchandjian, Nicolas 23 8 15 75572 Wolfpack Racing/Walden MTB Club
24 Van Toever, James 22 22 76005 The Cyclery
25 Cassell, Matthew 21 7 3 3 8 74548 Caledon Hills Cycling Race Team
26 May, Codey 15 10 5 75228 Total Sports the Bike Shop
27 Cabardos, Emile 8 2 6 75629 Cobourg Cycling Club

A UCI or CCA racing license is required to recieve points

Return to list of categories