Trek School Series Standings after 2 Races

Updated on Tuesday, May 13, 2014

Cup# Name of Event Location Date
1 Trek School Series #1 Woodnewton, Uxbridge, Ontario May 02, 2014
2 Trek School Series #2 Durham Forest, Uxbridge, Ontario May 09, 2014
3 Trek School Series #3 Skytop (Private Property), Uxbridge, Ontario May 15, 2014
4 Trek School Series #4 Durham Forest, Uxbridge, Ontario May 22, 2014

Categories
2:00 pm Start Female: Senior (Grade 11/12), Junior (Grade 10), Midget (Grade 9),
2:00 pm Start Male: Senior (Grade 11/12), Junior (Grade 10), Midget (Grade 9),
1:15 pm Start Female: Grade 5-6 Elementary, Grade 7-8 Elementary,
1:15 pm Start Male: Grade 5-6 Elementary, Elementary 9 and under, Grade 7-8 Elementary,

Senior (Grade 11/12) Male

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Andersen, Ryan 47 25 22 75387 Notre Dame CSS LOSSA Apollo Bicycles
2 Stubbs, Hunter 31 16 15   CDCI West    
3 Baehre, David 25   25   North Hastings High School    
4 Cook, Sean 24 12 12   Maxwell Heights SS LOSSA  
5 Williams, Dylan 23 7 16   O`Neill CVI LOSSA  
6 Beaudoin, Trevor 22 22   75637   Pierre Elliot Trudeau    
6 Pracsorics, Daniel 22 9 13   CDCI West    
8 Ayrheart, Craig 20   20   Crestwood S.S.    
8 Fryer, Caleb 20 20     Dunbarton High School LOSSA  
10 Rogers, Greg 18   18   Uxbridge SS LOSSA  
10 Schroeder, Kyle 18 4 14   Cobourg District Collegiate Institute East    
10 Kemp, Jackson 18 18     Uxbridge SS LOSSA  
13 Forward, Cameron 17   17   North Hastings High School    
13 Jackson, Braeden 17 8 9   CDCI West    
13 Van Dyk, Russell 17 17     CDCI West    
16 Grills, Bruce 16 5 11   Cobourg District Collegiate Institute East    
17 Lozano, Matthew 15 15     Pickering High School LOSSA  
18 McTaggart, Rob 14 14     Uxbridge SS LOSSA  
19 Ott, Neil 13 13     Uxbridge SS LOSSA  
20 Whyte, Taylor 11 11     Pine Ridge SS LOSSA  
21 Lirdale, Kristof 10   10   Uxbridge SS LOSSA  
21 Goulbourne, Harland 10 10     Uxbridge SS LOSSA  
23 Murphy, Austin 8   8   LCVI    
24 Lahouri, Brandon 7   7   Pickering High School LOSSA  
25 Eagleson, Ethan 6 6     Cobourg District Collegiate Institute East    
25 Dihmis, Nasar 6   6   Pine Ridge SS LOSSA  
27 Armstrong, Scott 5   5   LCVI    
28 Baloch, Hussein 4   4   Pine Ridge SS LOSSA  
29 Hill, Daniel 3   3   Maxwell Heights SS LOSSA  
29 Morgan, Michael 3 3     Uxbridge SS LOSSA  
31 Burrows, Dylan 2 2     O`Neill CVI LOSSA  
31 Young, Grant 2   2   Maxwell Heights SS LOSSA  

Return to list of categories


Senior (Grade 11/12) Female

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Thomas, Emily 50 25 25   Dunbarton High School LOSSA  
2 Forbes, Emily 42 20 22   Pickering High School LOSSA  
2 Cummings, Elissa 42 22 20 75717 Uxbridge SS LOSSA  
4 Smith, Taylor 32 17 15   Pickering High School LOSSA  
5 St. Peter, Mackenzie 31 18 13   Pickering High School LOSSA  
6 Ehlers, Natalie 30 16 14   Pickering High School LOSSA  
7 George, Danica 18   18   Cobourg District Collegiate Institute East    
8 Alcorn, Laura 17   17   Uxbridge SS LOSSA  
9 Abell, Alorah 16   16   O`Neill CVI LOSSA  

Return to list of categories


Junior (Grade 10) Male

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Elrick, Cameron 42 20 22   Uxbridge SS LOSSA  
2 Lloyd, Gregory 35 18 17   Maxwell Heights SS LOSSA  
2 Fong, Graham 35 17 18   Pickering High School LOSSA  
4 McGuiness, James 32 16 16   Dunbarton High School LOSSA  
5 Archibald, Luke 28 14 14   Cobourg District Collegiate Institute East    
6 Wood, Simon 25   25   CDCI West    
6 Jones, Andrew 25 13 12   Uxbridge SS LOSSA  
6 Orschel, Tyler 25 25   74555 Uxbridge SS LOSSA Trek Store C.C.
9 Boctor, Joseph 24 11 13     Western Tech    
10 Barton, Malcolm 22 22   74484 Uxbridge SS LOSSA  
11 Wilkins, Ben 21 12 9     Western Tech    
12 McNairn, Doug 20 10 10   CDCI West    
12 Cabral-Haye, Elijam 20   20   North Hastings High School    
14 Manbeck, Alex 17 9 8   Pickering High School LOSSA  
15 Gibson, Hunter 15   15     Milton District    
15 Stepanek, Christian 15 15   75392   Barrie Central   Coachchris.Ca/Tedvelikonja/Trudell Med.
17 DeCoste, Josh 11   11   Maxwell Heights SS LOSSA  
18 Canjar, Mitchell 7   7   Pickering High School LOSSA  

Return to list of categories


Junior (Grade 10) Female

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Niemullen, Annick 40 20 20   Uxbridge SS LOSSA  
2 Hawke, Kierstyn 38 13 25   O`Neill CVI LOSSA  
3 Sullivan, Kaitlyn 37 22 15   Pickering High School LOSSA  
4 Alderson, Angela 36 18 18   Uxbridge SS LOSSA  
5 Call, Sara 34 17 17   Pickering High School LOSSA  
6 Kittle, Esme 31 15 16   O`Neill CVI LOSSA  
7 Stewart, Taylor 28 14 14   Pickering High School LOSSA  
8 Baltovich, Maddy 25 25   75690 Donald A. Wilson SS LOSSA  
9 LeBlanc, Nicole 22   22   Uxbridge SS LOSSA  
10 Martin, Erika 16 16     Pickering High School LOSSA  

Return to list of categories


Midget (Grade 9) Male

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Andersen, Kyle 44 22 22 CP2539 Notre Dame CSS LOSSA Apollo Bicycles
2 Hillebrand, Eric 35 20 15   Maxwell Heights SS LOSSA  
3 Eyre, Zachary 34 18 16   Uxbridge SS LOSSA  
4 Zachariah, Kelvin 33 16 17     Barrie Central    
5 Meloche, Jacob 30 17 13   Dunbarton High School LOSSA  
6 Juhasz, Alex 27 13 14   Maxwell Heights SS LOSSA  
7 Hoover, Devin 26 14 12   Uxbridge SS LOSSA  
8 Mulcahy, Keegan 25 25   74879   Brooklin Elementary   Cycle Solutions Angry Johnny`sCC p/b Norco LG
8 Foley, Michael 25   25 CP2681   Milton District    
10 Davey, Kyle 22 12 10   Cobourg District Collegiate Institute East    
10 Weddel, Donnie 22 11 11   Uxbridge SS LOSSA  
12 Campeau, Mathieu 20   20   North Hastings High School    
13 Lirdale, John 18   18   Uxbridge SS LOSSA  
14 Tomlinson, Hayden 15 10 5   Dunbarton High School LOSSA  
14 Kings, Daniel 15 15     Maxwell Heights SS LOSSA  
16 Htomstra, Matthew 12 6 6   Maxwell Heights SS LOSSA  
17 Fronssen-Moore, Rory 11 8 3     Barrie Central    
18 Keating, Silas 9   9   North Hastings High School    
18 Redkin, Mat 9 7 2   Dunbarton High School LOSSA  
18 Woodward-O`Brien, Cole 9 9       Barrie Central    
21 Gottwold, Matthew 8   8   Dunbarton High School LOSSA  
21 Lyon, Matthew 8 4 4   Maxwell Heights SS LOSSA  
23 O`Brien, Cole 7   7     Barrie Central    
24 Sham, Omar 5 5     Pine Ridge SS LOSSA  
25 Wilkins, Nicholas 3 3       Western Tech    
26 Marshal, Jacob 2 2       Pineridge    

Return to list of categories


Midget (Grade 9) Female

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Orschel, Sierra 47 22 25   Uxbridge SS LOSSA  
2 Waldeck, Camille 25 25   74892   St. Alexander   St. Catharines Cycling Club
3 Watson, Kaitlyn 22   22   CDCI West    

Return to list of categories


Grade 5-6 Elementary Male

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Zufelt, Cole 45 20 25 CP2405   Stirling P.S.    
2 Ring, Jared 40 18 22     Walter E. Harris    
3 Hoogers, Graham 37 17 20 CP2845 Pickering College    
4 Abramowicz, David 32 16 16 CP2842 Pickering College    
5 Yue, Tyler 30 15 15 CP2840 Pickering College    
6 De Groote, Theodore 25 25   CP2431   Adjala Central   Newmarket Eagles Cycling Club
7 Ciotlos, Connor 22 22     Northlea    
8 Boland, Murray 18   18 CP2839 Pickering College    
9 Gupta, Sanjay 17   17 CP2837 Pickering College    
10 Jeppesen, Noah 14   14 CP2843 Pickering College    
11 Dhanjal, Tyler 13   13 CP2841 Pickering College    

Return to list of categories


Grade 5-6 Elementary Female

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Beaudoin, Celeste 50 25 25 CP2821   Glad Park P.S.    
2 Brennan, Karry 44 22 22     Sunnydale PS    
3 MacRae, Mathea 40 20 20 CP2838 Pickering College    

Return to list of categories


Elementary 9 and under Male

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Zufelt, Lance 50 25 25 CP2406   Stirling P.S.    

Return to list of categories


Grade 7-8 Elementary Male

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Meek, Declan 50 25 25     Joseph Howe Senior Public School    
2 Ciotlos, Jack 44 22 22   Northlea    
3 Pitre, Joshua 40 20 20 CP2850 Pickering College    
4 Kim, Justin 33 17 16 CP2849 Pickering College    
5 Proctor, Carson 31 16 15   Pickering College    
6 Martin, Duncan 29 15 14 CP2851 Pickering College    
7 Crohn, Alex 18   18 CP2844 Pickering College    
7 Belisle, Spencer 18 18       Quaker Village    
9 McCutcheon, Logan 17   17     St. Andrews    

Return to list of categories


Grade 7-8 Elementary Female

Place Name Best 4/4 1 2 License Logo School Athletics Affiliated Club or Team
1 Golding, Emily 50 25 25 CP2846 Pickering College    
2 Qiu Tianqing, Sunny 44 22 22 CP2852 Pickering College    

Return to list of categories